A Seiko idei újdonságairól szóló előző cikkben a felső – és középkategóriás búvárórákat mutattuk be, most az elegánsabb, alkalmibb órák és a csúcstechnológiás Astronok kerülnek sorra.
A Seiko búvárórák nagyon népszerűek, de érdemes pillantás vetni más stílusokra is, itt is igazán jó ár-érték arányú, jó minőségű órákat találhatunk, ráadásul búvárórát nem lehet felvenni mindenhova.
A Seiko Presage elegánsabb, öltönyóra sorozat, ahol – hasonlóan az új búvárórákhoz, amiket ITT mutattunk be -kidolgozástól, szerkezettől, anyaghasználattól, limitációtól függően sok árkategórában válogathatunk.
Az SPB161 és SPB163 típusú órák jelentik árban az egyik legolcsóbb kategóriát az új Presage órák között, listaáruk 1300 dollár. A japán iparművészeti hagyományok alapján készült, zománccal bevont, fehér és kék számlapos változatokban az árkategóriának megfelelő 6R27 szerkezet található, amely naptáros és járástartalék kijelzővel is rendelkezik. A dátumkijelzés megoldása érdekes, nem a leggyakoribb módon, dátumablakban történik, hanem a 6 óránál lévő külön segédszámlapon. Az órák rozsdamentes acél tokja 39,9 mm, az öltönyóra jelleghez illeszkedve bőrszíjjal kaphatóak. A mutatók és a számlap designja a Seiko szerint a japán formatervező, Riki Watanabe óra terve alapján készült.
Az idei év trendje a zöld számlap. A Seiko Presage sorozatban is helyet kapott egy ilyen óra, zöld zománccal elkészítve, ez az SPB173 típus. A számlap zöld színét a Seiko szerint Japán erdei inspirálták, amely azt jelképezi, hogy a természettel harmóniában kell élni, nem pedig legyőzni. Az óra speciális butik kiadás, azaz csak Seiko butikokban vehető meg. Az előző kettő Presage-nál valamivel drágább, 1450 dollár a listaára, amit a limitáció és a különleges zöld szín mellett a fém szíj is indokol. Az óra tokja kicsivel nagyobb, 40,5 milliméter, mint a fehér és a kék számlaposé, a benne lévő szerkezet ugyanaz a 6R27.
A Presage sorozatba tartoznak az új koktélórák, amelyekről azt mondják, hogy valóban a koktélok ihlették őket. Ezek kisméretű, 38,5 mm tokátmérőjű, viszonylag olcsó, 425 dollár listaárú órák, kék, piros és zöld színű számlappal. A számlapon lévő mintázatot is a koktélospoharakon látható alapján készítették el. Az órák az árkategóriának megfelelően az alsó árkategóriás kézihúzós 4R35 szerkezettel készülnek – amelyek strapabíró, megbízható szerkezetek, számtalan órában jól szolgálnak hosszú ideig -, a számlap színéhez illő bőrszíjjal.
A skála másik végén helyezkednek el a limitált Presage Porco Rosso kiadások. Porco Rosso, vagyis Vörös Malac a nálunk is sokak által ismert és szeretett rajzfilmes zseni, Hayao Miyazaki és stúdiója, a Studio Ghibli által készített egyik rajzfilm címe és főszereplője (csak érdekességként, japánul így kell írni: 紅の豚). A két Porco Rosso Presage változatot ennek megfelelően telerakták a filmre emlékeztető design elemekkel, a tok oldalán, hátán, a számlapon is láthatunk ilyen utalásokat. De ezeknél az óráknál az a legfontosabb elem, ami az árat is nagyon befolyásolja, a tokon belül található. Mindkettőben a felső kategóriás Seikokból ismert szerkezetek vannak. A fehér számlapos, valamivel kisebb, 40 mm átmérőjű tokban az 5R65 típusú, 72 órás járástartalékú, havi 15 másodperc (!) járáseltérésű Spring Drive szerkezet ketyeg 5600 dolláros áron. A klasszikus pilótaóra megjelenést hozó, 42 mm átmérőjű tokos SRQ033 típusban pedig a 8R48 szerkezetet találjuk – Porco Rosso pilóta, innen jöhet a pilótás design -, ezt az órát 3900 dollárért vehetik meg a Miyazaki és Vörös Malac rajongók.
A Seiko csúcstechnológiával felszerelt órái közül sok az Astron sorozatba tartozik. Az Astron órák legfontosabb tulajdonsága, hogy képesek a GPS jelek vételére, így a műholdak alapján be tudják tájolni magukat, a helymeghatározás után képesek beállítani a helyi időt. Mindezt a Seiko Solar technológiájával, vagyis a nap energiájával megoldva, így az elemcserével nem kell foglalkozni. Az Astron órák ezen kívül is sok időmérő funkcióval rendelkeznek: öröknaptár 2100-ig, időzóna kijelzés, automata időbeállítás, délelőtt-délután kijelzés, nyári-téli időszámítás beállítása – mindezt egy 42,7 mm átmérőjű acél vagy titántokban. Az órák emellett magas mágnesesség tűréssel és 100 méteres vízállósággal rendelkeznek.
A kiviteltől, a tok anyagától, funkcióktól függően az SSH049, SSH063, SSH067, SSH069, SSH065 és SSH051 Astronok ára 900 ezer Ft. körül mozog a seiko.hu weboldal szerint.
Végül érdemes megjegyezni, hogy Astron volt annak a Seiko órának a neve, amit 1969 végén mutattak be. Ez volt az első kvarcszerkezetes karóra, ez indította el a kvarcórák menetelését és ezzel párhuzamosan a svájci óraipart padlóra küldő kvarcválságot, és aminek említésétől a svájci óragyárak vezetőinek valószínűleg még most is megrándulnak az arcizmai. A kvarcválságról többet írtunk ITT.