Új búvárórákkal és ráncfelvarrott motorsport témájú modellekkel támad a TAG Heuer 2022-ben!
Beköszönthet a nap-korszak Svájcban? Izgatottan várhatjuk, hogy felfedezik-e az óragyártás bölcsőjében a fényenergiával működő szerkezeteket? Noha a technológia nem új, egyelőre a japán gyártók a legerősebbek benne. Reménysugár, hogy a TAG Heuer idén belép ebbe a szegmensbe, és az egyik legsikeresebb szériájukban, az Aquaracer modellcsaládban bemutatták az Aquaracer Professional 200 Solargraph modellt.
40 milliméteres DLC fekete acél tokba került a TH50-00 referenciaszámmal jelölt fényérzékeny kvarcszerkezet. A La Joux-Perret szerkezetgyártóval közösen készített werk teljes sötétségben hat hónapig üzemel, energiatakarékos funkció elérhető a korona kihúzásával, ebben az esetben 3,5 évig pihenhet az óra így, és mindössze 2 percnyi napfény elegendő egy teljes napnyi működéshez. A számlap és az alatta elhelyezett “napelem” örök konfliktusát feloldották azzal, hogy a számlap gyakorlatilag átlátszó, így a napfény egész a fényérzékeny panelig hatol – ami viszont fekete, így a számlapot sötétszürke és fekete között látjuk váltakozni.
A szerkezet után a következő érdekes ötlet a lünettabetét. A karbonba némi zöld SuperLuminova festéket kevertek és egy egészen absztrakt és teljesen véletlenszerű mint a jött ki, aminek foszlányai sötétben világítanak.
A koronazár természetes egy búváróránál, mégha az az Aquaracer kollekción belül az “outdoor” szériába is tartozik, a 200 méteres vízállósággal már bátran mehetünk pancsolni, a fekete kaucsukszíj pedig kifejezetten jó anyagból van és nagyon kényelmes – volt szerencsém a Watches & Wonders során felpróbálni.
Ami mégjobb, hogy hiába a sok újdonság, az ára nem szállt el különösebben, októberben jelenik meg, a hírek szerint éppen 3000 euró alatt.
Ha a 40 milliméter kicsi lenne és a fekete tok sem szimpatikus, a 43 milliméteres Aquaracerek közé is került egy új modell: narancssárga számlappal.
A számlapon kívül gyakorlatilag mindene ugyanolyan, mint a kollekció eddigi darabjainak: Sellita SW-200-ra épülő calibre 5, kardmutatók, dátum hat óránál, 300 méteres vízállóság, koronazár és tükröződésmentesített zafírüveg. No meg persze az elmaradhatatlan kerámialünetta. Itthon 1.119.000 forintért kapható, csakúgy, mint a fekete, a kék és az ezüst számlapos fémszíjas verziók.
Ahol viszont nagyobb újítás érkezett, az a nehézbúvár szegmens: az 1000 méteres Superdiver valóban nehézbúvár, súlyra is vízállóságra is. A 45 milliméteres acéltokon 9 óránál egy automata héliumszelepet is találunk, hogy maradéktalanul elmondhassuk, hogy valóban nehézbúvárkodhatunk, akár búvárharangban is – a hobbi-könnyűbúvárkodás határa 40 méter szokott lenni.
Ami sokkal érdekesebb, mint a vízállóság, az a vízállóság fölé biggyesztett kronométer felirat. Ebből következtethettünk valami nagyon izgalmasra…
Igen, új szerkezetet kapott, VÉGRE új szerkezet jelentkezik az automata Aquaracerek családjában, ami ha elterjedne, akkor végre ledobhatná magáról a legjobban hamisított svájci óra plecsnijét.
Az új werk TH30-00 néven a Kenissi gyárában készül, Svájcban. Ismerős lehet a név, ugyanis a Kenissiről már többször volt szó. Résztulajdonosa a Chanel és a Tudor, utóbbi egyre jobban terjedő MT56** szerkezetei is itt készülnek – gyaníthatóan azok is, amik más finisheléssel aztán B20 néven Breitlingekbe kerülnek.
Ha alaposabban szemügyre vesszük a TH30-00-át, akkor néhány elemében felfedezhetjük a Tudor werkjeinek jellegzetességeit, mint például a pillangóhidas megoldás, és a csapágylemezek kialakítása. A TH30-00 28 köves, kettővel több, mint a Tudor, és természetesen vannak különbségek, pusztán egy feltételezés részemről, de ha végül kiderül, hogy dizájnban különbözik a Tudorétól, nem kell meglepődjünk. Ezzel a jelenséggel nincs semmi baj, a Kenissi nagyon jól megcsinálta az MT56** szerkezeteket, minél több órába kerül annak valamilyen variációja, mi, órakedvelők mindenképpen csak elégedettek lehetünk. A járástartaléka – mit ad Isten – 70 óra.
Izgatottan várom, hogy a kezem közé kerülhessen egy ilyen werk akár tok nélkül, akár leszedett hátlappal. 2.274.000 forintos áron érhető el itthon jelenleg az 1000 méteres Superdiver, ami ha azt vesszük figyelembe, hogy egy “in-house” (outsourced) szerkezetes, 1000 méteres búváróra, az Aquaracer család nagyágyúja, akkor érthető. Ez nagyjából egy árban van az Omega Seamaster Diver 300-as palettával, ami fémszíjjal 2,1 millió környékén mozog, viszont több, mint félmillióval drágább a nagyon hasonló szerkezettel szerelt Tudor Black Bay-eknél.
Búvár vonalon ezek az újdonságok érkeztek, hamarosan jelentkezünk az autós tematikával is!