Méltatlanul háttérbe szorul nem csak a Baume & Mercier, de maga a Clifton is. Ritkán hallani róluk, pedig kifejezetten jó kollekcióról beszélhetünk.
Amikor két évvel ezelőtt bemutatták a Clifton szériát az új Baumatic szerkezettel akkor szűk szakmai körökben elismerő hümmögést lehetett hallani, de sehol nem volt tűzijáték, vagy üdvrivalgás. Pedig a Baumatic szerkezet a maga 120 órás járástartalékával, szilícium hajszálrugójával a középkategóriában egy igen nagy durranás lehetett volna.
Aztán valamilyen rejtélyes okbból kifolyólag a legnagyobb csöndben eltűnt a szilícium hajszálrugó. Csak sejteni lehetett, hogy ez azért történhetett, mert annak a szabadalmát három cég birtokolja: Omega (Swatch Group), Rolex és Patek Philippe. Így visszakerült egy „hagyományos” hajszálrugó a szilícium helyére, és így mégkevesebb oka lett a hétköznapi órakedvelőknek beszélni róla.
Idén talán sikerül felzavarni az állóvízet, ugyanis holdfázisos és öröknaptáras modellek is megjelentek, ráadásul nagyon szép színekben. A holdfázis egyébként is a kedvenc komplikációim közé tartozik, ha pedig van benne látványos, vagy aprólékos részlet, akkor főnyeremény is lehet.
Az idei modellek között megkülönböztetünk acél és arany tokos változatot, az acélból fehér és szürke, arany tokossal csak szürke számlapos verziót, és a fehér számlapos acéltokos mellé választhatunk bőr helyett fémszíjat. Érdekes, hogy míg a fehér számlaposokra kizárólag holdfázis és dátum került, a szürke számlaposok a hét napját is mutatják. Az acél tokos szürke számlapos modell, érdekessége a fehér számlapossal szemben, hogy a holdfázis kijelzőjét félig eltakaró rész átlátszó. Így azt a részét is látjuk haloványan a holdfázis korongnak, ami éppen nem akítv.
A Baume & Mercier „gradient”-nek nevezi, más gyártók ombrénak, vagy fuménak, tehát a számlap a közepétől a széle felé sötétedik, tehát középen világos szürke, a széle felé pedig egyre sötétebb. A hold és a csillagok letisztultak, a felületük nincs texturálva, de látványos a kontraszt a szürke számlap – kék holdfázis tárcsa között. A segédszámlap szélére kerültek a hó napjai, ezt a mutatóval olvashatjuk le.
A fehér számlapos hangulatában már közelebb áll az alapmodellhez, a fekete percskála és a kék holdfázis tárcsa ad kontrasztot.
A holdfázisos szerkezetek elnevezése BM14 1975 AC1 és AC2. A 120 órás járástartalékot egyetlen rugóházból nyeri ki 28800-as lengésszám mellett. A tok átmérője 42 milliméter, ami napjaink divatjába szépen passzol – bár a 40 milliméteres Jaeger chronograph sokkal optimálisabb, egy más árkategória – a vastagsága pedig 13,2 milliméter. A zafírüveg tükröződésmentes réteget kapott a külső és belső felére egyaránt. Mindegyik modellváltozat 50 méterig vízálló, tehát nem okoz problémát a kézmosás, vagy egy véletlen vízbe esés.
Az öröknaptáras változat 42 milliméteres arany tokba fehér számlapot kapott, és némileg más, mondhatni elegánsabb tokfüleket, mint a régi póklábas tokok. 12 óránál olvashatjuk a hónapot és a szökőévet, 3 óránál a hónap napjait, 6 óránál a holdfázist, 9 óránál pedig a hét napját.
Ami nagyon szimpatikus a Clifton Moon-Phase moddellekkel kapcsolatban, az áruk. Az öröknaptáras változat az aranytok és az összetett komplikáció miatt relatíve borsos, de kategóriájában igen barátságos árú, 20.800 frank. Az arany modell öröknaptár nélkül, holdfázissal máris csak 13.900 svájci frank, az acél tokos szürke számlapos 4.000, a fehér számlapos pedig 3.650 frank. A fémszíj felára mindössze 150 frank.
Ha a kategóriatársakat nézzük, akkor az Omega Globemaster (6.400 euró), viszont nem holdfázisos, vagy Frederique Constant modellek 3-4.000 euró környékén, esetleg IWC Portofino Sellita szerkezettel 6.900 frankért. Tehát mondhatjuk, hogy ebben a 3-5.000 eurós kategóriában kifejezetten jó esélyekkel indulhatnak a Clifton kollekció holdfázisos modelljei. Igaz, úgy elég nehezen futhatnak be hazánkban, ha nem kapható sehol – jelenleg 0 magyarországi viszonteladót találunk a cég holnapján.
Frissültek a hárommutaós alapmodellek is, igaz ott is színbeli újdonságokról beszélhetünk csupán. Összesen négy új változatról beszléhetünk: acél tok – szürke számlap – bőrszíj, acél tok – szürke számlap – fémszíj, arany tok – szürke számlap – bőrszíj, arany-acél tok és szíj, fehér számlappal. Az áruk ilyen sorrendben 2.650, 2.800, 6.400 és 4.000 euró. Itt viszont semmiképpen ne ne feledkezzünk meg a középkategória titkos befutójáról, a Bauhaus stílus jeles képviselőjéről, a Nomosról, ami igazán elemében 2-4.000 euró között van mozog.
Tehát ennél a modellnél is rendkívül jó ár/érték arányról beszélhetünk, ritka a piacon jelenleg ebben az árkategóriában, tehát egymillió forint alatt az in-house szerkezetes svájci óra. A Clifton jellegzetességét a számlapot átszelő célkeresztet (ún. crosshair) a hárommutatós modellek továbbra is viselik, ez némi sportosságot kölcsönöz az alapvetően elegáns modellnek.
A tokméret kifejezetten barátságos, 40 milliméter az átmérője és 11,1 milliméter a vastagsága. A szerkezet a BM13 1975A COSC nevet kapta – kronmoéter minősítésnek vetik alá az óraszerkezeteket tokozás előtt. Külön érdeksség, hogy a Baume & Mercier egyike azon kevés gyártónak, amelyik közzéteszi az arany és arany-acél óráikban levő aranymennyiséget. Úgy tűnik vannak vásárlók, akiknek ezen múlik a döntés.
Galéria: