Minden évben nagyjából egyszerre jönnek ki az Omega újdonságai. Idén kicsit háttérbe szorultak a klasszikus kollekciók, hála a Moonswatch-nak. Most az Omega Boutique Budapestbe is megérkeztek a legfrissebb férfi modellek.
Nem először készített saját aranyötvözetet az Omega. A bemutatott Moonshine Gold csatlakozik a márka Sedna Gold és Canopus Gold ötvözeteihez. Mint korábban, most is maradt a 18 karát. Talán furcsán hathat elsőre, hogy nem minden arany egyforma, elég csak különböző márkák aranytokos modelljeit összehasonlítani. Kitűnik, hogy míg egyesek a klasszikus, szaturált sárga aranyat használják, addig más gyártók finomabb, kicsit világosabb végeredményt kapnak. Ez persze csak a felszín, az arany szinte egyidős az emberiséggel, így ezernyi formáját ismerjük már. Ezúttal Biel-ben 75% aranyat, 14,5% ezüstöt, 9% rezet és 1% palládiumot kevertek össze, hogy megszülessen a Moonshine Gold – valamint fél százalék svájci varázslatot.
Nevét nem a szesztilalom alatt, sunyiban csempészett, pancsolt italról kapta, hanem a mélykék égen tündöklő holdvilágról. Ennek ellenére, mivel a moonshine igazából érlelés előtt álló whisky, ez a világos arany szín akár a híres ital is lehetne. Négy referencia jelent meg idén ebből az új ötvözetből. Mind a jól ismert aktuális Speedmaster Moonwatch tokot kapta. 42 milliméter átmérő és éppen több mint 13 milliméteres magasság. A kronográf gombjaitól kezdve, a lünettáig minden aranyból készült. A tükröződésmentes réteggel kezelt zafírkristályt Ceragold kerámiabetét veszi körül. Mind a négy modell úgynevezett “zafír szendvics”, azaz a szerkezetet is láthatjuk a zafír hátlapon keresztül.
Egyszínű és panda számlapok közül választhatunk. Hozzájuk illő lünettabetét színnel. A zöld és az arany kombinációja sose megy ki a divatból. Nekem nagy kedvencem a most megjelent sötétzöld számlapos verzió az Moonshine Gold indexekkel és mutatókkal. A fekete számlapos verzió is nagyon jól sikerült, tökéletes ha klasszikus Moonswatch-ot keresünk arany tokban. A panda esetében a számlap is aranyból készült, míg az arany mutatókat és indexeket fekete DLC bevonattal látták el. Természetesen egy Master Chronometer Co-Axial Calibre 3861 hajtja a mutatókat 3 Hz-es frekvencián és 50 óra járástartalékkal. A kézi-húzós, oszlopkerekes werk nagy része látható az átlátszó hátlapon keresztül.
A Moonwatch is tud rendkívül jól mutatni egy sportzakóval, ám ha formálisabb eseményhez keresünk órát, amit azért még mindig fel lehet venni hétköznap is, akkor a Constellation jobb választás lehet. Egyedül a Seamaster termékcsalád létezik régebb óta az Omega katalógusaiban, mint a Constellation. Az 50′-es évek precíz kronométereként útjára indult széria 1982-ben kapta meg ma is ismert formáját a jellegzetes karmokkal, 3 és 9 óránál. Új változatok most a Constellation 41 milliméteres verziójához érkeztek. Ez az a méret ami még bőven megfelel egy öltönyhöz, sportos mivolta pedig tökéletes hétköznapi társsá varázsolja az integrált szíjjal és a kerámia lünettával.
Írhatnám, hogy most a sportos vonalat erősíti a márka, de jobban belegondolva, tényleg olyan sokszínű, gyakorlatilag is a modell, hogy bármelyik iterációja legalább annyira sportos mint elegáns. Maradt a 41 milliméter átmérőjű, 13,5 milliméter magas tok, aminek 44 milliméteres tokfültől tokfülig tartó hossza nélkülözhetetlen sokoldalúságához. Sokszor, éppen ebben az esetben is, fontosabb ez a méret mint az átmérő, hiszen szélességében nem tud a kezünkön túllógni az óra, csak hosszában a tokfüleknél. A 44 milliméter nem fog túllógni a legtöbb csuklón.
Acél és arany-acél változatok csatlakoznak most a kollekcióhoz, nem cserélnek le semmit, csak bővítik azt. Talán az acéltokos, kék lünettás verzió a legklasszikusabb a passzoló kék bőrszíjon, ez az egyetlen új acél modell. Kéttónusú referenciáknál sárga arany és Sedna Gold közül választhatunk. A karmok, a tokfülek és a korona készült aranyból, így kellően visszafogott azok számára is akik netán ódzkodnak az arany feltűnő mivolta miatt. Csakúgy mint a Moonwatch esetében, itt is nagyszerű az arany és a zöld kombinációja. Egy nagyon sötét, már-már feketébe hajló zöld színt kapott a selyemszámlap és a szíj, egy fekete lünettával. Szintén selyemszámlapot látunk a Sedna Golddal párosított burgundi modellen is. A fekete számlapos, fekete lünettás változat hozza leginkább az elegáns hangulatot. A fekete-arany kombináció is időtlen.
Ismerős a 8900-as, Master Chronometer, Co-Axial szerkezet. 60 órás járástartalékkal és a Co-Axial sajátos 3,5 Hz-es működésével rendelkezik. Gyakran kifelejtett funkciója ennek a werknek az időzóna állítási lehetőség, ahol az óramutatót óránként léptethetjük anélkül, hogy a már beállított óra perc-pontosságát elállítanánk.
Még hátra van a legelegánsabb újdonság az Omega CK 859, ami valójában nem is újdonság. A 30′-as évekbe repít vissza ez a 39 milliméter átmérőjű óra. Klasszikus, zsebórákra emlékeztető számlappal, de annál modernebb belsővel. Vonalakból nincs hiány az alapjaiban egyszerű tokba zárt számlapon. Kettő vasúti stílusú percskála fut végig az ezüst számlap körül. A múltidéző megjelenést jól kiegészíti a vintage Omega logó és tipográfia.
Megfordítva látjuk, hogy a szerkezet terén nincs helye régi megoldásoknak. Egy dupla rugóházas, Master Chronometer, Co-Axial 8926-os werk hajtja a mutatókat, egy felhúzással 72 órán át. Fekete csavarokkal és az érdekes alakú, szépen díszített hidakkal vetekszik a számlap látványával. Japán szerkezetekhez hamarabb gondoltam volna, hogy ezt írom, ők szeretik az ilyen részleteket, de a három híd közül kettő mintha egy tájkép dombjait adná ki.
A Moonwatch 26,000 és 38,300 euró között vásárolható, kombinációtól függően. A Constellation, saját kategóriájában versenyképes, 6,800 euróról indul és 9,200 euró a teteje az arany-acél modelleknél. Nem limitálva, de egyenként számozva, 6,800 euró a CK 859.
Galéria:
Az órákat a hazai forgalmazó biztosította a teszt erejéig.