Biztosan sokan vannak még rajtam kívül akiknek egyből valamelyik White Birch, azaz fehér nyír számlapos modell jut eszükbe, ha szóba kerül a Grand Seiko. Ez a 2019-ben bemutatott, jellegzetes számlapi textúra hozzásegített a Grand Seiko rohamosan növő népszerűségének. Csupán pár év alatt jutott el a köztudatba a márka, hiszen 2010 előtt csak Japánban volt elérhető, ma ismert formáját pedig csak 2017-ben vette fel, amikor levált a Seiko anyacégről. Mindez jól tanúsítja, hogy nem csak ügyes marketinggel lehet nőni, elég ha hagyják a terméket beszélni önmagáért.
Idén, többek között, a Watches and Wonders expón bemutatták a Masterpiece kollekció harmadik, vésett tokos darabját. Ez is a Shinshu Watch Studio, Micro Artist Studiójában készült, a mára híressé vállt nyírfaerdő mellett. Igen, a nyírfa számlap története, hogy a műhelyben ahol az órák egy része készül, az ablakon kitekintve a Yatsugatake hegység lábánál található erdőt pillanthatjuk meg. A White Birch számlapok ezt az erdőt idézik meg a téli hónapokban, amikor fehér hó tapad a fák kérgére.
Ez a minta jelent most meg a platina tokon is. A kézzel vésett, 38,5 milliméter átmérőjű és 9,8 milliméter vastag tokot először a Grand Seiko saját, Zaratsu technikájával polírozzák, ami egy tükörszerű hatást kelt, majd ebbe vésik a nyírfakéreg mintázatát, így különleges fénye lesz a kompakt toknak. Igazán öltönyórásra sikerült a méretezés. A különleges felületkezelés és a domború zafírkristály elegáns csillogást kölcsönöz az órának.
Nem minden White Birch számlap azonos, ezt láttuk már a Spring Drive SLGA009 és testvére, a Hi-Beat SLGH005 esetében, ahol a mechanikus szerkezettel szerelt óra számlapja markánsabb, mint a Spring Drive változaté. Ezúttal valahol a kettő közé sikerült belőni a textúra határozottságát, ám az összkép mégis visszafogottabb mindkettőnél. Itt teret enged a számlap a toknak, nem vonja el a figyelmet, hanem kiegészíti azt. Akárcsak a feliratok, melyek nem nyomtatottak, hanem a számlapba vannak vésve. A sebészi pontossággal formált 14 karátos fehérarany mutatók és indexek filigránok, tovább erősítve az öltönyórás hangulatot. Ezúttal a teljesen simán sikló másodpercmutató sem kék, hanem szürke színű.
Az átlátszó hátlap mögött a Spring Drive 9R02 szerkezet kapott helyet. Ez a kézi-húzós hibrid werk ötvözi a mechanikus és a kvarc órák legjobb tulajdonságait. Legtöbb alkatrésze mechanikus órákból ismert, de a gátszerkezet szerepét egy chip veszi át, ami elképesztő pontossággal fékezi a főrugó energialeadását. Ez a viselő számára két helyen mutatkozik meg, egyik a kiemelkedő, havonta +/-15 másodperces pontosság, valamint a folyamatosan haladó másodpercmutató. Egy mechanikus órán a másodpercmutatón szabad szemmel is látható, hogy nem folyamatos, hanem például 3 Hz-es szerkezetek esetében másodpercenként 6-ot lép. A Spring Dirve-nál ilyen nincs. A mutató nem áll meg a másodperc tört részére sem. A werk 84 órás járástartalékát a hátlapon ellenőrizhetjük, polírozott letörések és finoman szál-húzott csapágylemezek közt. Fekete krokodilbőr szíjon érezik az óra 50 darabra limitálva. Ára 80.000 euró.