Minden órának van egy története amit csak a tulajdonosa tud. Lehet valakinek élete első órája, az óra ami miatt belevágott ebbe a hobbiba, vagy éppen egy örökölt darab. Mindegy mi legyen az, egy biztos, hogy ha ránéz, felvillannak, jó esetben, kedves emlékek. Akárcsak egy ismerős illat vagy íz, egy tárgy is tud emlékeket felidézni, főleg ha amúgy is különleges darabról van szó. Mi lehetne különlegesebb, mint egy olyan óra amit teljes egészében mi terveztünk? Itt jön a képbe az Evolvens, akik nem csupán az egyetlen magyar óramárka, de testre szabható óráik a világon is egyedülállók.
Máshol is van lehetőség egyedi konfigurációra, de olyan szabadságot sehol sem adnak a vásárló kezébe, mint az Evolvensnél. Nehéz lenne összeszámolni a létező összes órát amit a tervezőben össze lehet állítani. Csak a 44 milliméteres modellből 75.937.500 variáció készíthető. Már a kezdésnél is négy lehetőség közül kell választanunk. Kérhetünk 34, 41, 43 és 44 milliméter átmérőjű tokot. Ha ezt eldöntöttük kezdetét veszi az igazi szórakozás. Nem túlzok, ha azt mondom több órát is el lehet babrálni az oldalon, akárcsak egy autógyártó konfigurátorában. Egy hatalmas különbséggel, erre nem kell éveket gyűjteni. Körülbelül 160.000 forinttól indulnak a férfi modellek és egészen 300.000 forint fölé is mehetünk, itt már svájci szerkezettel. Alapesetben a Miyota jól bevált 8-as szériája kerül a legtöbb órába. Ez már a frissített, másodpercstoppos, kézzel húzható verzió, tisztességes díszítéssel. De ne szaladjunk ennyire előre.
Én a 41 milliméteres toknál döntöttem, így annak a konfigurálását fogom nagy vonalakban körülírni. A legtöbb lehetőség a 44 milliméteres modellnél van, de ahogy írtam, mindenki elkezdhet tervezgetni magának, egy jó darabig lefoglalja az embert, sok órakedvelő álma saját órát tervezni, most itt a lehetőség. Minden óra más lesz, mindegyik saját karakterrel fog rendelkezni, ám ami igazán érdekes, hogy mégis határozottan Evolvens lesz az összes. A több száz választható alkatrész mind úgy lett kiválogatva, hogy összerakhatunk egy maszkulin búvárórát, egy letisztult hétköznapi darabot, vagy a versenypályára szánt motoros órát, mindegyik Evolvens lesz. Az eredeti DNS megmarad.
A tok esetében, természetesen a méreten túl, választhatunk több felületkezelést. Van fekete DLC bevonat, szál-húzott és polírozott fém is. Ami nagyon sok karaktert adhat egy órának, hogy sem a korona, sem a lünetta felületkezelése sincs a tokhoz kötve. Én is egy matt szürke, fém lünettát kértem a fekete korona és tok mellé ami sokat ad a végeredmény hangulatához. A kisebb modellek koronája 3 óránál van, míg 43 milliméternél és fölfelé már 4 óránál.
Értelemszerűen a számlap fogja legjobban meghatározni az óra kinézetét. Minden van amit csak el tud képzelni az ember és az is amit nem. Gondolok itt az igazán indusztriális, végtelenségig szkelettált számlapokon át, az egészen a letisztult, egyszerűekig. Mivel mindig is a búvárórák vonzottak a legjobban, így itt is egy klasszikusnak mondható, búvárórás számlapot válaszozottam, volna. Ha nem látom meg, hogy van az alap, zöld lume-al tűzdelt számlapnak is áttört változata. Egészen sajátos a kivágás mintázata, nagyon passzol a tokfülek alakjához. Egyedül a tríciumcsöves számlapokat hiányoltam. Ritkaságszámba ment amikor még kínálta ezeket az Evolvens, de sajnos a csövek beszerzését szigorították, ami miatt nagyon sokat dobna a modellek árán, ezért már nem lehet választani. Lenyomatai azért még itt vannak, kellett pár nap mire észrevettem, hogy az én órámon még ott figyel az apró Tritium T25 felirat, holott “csak” Super-LumiNova van rajta.
Van bizony Super-LumiNova mindenhol. Miután láttam mennyire élénk a számlap lume-ja, úgy döntöttem legyen ez az egész óra témája, mégiscsak egy búvárórát sikerült összeraknom, koronazárral, azon elfér. Így, tehát a mindenhol világító, vastag, határozott tipográfiával operáló lünettára esett a választásom. A számlap mellett ez a ráma tud még sokat változtatni az óra hangulatán. A 44 milliméteres modellre nagyon jó fix lünetták vannak, majdnem oda húzott a szívem végül.
Mutatóból is van bőven, minden színű és formájú. A másodpercmutató színe külön választható. Ez pont arra jó, hogy egy kis színt vigyünk az órába. A vastag, visszaverődésgátló réteggel kezelt zafírkristály alatt egymástól viszonylag távol ülnek a mutatók, ezzel mélységet adva a számlapnak.
Végül, de nem utolsó sorban a szíjat, vagy éppen acél csatot választhatjuk. Szíj esetében még annak csatja is külön konfigurálható. Alapból nem vagyok egy nagy NATO szíj fanatikus, de amikor megláttam az összképet az olivazöld NATO-val, tudtam, hogy egyszerűen nincs más választásom, ez kötelező. Nem csalódtam. Az egy dolog, hogy tökéletesen passzol az órához, de nagyon selymes szíjat kaptam, nem ez a kép élt bennem ezekről a szíjakról.
A folyamat végén még kérhetünk egyedi gravírozást, szinte bárhová az órára. Ez szuper lehet ha különleges alkalomra, vagy ajándékba vesszük az órát. Az enyémre is így került a kronometer.hu logója és a szívhez szóló üzenet a rotoron. A már említett Miyota 821A werk egy “igásló”. Nem igényel különösebb törődést és amik nálam megfordultak eddig , egészen pontosan jártak. Ez a szerkezet már gyárilag egy kis díszítéssel érkezik. Szerintem már csak ezért is jobb választás lehet, mint a Seiko ebbe a kategóriába eső NH35-je.
Egy 41 milliméteres modell, akárhogy is próbálkoztam, bőven 190.000 forint alatt marad minden lehetséges kombinációban ami jó ár-érték arány már csak egy alap, automata, zafírüveges óráért, nem még ha mi terveztük meg. A “Made in Hungary” és a “Budapest” feliratra is örömmel pillant az ember.
Az órát az Evolvens biztosította.