Az órák és a képzőművészet találkozásánál jelenleg három – számomra – kiemelkedő alakot tudnék megnevezni, mindhárman órákkal kapcsolatos rajzokat készítenek.
Az egyik ilyen Guy Bove, korábban a Chopard, majd a Breitling vezető óratervezője, akinek jellegzetes szkeccseit, tervrajzait bármilyen környezetben könnyű felismerni.
A másik az instagramon futó Watches & Pencils óraipari karikaturista, aki nagyon jól ragadja meg a hobbisták és profik között is használt olyan kifejezéseket, mint mondjuk a kiváló hosszú távú befektetésekre értett „Safe Queen”, vagy a tengert szinte sosem látott ember búváróráját, amit magyarul aszfaltbúvárnak mondhatnánk, az angol pedig „Deskdiverként” emlegeti ezt.
A fotoreál és az asszociatív képzeletvilág határát pedig egy magyar fiatal képviseli, Fehér Tamás, akinek munkáit nyomon lehet követni az Instagramon is @Darksideofthewatch profil alatt. Elmondása szerint minden a saját gráljával, a Breitling Navitimerrel indult, azóta pedig…
Ami a legérdekesebb Tamás képeiben, hogy a kézzel, elképesztő aprólékosan megrajzolt órákba beleviszi az adott óra valódi jelentését. Legalábbis egy asszociatív jelentést. Például a Submariner számlapja mint a hullámos tenger, a GMT-Master fele a Föld maga, a Moonwatch számlapjának egy részét pedig beteríti a Hold.
Ezeket az áthallásokat pedig annyira egyértelműnek vesszük a képen, annyira természetes hatása van, hogy nem kételkedünk abban, hogy valóban megragadta-e a lényegét az órának, mert a képzelet és az óra harmóniája teljesen természetes.
Alapvetően órakedvelésnek, vagy az óramániának legalább közepesen megszállott szintjén érdemes állni ahhoz, hogy mindenhol órát akarjunk látni, de ebben az esetben díszként, és órapari-művészeti alkotásként is tekinthetünk rá. Tehát nem kell megszállottnak lenni ahhoz, hogy jól mutasson. Egy megszállotnak pedig kötelező.
Tamás portfóliójába a Submarinertől kezdve a Moonwatchon át a GMT-Masteren keresztül a Cartier Tankig sokminden szerepel. A rajzokat alapvetően kézzel készíti, és a megfelelő, professzionális technikával több ezer dpi-ben, tehát elképesztő minőségben digitalizálják. Ezekből a digitalizált anyagokból print készül, ami már keretezhető is.
A rajzok pedig különböző méretekben, kerettel és/vagy keret nélkül hamarosan elérhetőek lesznek nálunk is, a krono/shopban. Addig is érdeklődéseket a kronoshop@kronometer.hu e-mailcímen fogadunk.
Galéria: