Olyan, hogy téli, tavaszi, vagy őszi óra nincs, minek is lenne. Akkorra jó minden. Bőrszíjas, vászon szíjas, fémszíjas, öltöny, sport, és a többi. Na de a nyár, vízpart, szórakozás… nem mindegy milyen órában csobbanunk, ha ősszel is használni szeretnénk még.
Volt már hasonló gyűjtésünk 4 évvel ezelőtt. 300.000 forint alatti órákról itt, annál drágábbakról ITT és egy örökzöld tanácsadás a nyár eleji kötelező karbantartásról, ebben a cikkben.
Bár a fent említett válogatások 2021-ben is megállnák helyüket, az óraipar elképesztő sebességgel termeli az újabbnál újabb típusokat, modellváltozatokat, ezért érdemes volt ismét billentyűzetet ragadni és készíteni egy olyan gyűjtést, amiben a teljesség igénye nélkül szerepelhetnek vízálló – így a nyári fesztelenséghez különösen alkalmas – darabok. Ezt a gyűjtést két részre bontjuk, és az 5 + 6-os válogatásban nincs logikai sorrendiség, inkább mint az idei időjárás, csapongunk össze-vissza.
1) Fortis Colors
Színek! Amik a legjobban hiányoznak sok esetben az óragyártás szürke hétköznapjaiból, amit a zöld-kék-fekete-fehér négyes csonka szivárványa ural. A Fortis Colors széria ebbe a szürkeségbe hozott színeket.
Műanyag tok, gumi szíj, Miyota 2115-ös kvarc szerkezet, svájci márka és nevetséges ár. Szó szerint nevetséges, mivel 2014-ben, amikor befutott 33.600 forintért kínáltak egy darab órát, szíjjal, külön az óra nélküli szíjakat (tok-szíj kombinációt) 11.200 forintért. Bőröndös kiadásban is elérhető volt, ha valaki inkább egy körben szerezte volna meg a zöld, világoskék, sötétkék, lila, piros, fehér, fekete, narancs-, és citromsárga, valamint átlátszó modelleket.
Már évek óta nem forgalmazzák, online olykor el lehet csípni használt darabokat, vagy akár egész szettet, igaz, legalább az infláció mértékével drágultak is az árak.
A tok 42 milliméteres, a menetes koronazárat némileg helyettesíti a tok koronára hajló íve. A japán kvarc werk pontos és olcsó, 100 méterig vízálló a tok, tehát a Balatonba szaladás maratoni versényére a déli parton bármikor nevezhetünk.
2) Zelos Horizons 43mm Diver
Tavaly nyáron már forgattunk a 40 milliméteres GMT változatával, ami abszolút lenyűgözött minket. Ár/érték arányban elképesztő jó microbrand. A tok kidolgozása egészen kategórián túli, ahhoz képest, hogy a GMT változatok 900 amerikai dollárért kaphatóak – legalábbis voltak kaphatóak, amíg el nem fogytak -, a 43 milliméteres búvárok pedig számlapváltozattól függően 450-550 dollár között mozogtak – a barázdált és a meteorit/karbon számlap közötti 100 dolláros különbség is elenyésző.
A múlt idő sajnálatos, de nagyon keresett típusok, alig van kollekció, amiből jelen cikk írásakor még van készleten, de érdemes figyelni a gyártó weboldalát, valamint a használtórás felületeket.
43 milliméteres, 200 méterig vízálló tok menetes koronazárral, búvárlünettával, szemet gyönyörködtető élekkel és felületkezeléssel, Seiko NH35-ös (4r) szerkezettel, közterhekkel együtt 214.500 forintért valóban jó vétel.
3) Orient Star Diver
Amikor a kovid-zárás előtt még kilógtunk a müncheni Inhorgentára 2020-ban, már akkor leesett az állunk az előszériás, limitált, zöld változattól. Az Orient prémium márkájánál, az Orient Starnál a dizájn-varázspálca nagyon jó ütemben sül el mostanában, úgy tekinthetünk rájuk, mint az autóiparban például a KIA-ra, vagy a Hyundaira. A kilencvenes évek modelljei, az Accent és a Sephia kifejezetten megosztó darabok voltak, és az évek azt mutatják, hogy volt hova fejlődni: most egy Cee’d, vagy egy Tucson már kifejezetten az erős középkategóriába tartoznak.
A 43,5 milliméteres acél tok koronazárat és 200 méteres ISO búvár minősítést takar, az indexek és mutatók egységes gömbölydedsége pedig szokatlanul lágy formákat kelt életre a számlapon. A pancsolós célnak tökéletesen megfelel, ráadásul nem csak a strandra, hanem a hétköznapokra is kiváló darab, az F6N47-es werk 50 órát bír egy szusszal, és elég pontos is.
Az ára inkább alsó-középkategória, nagyjából Certina és Tissot árban van – noha ott a műanyag gátszerkezetes Powermatic 80 szerkezetek rémisztgetnek minket – 260.000 forint körül szerezhetjük meg.
4) Sinn U1/U50/857 UTC
Ki gondolta volna, hogy az U1-ből olyan klasszis válik, ami nem igényli a változást? Én nem hallottam még órakedvelőtől sosem, hogy “de jó lenne, ha idén frissítenék az U1-et”. Egyszerűen nincs mit rajta változtatni.
Nagy (44mm), masszív, strapabíró, tengeralattjáró acélból készült – valóban -, 1000 méterig vízálló és a Sinn speciális TEGIMENT bevonatával is választható, ami a karcokat is távol tartja.
Korábban ETA 2824-2, újabban Sellita SW-200-as szerkezettel szerelik, és újonnan is indokolt az ára, 2.400 euró, a használt piac nem követte az eurótól való súlyos távolodást, és a cég áremeléseit, így 4-600.000 forint között találhatunk példányokat tartozékoktól függően. Az U50 még új modell, legfőbb különbség az U1-gyel szemben, hogy 3 milliméterrel és 200 euróval szerényebb.
A Sinn-nél muszáj még megemlítenem személyes kedvencemet, a 857 UTC modellt. Mivel, ha már búváróra, akkor legyen GMT funkciója is, hogy a nyaraláson lássuk az otthoni és a helyi időt is, de legyen vízálló is menetes koronazárral. Ennek a tökéletes, 43 milliméteres megtestesítője a 857 UTC, 2.300 euróért.
5) Evolvens Budapest
Valójában bármelyik Evolvens kiváló nyári darab lehet, mivel a konfigurátorban elérhető összes modell 100 méterig vízálló, menetes koronazárral. Valószínünek tartom, hogy azért 100 méterig vízállóak csak az Evolvensek, mivel 10 Baros nyomáspróba gépek találhatóak itthon a legtöbb órásnál. Ha lenne 30-as, elképzelhető, hogy azt is bírnák, ha az összeszerelési érzetből indulunk ki.
Választhatunk a saját meglévő kollekciókból, vagy konfigurálhatunk magunknak gyakorlatilag akármilyet, és megáll 200.000 forint alatt, miközben egy a szerkezet kivételével (Miyota) itthon tervezett és készült órát kaphatunk, amit különböző feliratokkal személyre is szabhatunk.
Nem elhanyagolható infó, hogy ha az Evolvens.com oldalon konfigurálunk órát, és a megjegyzésbe beírjuk, hogy “kronometer”, akkor ajándék óratartót, vagy extra szíjat ad ajándékba a hazai gyártó.
5+1) Vintage búvár
1953-ig repülhetünk vissza, a búvárlünettás búvárórák türténelmében a Blancpain Fifty-fathoms-ig. A hatvanas, hetvenes, nyolcvanas évek is tele voltak funky-s, szórakoztató búvárórákkal, de! Ezek fölött már eljárt az idő, és a legtöbb esetben a rendszeres karbantartás is kevés volt ahhoz, hogy újkori vízállóságukat megőrizzék.
De ha mégis sikerült, és sikerrel átmentek a nyomáspróbán, akkor is inkább őrizzük meg ezeket a darabokat az utókornak és tartsuk távol a víztől, ez a minimum amit annyi évtized után megérdemelnek.
A 10 + 1-es összeállításunk első felének végére értünk. Hogy ne legyen a Kedves Olvasónak hiányérzete, a következő fejezetben feljebb lépünk az árlistán.