Még májusban számoltunk be arról, hogy a Vostok-Europe szavazást indított a vásárlói, rajongói között, hogy konfigurálják össze a nekik legszimpatikusabb órát a VE kollekciójából és amelyik a legtöbb szavazatot kapja, azt megvalósítják.
Persze nem lehetett teljes mértékben személyre szabni a pályaműveket, voltak irányok és lehetőségek, de így is elég sok kombináció jöhetett létre. Tavaly június közepére ért véget a szavazás, ekkorra már kiderült az is, hogy hány darabos limitáció készüljön, mennyiért, és a többi.
Az év végével pedig elhagyta a gyárat az első néhány darab, hazánkba is eljutottak. A 2021-es VE are one-ból Két féle készült, egy kék selyemszámlappal, egy pedig szürke ún. vignette számlappal, ami a középről sötétül kifelé, a számlap széle felé, ez utóbbi került kezeink közé.
A 49 milliméteres átmérő nem kicsi, sőt. Szerencsére a tokfüleket úgy pozicionálták és formálták, hogy nem nyújtja meg jelentősen a tok hosszát. Az viszont tény, hogy sok olyan óra készül, ami tokfülekkel együtt 49 milliméter. Általában a két célközönség között minimális lehet az átfedés, ez egy nagy óra, ami kényelmesen viselhető. Ehhez szükség van egy erős, de rugalmas, kellemes anyagú gumiszíjra is, fémszíjjal ez az óra maga lenne az apokalipszis. A vastagsága “csak” 16 milliméter, ami így számokkal kifejezve nem tűnik annyira soknak, mint amennyire vastagnak látszik a valóságban.
A vastagság legfőbb oka nem a PX84-es kaliber számú Epson szerkezet, amit a cég hibridnek nevez, működési elvében a werk legjobban egy Seiko Kinetic-re hajaz, de így akkor sem hívhatnák, ha muszáj lenne, hiába tartozik egy holdingba a Seiko és az Epson. A vastagság egyik fő tényezője tehát a 300 méteres vízállóság mellett a tríciumcsöves indexek, amik ráadásul a számlapra merőlegesen kerültek felszerelésre.
A tríciumcsövekről tudnunk kell, hogy 1998-ban betiltották a trícium óraipari felhasználását, viszont a trícium apró csövekbe való töltésével létrejövő tríciumcsövek használatát nem, mindössze szabályozták – így a csőből egyáltalán nem jut ki a sugárzás. A trícium felezési ideje egyébként 12,32 év, ami a “gyorsabban” bomló sugárzó anyagok közé sorolja – szemben mondjuk a hetvenes évekig használt rádiummal, aminek 1600 év a felezési ideje.
Az óránk számlapján ez azt jelenti, hogy az indexek mindig világítanak. Nem annyira erősen, mint egy SuperLuminova, vagy Lumibrite, viszont folyamatosan, egységes “fényerőn”, nem kell fényben tölteni, hogy világítson. Tríciumcsövek kerültek a hatalmas kardmutatókba is. A szürkével látványos, sportos kontrasztot alkot a sárga márkajelzés, másodperc-, és segédmutató, valamint a vékonyan húzott indexek.
A VE are One modelleket két féle csomagban választhatjuk – kis dobozban, vagy nagy dobozban -, valamint egy gyűjtői szettben, amiben a kék és szürke számlapos is megvan, 5 darab szíjjal. Az egy darabos szettek 310-340.000 között mozognak dobozolástól függően, a gyűjtői csomag 620.000 forintért elérhető.
Mindenképp pozitívum, hogy a márka kedvelői szavazhatták meg, hogy hogy nézzen ki, és pozitív üzenet, hogy a márkát érdekli a felhasználók véleménye. Aki nem szereti a nagyméretű órákat, annak ez a modell sem fog tetszeni, de nem is nekik készült, ez határozottan a strapabíró, nagy órák szerelmeseinek lehet a kedvence. Limitált, tehát korlátozott számban elérhető, akinek tetszik, érdemes gyorsan elgondolkodni rajta.
Galéria: