Nemrég nyitotta meg legnagyobb boltját a Panerai New York-ban és ennek apropójából most megjelent az egyik legdrágább modelljük.
Nem most találkozott először a márka a bronzzal, hiszen az első luxusmárkák között voltak akik kísérletezni kezdtek az anyaggal. Nem csak a színe teszi különlegesebbé az acélnál, a bronz nagyon könnyen patinásodik. Persze, ez nem egy plusz pont ha éppen egy postaládáról lenne szó, de az óráknál jópofa különlegesség tud lenni. Ahogy hordjuk, úgy a bronz tok állandóan hozzáér a bőrünkhöz, vízhez, számtalan anyaghoz, ezeken keresztül reakcióba lép a levegővel és ennek rövid idő alatt látható a nyoma – oxidálódik.
Fontos, hogy ez nem magát a tokot eszi, mint a rozsda, hanem csak egy felületi oxidréteg képeződik, amit könnyedén eltávolíthatunk ha visszafordítanánk a folyamatot. Hétköznapi hordás során csak sötétedni fog a tok színe, de ha érzünk magunkban egy kis bátorságot, akkor számtalan kísérletet végezhetünk bronz tokos óránkkal. Citromlébe vagy ecetbe áztathatjuk, de akár el is áshatjuk, a lehetőségek tárháza végtelen. Hogy az eredmény milyen lesz, azt nehéz előre meghatározni, de éppen ez benne a lényeg. Most egy több mint 50 millió forintos órán próbálkozhatunk.
Eddig leginkább a Panerai Submersible kollekciójában találtunk bronz tokokat, ám most a sokkal kecsesebb Radiomir készült ebből az anyagból. 45 milliméter átmérőjű, a klasszikus, összekapcsolt tokfüles változat, menetes koronával és 100 méteres vízállósággal. Elmaradt a polír krumpli effektus, mindenhol szálhúzott a tok. Egyaránt a számlap fölött és a titán hátlapban is zafírkristály van.
Az érdekesebb dolgok a számlapnál kezdődnek, ha lenne számlap. Vagyis van, csak az nem a számlap, hanem a szerkezet. Voltak és talán vannak is még zavaros részletek a Panerai szerkezeteinek eredetében, de P.2015/T szerkezet több, mint valószínű, hogy tényleg saját gyártású. Igazán izgalmas a kiosztása több szempontból is. Kezdésnek már a számlap felőli kidolgozása is figyelemreméltó. Nincs klasszikus értelemben vett számlap, így a werk felső csapágylemeze látja el annak feladatát. Ez egészen stílusosan lett megoldva kormánykerék szerű kivágásokkal, sötétzöld bevonattal és kitüremkedő textúrával. 10 és 11 óra közé került a 30 másodperces tourbillon, ami egészen gyorsan forog körbe saját origója körül, egy alap 1 perceshez képest. 9 óránál a már ismerős kismásodperc segédszámlap található, vele átellenben pedig egy éj-nappal kijelzés. Ez utóbbi sem átlagos, ugyanis nem a nagy perc és óramutatókhoz van kapcsolva, hanem a kisebb GMT mutatóhoz.
Két rugóval éri el a négy napos járástartalékot, amit a hátlapon tudunk ellenőrizni. Mindössze 15,3 grammot nyom az egész szerkezet, amit a titán csapágylemezeknek köszönhet. Ez jelentős súlyt vesz el az órából, ám még így is határozott csuklóérzetre kell számítani a bronz súlya miatt. 166.500 dollár az új modell ára, ezzel a második legdrágább Panerai modell. A rekordot a 2016-ban bemutatott Goldtech Minute Repeater Tourbillon GMT PAM00600 tartja a 400.000 dollár fölötti árával.