Ebben a cikkben belépő szintű, erősen retrós órákat veszünk górcső alá. Menő ilyet hordani? Van helye egy F91W-nek a luxus órák között?
A célszegmens:
A személyes tapasztalatom az, hogy ilyen órákat vásárlók két csoportba sorolhatók. Az egyik vásárlótípus, akiknek vagy volt régen ilyen órája, vagy mindig szeretett volna, és most lehúzza a tételt a bakancslistájáról. Az érzelmi kötődés, a nosztalgia érzése és az elérhető ár viszonylag könnyűvé teszi a vásárlási döntést számukra.
A másik szegmens pedig egy fiatalabb réteg, akiknek egyszerűen poén egy ilyen retró külsejű kiegészítő, esetleg valamelyik szülőjétől kapta azt első óraként.
A fenti két vevőréteg elég széles lehet, hiszen nemcsak, hogy évtizedek óta gyártásban vannak ezek a modellek, de egyre újabb és újabb változatok kerülnek forgalomba. Ebben a cikkben a saját kis kollekciómat mutatom be.
Casio F91W – híres- hírhedt klasszikus
Ennél több órát ennyi pénzért nem lehet kapni. Egy óraipari, sőt pop kulturális ikonról van szó, amit 1989-ben mutatott be a Casio. Ez merész állításnak tűnik, de hány 7000 Forintos órának van még dedikált Wikipedia oldala? Olcsó, ezáltal könnyen hozzáférhető, mégis megbízható és meglepően tartós konstrukció egy olyan formavilággal, amit ma már az is felismer, aki bőven ’91 után született. Sajnos az imént felsorolt tulajdonságok bizonyos terrorista körökben is népszerűvé tették (detonátorként alkalmazták az órát). Úgy hírlik, hogy 2001. szeptember 11-i terrortámadások után gyanúsabb volt, aki ilyen Casioban mutatkozott például egy repülőtéren. Szerencsére ez a jelenség nem tett kárt a modell megítélésben, inkább a 90-es évek divatos kiegészítőjeként égett be a köztudatba.
Ennek oka vagy okozataként rengeteg hollywoodi alkotásban láthatunk ilyen órákat, az Wayne világától a Stranger Things-ig. Funkcionálisan mindent tud, amire a hétköznapokban szükségünk lehet. Szóval a siker szerintem érthető, egyes források szerint még ma is több millió példányt gyártanak F91W-ből.
Főbb tulajdonságok:
- Stopper századmásodperc pontossággal
- Ébresztő
- Automatikus naptár (szökőéveknél igényel állítást)
- LED világítás
- 7 év becsült elem élettartam, napi 20 másodperc ébresztést és napi 1 másodperc világítást feltételezve
- Műanyag tokozás és műanyag szíj
- 30 méteres vízállóság, ami nagyjából a fröccsenő víz elleni védelmet jelenti. Személyes tapasztalat, hogy évek óta használom úszásnál a sajátomat és eddig nem ázott be.
Kinek ajánlom:
Mindenkinek, de érdemes felpróbálni a vásárlás előtt, mert a mai órákhoz képes az F91W pici és vékony.
Casio F105 – az Illuminátoros F91W
Ez a modell nagyon hasonlít az F91W-re, de közelebbről megfigyelve látszanak a különbségek. Elsőre feltűnik, hogy több a kék szín a számlapon, picit vaskosabb és más formájú a tok. Az F91W egy – bal oldalon lévő – LED világítása helyett itt egy teljes – Illuminátor – háttérvilágítást találunk.
Emlékszem a kilencvenes évek elején ez mekkorát tudtam villantani a suliban az F105-ömmel. A Timexnek volt hasonló megoldása Indiglo néven, de nálam a Casio mindig tartósabbnak bizonyult.
Kinek ajánlom:
Annak, akinek tetszik az F91W, de szeretné, ha este a teljes számlapot szépen meg tudná világítani.
Casio W59 – vízállóbb F91W
- A F91W-hez képest itt 50 méteres a vízállóság, illetve picit kisebb a tokméret.
Casio A158 – fémes F91W
- Rozsdamentes acél szíj, műanyag tok fémszínű bevonattal.
Casio A168 – Illuminátoros A158
- Kicsit vastagabb az A158-nál az Illuminátor miatt.
Számológépes órák – okosórák sármmal
Aki 35 évnél idősebb, az alighanem egyetért velem, hogy ezek az órák a 80-s években a legmodernebb – érts menőbb – karóráknak számítottak az akkori tinédzserek körében. Gondoljunk bele, hogy nem, hogy okostelefonok, de semmilyen olyan eszköz nem volt kéznél, amin az ember bármikor – mondjuk matek dolgozat közben – előránthatott és számolásokat vagy adatrögzítést végezzen. Mindentől függetlenül eleve király cuccnak tűnt minden, amint sok gomb és kijelző volt. A pici gombok persze nem voltak könnyen kezelhetők, idővel hajlamosak voltak tönkre menni, főleg, ha „Rotringgal” vagy golyóstoll hegyével nyomkodta a felhasználó.
Casio CA-53 – Az időutazó
Számomra ez a klasszikus számológépes óra, Vissza a jövőbe rajongóknak kötelező darab, hiszen Marty Mcfly egy ilyen Casio elődjét viselte kalandjai során.
Casio DBC-611 – Retró sci-fi a köbön
Fémszíj és fémszínű, műanyag tok, 90-es évek eleji SCI-FI dizájn. Nagyon kényelmesen viselhető, de a CA-53 gumigombjai sokkal könnyebben kezelhetők. Nekem azért tetszik, mert egy 80-as évek végi SCI-FI űrhajó műszerfalát juttatja eszembe.
Verdikt
Tekintve, hogy a saját kollekciómat mutattam be, nálam vígan elférnek a drága, mechanikus óráim között ezek a kis Casiok. Nem csak egy Omegának lehet komoly története, erre remélem sikerült rávilágítani a fenti cikkel. Órát manapság azért veszünk, mert kifejezünk vele valamit magunkról, egy hangulatot vagy mert szimplán tetszik. Ez alapján elég könnyen eldönti bárki, hogy érez-e vonzalmat egy F91W vagy egy CA-53 iránt. Ha igen, akkor érdemes hivatalos helyről beszerezni, mert még ezeket a 20 dolcsis órákat is hamisítják. A hamis óra – legyen az bármilyen – ciki, a Casio nem az.
Galéria:
5 comments
Èn is gyűjtöm őket. Az óra mutatós változatban. Megbízható óráknak bizonyult. Szèp napot kívánok.
Nekem lassan 30 éve működik, a cikkben ki nem emelt, de a képeken látható illuminátoros-adatbankos 1477 DBC 1500-as, mondjuk ennek a billentyűzete kicsit más, fehér és fluoreszkál a sötétben! Persze elemeket már cseréltem benne többször is, legutoljára kb 7-8 éve! Nem hordom már, a szekrényen van, de minden órában csipog és villog is és a külömböző időzónák idejét mind a mai napig ez alapján szoktam beállítani (sosem tudom mennyivel térnek el a Greenwichi időtől, ebből szoktam kiszámolni). Iskolás koromban rövidített puskákat is írtam bele 🙂
Anno ez volt a harmadik hasonló típusú, de a másik kettő fekete műanyag szíjas volt amit kb 2 évente cserélni kellett (a szíjat).
Kíváncsiságból rágugliztam tegnap és eBay-en nem is egyet árulnak, köztük pont egy olyat aminek már nincs “szíja”. Sajnos az enyém házáról is letört már egy darab és így már nem lehet hordani 🙁
Utána számolgattam 92-ben vettem az elsőt, fekete műanyag házas volt műanyag szíjjal amik kb 2 évet bírtak, ezt onnan tudom, hogy 3 év után vettem egy másik ugyan olyat és annak is 2 év után szakadt el. Azok még csak 50 memória hellyel rendelkeztek. A fentebb említettet kb 98-ban vettem és 2003-ban még tuti hordtam, mert egyszer valaki megjegyezte egy nyaralásom során hogy: “Tetszik az órád öcsi. Nem adod nekem?” – vagy valami ilyesmi 🙂 Ez tuti 2003. nyarán történt.
1992 óta használok egy Casio W50U-t! Mára már ha úszok benne, enyhén alápárásodik, de amúgy semmi baja (szíjat azt cserélni kellett már párszor, mert én soha nem veszem le a kezemről az órát, abban is alszom és kopik, meg amúgy is tört egy idő után, mert megkeményedett.) Tehát magyarul majd 20 éves és él és virul. A következő órám is Casio lesz. Számomra ez nem divattárgy, hanem funkciókkal bíró eszköz.
Én még 1996-ban, a születésnapomra kapott pénzből vettem magamnak egy W-86 típusú Casio-t, akkor 6000 forintba került. Azóta is működik, összesen háromszor cseréltem eddig benne elemet.
A legnagyobb probléma csak a szíjukkal szokott lenni, mert műanyag alapúak, és egy idő után megkeményednek, ragacsossá válik a felületük, és széttörnek. A gyári szíj nagyon drága volt mindig is hozzá, ezért utángyártottakat vettem hozzá, de azok sem jobbak. Egy idő után meguntam, és raktam rá egy méretben hozzá passzoló szilikon szíjat.
Az órát tekintve egy rendkívül pontos, megbízható, időtálló szerkezet.