A Seiko Alpinist sorozata 1995-ben éledt újjá, azóta sok limitált kiadással lepték meg a rajongókat. Nem tudom, hogy az óragyártók egy része miért halmoz jelzőket és megjegyezhetetlen kódokat a típusnevekben, de ez arra jó, ahogyan most is, hogy nagyjából tudjuk, mire számíthatunk. Az idén bemutatott, limitált, Európának készült óra szürke számlapjával a hegyek közötti naplemente hangulatát szeretné megidézni.
Az Alpinist sorozat több mint 60 évre tekint vissza. A múlt század közepén a növekvő népszerűségű hegymászás igényeinek megfelelően elkészültek az első hegyi használatra, túrázásra szolgáló órák. Például a hegymászós órák leghíresebbje, a Rolex Explorer 1953-ban jelent meg. A Seiko Alpinist is ebben az időszakban készült el, az első, még Seiko Laurel Alpinist néven futó óra 1959-es kiadású volt. Éppen az idén jelent meg az elsőhöz nagyon hasonló új Seiko sorozat, erről itt lehet olvasni.
A Seiko Alpinist órák történetéről pedig EZEN a linken, ahol megnézhető, milyen sok stílusú óra viselte ezt a nevet a klasszikusnak számító mai forma mellett.
A Seiko mára a számlap készítés egyik mestere lett, sőt, az egyik legjobb a teljes mezőnyben. A Seikok és a Grand Seikok különböző számlapos verziói között nem csak minőségben, hanem dizájnban és ötletességben is kiemelkedőket találunk (néhány különleges darabról beszámoltunk például itt és itt ).
A japán kultúrában nagy szerepet játszik a természet, a Seiko óráknál is gyakran találunk a természetből származó motívumokkal készülő órákat, ilyen ez az Alpinist is a hegyi naplemente hangulattal. Az itt bemutatott Mountain Sunset párja is a természetből származó ötletre épít, az SPB199J1 jelű Mountain Glacier nagyon szépen kidolgozott hideg kékeszöldes számlapja a gleccsereket idézi a (bár ahány gleccsert láttam eddig akár élőben akár képen, azok fehérek, szürkés-kékes árnyalatúak vagy ezek keverékei voltak, a kékeszöld inkább a hegyi tengerszemek vizének színét juttatja eszembe).
Persze ma már nem ilyen órákkal másszák a hegyeket, hanem csúcstechnológiával teletömött, mindent túlélő, nem mechanikus darabokkal. Így a Seiko Alpinist, a Rolex Explorer és hasonló társaik – a búvárórákhoz hasonlóan – a mindennapokban jól használható, az öltönyóráknál robusztusabb, sportosabb, sok mindenhez felvehető, univerzálisan hordható órák lettek.
A számlap a Seiko tudásának megfelelően nagyon jó minőségű, szépen kivitelezett, Maga a szürke, mint szín semleges, szinte mindenhez illik. Az óra legnagyobbrészt fényes ezüst színeivel és a barna bőrszíjjal nagyon jó vintage hatást áraszt, kiválóan hordható a mindennapokban. A számlap felett lévő zafírüvegen nagyítót helyeztek el, amivel a dátum jobban látható. Hogy ez a plusz kis üvegdudor tetszik vagy sem, egyéni ízlés kérdése. Annak, aki nem látja jól a dátumot enélkül, biztosan segít.
A 2021 darabban limitált órában a Seiko felső-középkategóriás, dátumos 6R35 szerkezete található. A szerkezet nagy előnye a 70 órás járástartalék. Az óra mérete átmenet a vintage és modern között, 39,5 milliméteres átmérőjével és 12,9 mm-es tokmagasságával nem tartozik a bántóan nagy órák közé. A méret jó hordhatóságot is jelent az átlagos vagy kis csuklóval rendelkezőknek. A korábbi, 38 milliméteres Alpinisthez képest a méretnövekedés előnyösnek mondható.
A Seiko Alpinistre jellemzően a 3 óránál lévő, mutató és dátumállító korona mellett 4 óránál másik korona is van. A második koronával az Alpinistekre szintén jellemző belső iránytű tárcsát forgathatjuk. Első látásra nincsen értelme egy bármerre forgatható iránytűnek, de ha tudjuk, hogyan kell, nagyon egyszerűen be lehet tájolni, merre van észak. A tájolásról a budapesti Seiko Boutique közzétett egy videót, ahol meg lehet tanulni a Föld északi féltekéjén tájékozódást.
Ez a nagyon jól hordható, jó minőségű, szinte mindenhová felvehető, limitált Seiko Alpinist 290 ezer forint körüli új áron még kapható Magyarországon is néhány helyen.
Galéria: