Az ún. field watch-oknak, mondhatni gyalogsági óráknak elképesztő rajongótáboruk van. A Hamilton khaki field az, ami általában elsőre beugrik a legtöbb órakedvelőnek, ha field watch-ról – de tényleg nevezzük gyalogsági órának – van szó. Legfőbb jellemzője a könnyű leolvashatóság, közepes vízállóság, erősen világító mutatók és indexek.
Az Orient az ámerikásan Outdoornak nevezett, kódja szerint REAU0203B00B és REAU0201E00B modellekkel kimaxolta a gyalogsági órákat. Acél tokos, fekete számlapos és fekete PVD bevonatos, zöld számlapos, barna szíjas változatok érhetőek el. A számlap ún. szemcsés (grain), tehát matt, nem fénylik. A 41 milliméteres tok ívei és élei szépen megmunkáltak, látszik rajta, hogy foglalkoztak a tok minőségével. Azért hangsúlyozom ezeket ilyen sűrűn, mert ebben az árkategóriában a hanyagul tömeggyártott svájci modellek versenyeznek a Seiko Presage-ok, alacsonyabb árfekvésű Prospexek mellett.
Ugyanaz az F6N43-as szerkezet működik benne, mint a texturált számlapos öltönyórában, tehát kapunk járástartalék kijelzést 12 óránál, dátumot három óránál és kismásodperc helyett központi másodpercmutató van. A 100 méteres vízállóságot a koronazár teszi egészen biztossá, a nagyméretű koronát pedig egészen könnyű tekergetni, egészen biztos, hogy nem csúszik le róla az ujjunk.
Kézben tartva, illetve csuklón is el lehet hinni az óráról, hogy fokozottabb igénybevételt is kibír – én személy szerint inkább NATO szíjon hordanám, mint bőrön. A meglepetés pedig az ára: az acél-fekete változat 185.000, a PVD bevonatos pedig 215.000 forintba kerül, ami a képességeket és kidolgozást figyelembe véve kifejezetten jó – ez a képeken is látszik legjobban.
Mielőtt a „kronokedvencre” térnénk, a legmindenesebb, és „legorientesebb” Orient Star a REAT*********. Kapható fémszíjjal, bőrszíjjal, fehér, szürke, fekete, vagy kék számlappal, open heart, tehát látni a billegőt. 39 milliméter, kifejezetten jó méret, kényelmes viselet, a számlapok sunburst számlapok, tehát szépen játszik rajta a fény, 100 méter vízállóság, F6R42 szerkezet, tehát all in. Mindezt 180.000 forintért. Az egész óra nem túl sok, nem túl kevés, kell ennél több?
Kell. Legalábbis akinek kell, annak van lehetősége. És elérkeztünk a kollekciókedvenc darabhoz. A semi-skeleton, tehát félig csontvázasított számlapos Orient Star, a REAV**** sorozat. A többi nyitott számlapos Orienttől annyiban tér el első ránézésre, hogy nem csak a billegő fölött, hanem a kismásodperc segédszámlapja alatt ívelten, valamint 2 óránál is nyitott a számlap.
Valamivel így zsúfoltabb is a számlap, de rendkívül látványos. Amit látunk a szerkezetből, technikailag és mozgó alkatrész szempontjából nem látványosabb, mint az open heart modelleknél, viszont a plusz nyitott részek egyfajta indusztriális hatást adnak az órának és még a rugóházat is látni. Mindeközben a sunburst számlap és a kiemelkedően jó formájú fémszíj inkább elegáns, ahogy szoktam mondani, mindenes irányba tolja ezt a típust.
Hogy ne szaladjunk el a szíj mellett, mindenképpen érdemes pár szót ejteni róla. Szokatlan, hogy szemek felső része szögletes, nem gömbölyített. Ilyen dizájnt kifejezetten kevés óránál lehet találni, a fotók készítése és a cikk írása közben nem jutott eszembe másik, ahol így oldják meg a szemek kialakítását. A viselést ez nem befolyásolja érzetben, hiszen a szíj belső fele egyenes, mint bármilyen más fémszíjé. A megmunkálás pedig könnyedén felveszi a versenyt a 2-3-4x ennyibe kerülő svájci órák fémszíjaival – de lehet acélcsat, ha valakinek úgy szimpatikusabb.
Fémmel és bőrrel egyaránt 220-230.000 forint között mozog az ára. A szerkezet elnevezése F6F44, technikai specifikációban megegyezik a többi Starba szerelt werkkel, tehát 21.600-as lengésszám, 50 óra járástartalék, koronáról húzható, és másodperc stoppos. A tok átmérője 41 milliméter, 100 méterig vízálló, véleményem szerint tökéletesen beleillik a mindennapi mindenes, vagyis a #kronometerultimate kategóriába, miszerint minden tevékenységhez, szinte minden öltözethez passzol. És amit eddig kihagytam, viszont mindegyik felsorolt Orient Star modellre érvényes, hogy zafírüveggel szereltek.
Összefoglalva az Orient Star modelleket, számomra kifejezetten kellemes meglepetés a kollekció. A vlogban is többször felmerült már a kérdés, hogy adott árszegmensben, legtöbbször a 100.000 forint alatti kategóriában mit ajánlanánk, most az Orient Star a 250.000 forintig terjedő kategóriában került a különösen ajánlott kollekciók közé.
Galéria: