Akár egy GMT mutató is jó emlékeztető lehet, milyen aprók is vagyunk mi a világegyetemben, nem még egy világidő komplikáció. Kezdettől fogva elválaszthatatlan az időmérés és az égbolt változása. Mérhetjük az időt a Nap segítségével, vagy a Hold járásának vizsgálatával, egy biztos, nálunk jóval nagyobb dolgokat hívunk segítségül. Ezért indult 2022-ben a Jaeger-LeCoultre egy “Stellar Odyssey”-re, azaz csillagközi utazásra. Ennek az utazásnak két tagját elhozták a Watches & Wonders-re.
Mindkét óra illik a csillagászati témához és bizonyos értelemben párként is kezelhetők. Az egyik kívülről szemléli a Földet, míg a másik, innen, saját szemszögünkből mutatja a mindet körülölelő kozmoszt. Induljunk közelebbről, ami a távolt festi a számlapra. A Jaeger-LeCoultre Master Hybris Artistica Calibre 945 a már ismert Grande Complication Caliber 945-öt helyezi új köntösbe. A percütős, Cosmostourbillon werk 2010-ben mutatkozott be és azóta is a márka egyik legkomplikáltabb szerkezete. Első hallásra úgy tűnhet, a JLC újra feltalálta tourbillont, ezt az ősrégi komplikációt, ami még a zsebórák állandó függőleges helyzetéből adódó pontatlanságát ellensúlyozta, és nem is járunk messze a valóságtól. Úgy sikerült elkészíteniük ezt a különleges gátszerkezetet, hogy nem csupán dísz, vagy árfelhajtó elem, valóban hasznos. Már amennyiben szeretnénk leolvasni az asztronómiai komplikációkat.
A Cosmostourbillon, amellett, hogy saját tengelye körül forog, egy csillagnap alatt a számlapot is megkerüli. Ez 23 órát, 56 percet és 4,1 másodpercet vesz igénybe. A civil időmérésben használt napot a Föld Nap körüli keringésével mérjük. Egy csillagnapot, pedig a Föld más, távoli csillagokhoz viszonyított forgásából számolhatunk ki.
Mindezek mellett égboltozat, állatövi naptár és percismétlő kapott helyet a 45 milliméter átmérőjű, 16 milliméter magas tokban. Érdekes, hogy 50 méteres vízállóságot is kapott az óra, ami percütős modelleknél ritka. A Cosmostourbillon mellett mindenképp az égboltozat a leglátványosabb. Ez hűen mutatja a Vallée de Joux fölött látható csillagok pozícióját, ahol a JLC főhadiszállás is található. Fő célja az időt csillagok szintjén mérni, ám a számlap peremén találunk ismerősebb kijelzéseket is, valamint a két központi mutató is az általunk értelmezett időt mutatja. Az óra két változatban készült, fehérarany tokban, kék számlappal és rózsaarany tokban szürke számlappal. 5-5 darab készül belőlük, árat jobb ha nem kérdezünk, de a mégis megtesszük, akkor a válasz meghaladja a 400.000 eurót.
Ehhez képest mondhatni egészen szolid a Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948. Ezen a számlapon azt látjuk, milyen kívülről szemlélni a Földet. Itt a tourbillon is emberi idő szerint, azaz egy naptári nap alatt járja körbe a szépen felfestett városokat. Minden órán fontos az ízléses tipográfia, de a világidő kijelzéseknél még inkább. Nem kell gyíkembernek lenni, hogy leolvassuk. A külső 24 órás gyűrű statikus, a térkép és a városnevek mozognak. Egész gyorsan le lehet olvasni mind a 24 időzónát. A térkép precíz zománc munka eredménye, ami egy látványos, három dimenziós installáció tetején helyezkedik el. Egy számlap elkészítése 70 munkaórát vesz igénybe. A 43 milliméteres tok zafír hátlapot kapott, csakúgy, mint csillagközi társa és szintén bőrszíjon érkezik. 20 darab készült a modellből, melynek ára, valamivel szerényebb, 250.000 euró körül van.