Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, a Fifty Fathoms megjelenése idén lesz 70 éves. Ennek apropójából számítani lehetett néhány különkiadásra, melyekből az első be is futott az újév elején. Az új limitált kiadás, nem meglepő módon, a régi idők Blancpain-ját idézi, de nem egy konkrét modellt. Ötvözi a 70 éves és a 20 éves Fifty Fathoms megjelenést, egy-két modern elemmel bővítve.
Azért fontos az idén 20 éves modell is, mert 2003-ban Marc A. Hayek és Jean-Claude Biver ezzel indították igazából újra a nagy múltú márkát. Igaz, a sztori ennél sokkal árnyaltabb, ahogy azt már megszokhattuk a svájci óragyártással kapcsolatban, Biver még a 80-as években vette meg a Blancpain-t, ami már a 60-as évek óta nem működött, és később Nicolas Hayek-nek adta el. 2003-ban volt 50 éves a Fifty Fathoms, kihagyhatatlan évforduló lévén meg is jelent a modern Blancpain búvár, amire azóta is nagyban épít az egész márka. Ennek és az eredeti 1953-as órának a fúzióját mutatták most be.
Az eredettörténetet nem kell bemutatni senkinek, bár egy külön cikket megérdemelne. A Rolex Oyster volt az első vízálló karóra ami megjelenésével utat tört a később megjelenő Panerai Radiomir és Omega Seamaster vagy még korábban Marine modelleknek. Ezek közül egyik se felelt meg a francia harci búvárok konkrét kritériumainak, így külön megrendelést adtak le a Blancpain-nál. Legfontosabb volt, hogy 50 öl mélységig, azaz fifty fathom-ig, vízállónak kellett lennie és automata felhúzásúnak, hiszen ha kézi-húzós, akkor sokkal nagyobb az esély, hogy megsérül a korona tömítése. Olyan jól sikerült a végeredmény, hogy többek között az amerikai haditengerészet is rendszeresítette.
A Blancpain modern történelmében először, 42,3 milliméter átmérőjű az új modell tokja. Korábban 44 és 40 milliméteres méretben volt csak elérhető az óra. A 42 milliméter hű a 70 éve megjelent óra méreteihez, míg a domború zafír lünettabetét a 2003-as kiadásról lehet ismerős. Érthető, hogy így készült az óra, hiszen megfelel a modern elvárásoknak, de biztosan vannak akik korhű leképzést kerestek. Biztos vagyok benne, hogy idén a sorra megjelenő modellek között lesz olyan, ami minden tekintetben követi ősét – kivéve a radioaktív festéket. Helyette marad a most is használt Super-LumiNova, ami egyaránt került a mutatókra, indexekre és a lünettabetétbe is. Számlapi képe egészen múlt hű, kivéve a 4 és 5 óra közé szorított dátumot, amire szerintem nem volt semmi szükség.
A zafír hátlapon keresztül látott 1315-ös saját szerkezet figyelemreméltó. Nem kell semmilyen kompromisszumot kötnünk vele. 4 Hz-es frekvencián üzemel, 5 napos a járástartaléka és anti-magnetikus. Platina rotor jelzi a különkiadást, ami alatt szép, letisztult werket találunk. Látványos anglázs (45 fokos szögben megtört polírozott él) futja körbe a csapágylemezeket. 70 darabra limitált az óra és összesen 210 készült belőle. Ez a képzavar úgy lehetséges, hogy a 70 darabos limitáció régiónként értendő, Európa és a Közel-Kelet, valamint Afrika kap 70 darabot, ahogy az ázsiai–csendes-óceáni térség és az Amerikai kontinens is. Árát egyelőre nem közölték, de 15.000 euró körül várható.