A webshopban való vásárláskor a KRONOMETER1000 kuponkódot használva 1.000 ft kedvezmény jár, 5.000 forint feletti vásárlás esetén.
Megkülönböztetjük a szíjgyártó cégek által készített szíjakat és a gyári szíjakat. Lehet, hogy ezek közül egynéhány ugyanott készül, de árazás szempontjából nem mindegy, hogy a végén belenyomják-e az adott óragyártó logóját a szíjba, vagy “csak” a szíjgyártó neve kerül be, erre is találunk majd példát ebben a cikkben.
Azt is fontos tudni, hogy a bőrszíjak nem örökéletűek. Az izzadtság, a kosz, a por mind-mind esküdt ellensége egy bőrszíjnak, és a megfelelő ápolás mellett is relatíve gyorsan tönkretehetik. Általánosságban elmondhatjuk, hogy napi használatban egy valódi bőr óraszíj 1,5-2 évet bír, ezután már olyan mértékben gyűlik össze benne minden a külvilágból, hogy vagy látványos – és csúnya – lesz, vagy büdös. Az pedig rettentő visszataszító. Ritkábban hordott szíjak kibírhatnak természetesen ennél többet, a viseléssel arányos elhasználódással kell számoljunk.
Már-már természetes, de fontos elmondani, hogy olyan szélességű szíjat válasszunk, ami passzol az óránk tokfülei közé. Ezt a szélességet (női óráknál 6-18mm, férfi óráknál többnyire 18-26mm) egy tolómérővel könnyedén, vagy egy vonalzóval némi szenvedés árán pontosan lemérhetjük. A nagyobb szíj nem fog beférni, “farigcsálni” kell, a keskenyebb pedig semmiképpen nem előnyös, sem esztétikai, sem biztonsági szempontból. A szíj és a tokfül között kilátszódó rugós stiftbe bármi – mondjuk a pulóver szála – beleakadhat és egy szerencsétlenebb mozdulattal kiránthatja a stiftet, az óra pedig a földre zuhanhat.
Amellett, hogy nem mindegy, milyen az összhang óra és szíj között, az is nagyon fontos, hogy a szíj kényelmes legyen és passzoljon az évszakhoz és a stílusunkhoz. De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük azzal, hogy milyen szíjakat ismerünk.
A klasszikus bőr, textil, kordura, NATO, gumi, perlon – ha csak az alap típusokra gondolunk. Nincs olyan óra, amihez minden szíj passzol. Egy Patek Philippe Calatravához a legnagyobb jóindulattal sem megy egy NATO szíj, bár biztos vagyok benne, hogy volt már aki megpróbálta. Elvégre van olyan elegáns óra, amihez passzolhat, ahogy láttunk már H. Moser & Cie-t Phenomenato szíjon. is
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A NATO alapvetően sportosabb, annak idején azért találták ki/használták és nevezték el így, mivel katonai célokra használták elsősorban. A szíjat a stiftek (a szíjakat a két tokfül között úgynevezett rugós stiftek tartják) között átbújtatva, ha az egyik rugós stift le is szakadt, a másik még tartotta az órát. Ez egy kétrészes szíjnál, tehát ahol külön kapcsolódik a szíj az alsó tokfülekhez és felső tokfülekhez, nem megoldható, mivel ha az egyik rugós stift elpattan/eltörik/leszakad, akkor az óra leesik a csuklónkról.
A gyengébb minőségű, gyöngyvászonzsák szerű anyagból készült NATO-tól egészen a nagyon finom, már-már selymes, ún. seat belt, tehát a biztonsági öv anyagához hasonló NATO szíjig egész sokféle anyagból készül, és kijelenthetjük, hogy minél finomabb az anyag, annál drágább a szíj. Mintából és színből viszont rengeteg van, anyagából kifolyólag könnyen mosható, és aránylag gyorsan is szárad.
Mindenképp kiemelendő a hazai gyártású Phenomenato, ami ár szempontjából inkább a felsőkategóriában foglal helyet, viszont megkockáztatom, hogy az egyik legjobb minőségű NATO szíj jelenleg az óraiparban az övék. Persze, mellétehetjük a Swatch Group termékeit (Omega, Blancpain), amikhez képest a különbséget csak nagyítóval találnánk, a Phenomenato termékeinek sokszorosáért.
A gumiszíj a sportosabb, nyári darab. Természetesen nincs kőbe vésve, mikor lehet viselni, de az biztos, hogy nyáron érdemes. Könnyen tisztítható, vízálló, és amióta az Hublot elindította az aranyóra-gumiszíj trendet évtizedekkel ezelőtt, azóta nem csak a strandra hivatott.
Nevezik guminak és kaucsuknak is, láttam már finom tapintású, puha gumiszíjat és borzasztó kaucsukot, tehát ne hagyjuk magunkat ezen eufémiával megtéveszteni. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a megfelelő tartás mellett minél puhább, minél rugalmasabb egy gumiszíj, annál kényelmesebb lesz viselni.
Ha egy elegánsabb óránkat nem szeretnénk megsérteni a 21. század úri huncutságával és mégsem tennénk rá egyszerűen egy gumiszíjat, megőriznénk az eleganciáját, de mégsem szeretnénk a forró nyári napokon tönkretenni a hozzá passzoló bőrszíjat, akkor a Hirsch Active család szíjai lehetnek érdemesek. A szíj külseje bőr, a belseje pedig texturált és perforált gumi.
Annak idején a Reversomra ez volt a legjobb választás, kiválóan passzolt hozzá, akár a sima felületű, akár a krokodil mintás bőr. Ha ennél sportosabbra vágynánk, akkor több féle perforált felülettel, karbon és kordura mintával is elérhető. A Hirsch szíjaknak kifejezett előnye a gyorskioldós rugós stift, aminek köszönhetően nincs szükségünk stiftkiszedő szerszámra a szíjcseréhez, hanem pillanatok alatt megoldható puszta kézzel, és a stift sem repül el.
Ha a bőrszíjaknál maradunk, a legelterjedtebb a gyári fémszíjak mellett a klasszikus bőrszíj. Vannak az elérhetőbb árú borjú bőrből készült szíjak, amiknek a külső felületét akár aligátor-, krokodil-, gyíkmintával is tudják díszíteni rendkívül élethű minőségben, ezeket hívjuk nyomott szíjaknak és vannak a valóban egzotikus állatokból készült bőrszíjak.
Az egzotikus állatok bőréből készült szíjak területén eddig kevéssé ismert, de üzletpolitikáját tekintve több, mint valószínű, hogy az óragyártók egyik titkolt beszállítója lehet a Campagnolo. Az aligátor bőrből készült Campagnolo szíj került a kezünkbe, és a 30.000 forintos ára mellett valódi meglepetésben volt részünk. Tényleg a felsőkategóriás “gyári szíj” érzetét hozza, azoknak töredék árán, és külön érdekes, hogy a tüskecsat nincs logózva, ebbe nem fektettek különösebb energiát – ez is erősíti azt az érzésem, hogy gyári beszállítóról van szó, a gyár majd ráteszi a maga csatját.
A Campagnolora visszatérünk még a szövetszíjaknál, addig is tegyünk egy kitérőt a szintén kevéssé ismert Herzog márka felé. Kollekciójában a natúr-jellegű egyszerűbb, de mindenhez passzoló szíjaktól kezdve, mint például a Beach sorozat, az elegáns de nem túlzottan feltűnőn keresztül (Florenz), a jó minőségű nyomott szíjakon át a struccig, a bőrszíjak kifejezetten széles palettája megtalálható. És akkor még nem beszéltünk a budget kategóriás NATO és Milanese (fonott fém) szíjaikról.
A gyíkbőr mintás darabot kézben tartva azon gondolkodtam, milyen órára lehetne feltenni, ami nem egyértelműen egy elegáns, sokkal inkább egy hétköznapi. Arra voltam kíváncsi, hogy mennyire tudom alátámasztani a cikk címét, miszerint az óraszíj öltöztet. Mert arról ugye nem szól a cím, hogy a viselőjét öltözteti, vagy az órát. Azt kell mondjam, hogy mindkettőt. De az órát abból a szempontból nehezebb, hogy egy tipikus “mindenes” órából elegánsat varázsolni sokkal nehezebb, mint felöltözni “ünneplőbe”. Így hát rápróbáltam a gyíkbőrt egy Rolex Datejust-ra, és mit ad isten, nem is lett rossz. Pedig a Rolexek azok az órák, amikre a legtöbben – én is – azt mondják, hogy azt úgy kell hordani, használni, ahogy kitalálták.
A Herzog gyíkbőr szíja egy nyomott szíj, tehát gyíkbőr mintára nyomott borjúbőr, így a széles tömegek számára elfogadható árkategórián belül van, 8.500 forint. Ez tényleg nem sok egy ilyen szíjért.
Ne távolodjunk el a márkától, maradjunk a Herzognál, és a parafából készült szíjnál, a Kork-Vegan-nál. Az óraiparban újabban egyre nagyobb keletje van a nem bőr alapú, de bőrnek tűnő szíjaknak. Nemrégiben a Gruebel Forsey jelentette be, hogy áttérnek a nem állati bőr alapú szíjakra.
Bíztató, hogy a Herzog szíját 9.000 forintért már megszerezhetjük, így itt nem feltétlen lesz igaz az, ami a környezettudatosság sok más területén, miszerint a környezettudatos vásárlás és élet drágább, mint a megszokott.
A szövetszíjakra visszatérve a Campagnolot venném újra elő. Számomra elsősorban field hatása van, de lehet, hogy ezt csak a színe adja, szerintem a varrása is hozzátesz. Szintén könnyen tisztítható anyagról beszélünk, a vizet is bírják és lényegesen kevésbé árt nekik az izzadtság, mint a bőrszíjaknak.
Az alábbiakban lefedtük az óraszíjakat nagyvonalakban. Számtalan elágazásra nem tértünk ki, nem kerül szóba a perlon szíj, és számtalan olyan bőr, szövet, vagy gumiszíj létezik, ami megérdemelné a kiemelést. Az oraszij.hu nemrég indult, egyre csak bővülő webshopjában javasolt körbenézni, ha valamit pedig nem találna a kedves olvasó, egy e-mailt mindenképp megér küldeni a cég felé – rugalmasak, és amennyire a koronavírus és posta kapcsolata engedi, még gyorsak is. Ősszel egy másik válogatással folytatjuk a szíjak témakörét YoutTube-on futó vlogunkban.
Galéria: