Pontosabban jubileumi színek. A Seamaster típuscsalád idén 75 éves, ennek örömére új, különleges számlapszínnel jelentkezett a Seamasterek apraja-nagyja.
Az új szín kifejezetten ötletes. Summer blue, azaz nyári-kék néven fut az ombrénak, vagy fumének is nevezett minta, tehát amikor a számlap közepétől a széle felé sötétedik, és minden egyes típuson egy kicsit más. Minél nagyobb az adott óra vízállósága, annál sötétebb a kék.
Aqua Terra
A 150 méterig vízálló Aqua Terra kollekció 3 új modellel ünnepli az évfordulót. A női, 38 milliméteres, világoskék selyemszámlappal és acél szíjjal érkezik. A női modell jellemzője a lekerekített ún. sailboat, azaz vitorlás hajó indexek – nagyjából a régi, torpedó nevű játékban láthattunk utoljára ebbe a formába hajót -, a lágyan gömbölyített, krómkeretes dátumablak, és a szintén gömbölyített szemes, három soros szíj. A 38 milliméteres változat a 8800-as Co-Axial szerkezetet kapta, Master Chronometer minősítéssel – mint ahogy ez az Omega új generációs werkjeinél alapértelmezett. 6600 svájci frank körüli áron juthatunk majd hozzá.
A 41 milliméteres változat dizájnban is maszkulinabb. A vitorláshajó indexek itt már inkább vámpírfogra hajaznak, élesebbek, gömbölydedséget nem találunk bennük. A számlap is a nagyobb AT-től megszokott a gyártó által tikfa mintásnak nevezett, keresztbe mintás, a női változathoz hasonlóan világoskék, vagy jégkék színű. Olyan, mint amit pár méterrel a vízfelszín alatt érzékelünk – bőven besüt a nap, de már körbevesz a nagy kékség. Acél és a számlap színéhez passzoló gumiszíjjal is elérhető lesz. A 41 milliméteres változatot a 8900-as szerkezet hajtja. Kaucsuk szíjjal 6.200, acél szíjon 6.800 frankért vásárolhatjuk meg ( a hazai árak az ÁFA különbség miatt eltérhetnek).
A 43 milliméteres Aqua Terra World Timerből a megszokott sötétkék mellé nemrég érkezett a kék változat, most pedig az ünnepi kék-átmenetes. A World Timer legfőbb különlegessége a domború, aprólékosan texturált Földgömb a számlap közepén. Ezt veszi körbe egy 24 órás skála, és a hosszanti textúrát kapott világoskék számlap. A több időzóna kijelzéséhez a 8938-as szerkezet párosul, a többihez hasonlóan Master Chronometer minősítéssel. Szíjtól függően 9.400 vagy 9.600 frankot kér érte a bieli cég.
Seamaster 300 – 300 méteres vízállóság, sötétebb kék számlap. Ezen a fronton mindent bevetett az Omega. A Seamaster 300 (nem összekeverendő a régebben Seamaster Professional-ként is ismert Seamaster Diver 300M-mel) a heritage vonalat képviseli a búvárórák frontján, szimmetrikus tokja és szendvicsszámlapja az első, ’57-es szériát idézi. A mutatók, indexek, számok és a lünetta osztása is kék, kéken is világítanak, kivéve a percmutató és a pip a lünettán. 7.000 CHF-ért cserébe átélhetjük a heritage búvár életérzést.
A Diver 300M megőrizte 1993 óta ismert hullámos számlapját, csak a szín változott, az előbbi modellnél is látott “300 méteres színátmenetre”. A kerámialünetta kék, ahogy benne az osztás is. Kifejezetten üde színkombináció, acél és kaucsukszíjon egyaránt. Kerámia számlap és “Grand feu” zománcfesték készítési mód nem csak hangzatos, de látványra is egyedi. A werk nem változott, a cal. 8800 hajtja. Az egyik leglátványosabb darab, mégis a legolcsóbb az újdonságok közül: 5.600 kaucsuk szíjon és 5.900 frank acélszíjon.
Planet Ocean: dobjuk félre a süncipőt, a vékony neoprén ruhát és a könnyű kis oxigén palackot, és vegyük föl a nehézbúvár szerelést. A Planet Ocean a maga 600 méteres vízállóságával még sötétebb kék kerámia számlapot kapott. Érdekes a textúra, markáns szálcsiszolásnak tűnik a minta, hasonló, mint az összekarcolt Sinn U1 DS-en, viszont itt pontos minta szerint készült, nem csak úgy össze-vissza – a kerámia számlap kapott PVD bevonatot, amit ebben a mintában lakkoztak. Meglepő, hogy csak a 39,5 milliméteres változatból készült ünnepi számlapvariáns, a 43,5-es érintetlen maradt. Ezt a modellt is a 8800-as werk működteti. 7.000 svájci frankos áron lephetjük meg magunkat vele.
Személyes kedvencem, a PloProf (PLOngeur PROFessionsionel – magyarul professzionális búvár) visszakerült az Omega térképére. A speciális tokforma, a hatalmas lünettarögzítő-megoldás, ami érdekes “gyöszként” gombként emelkedik ki 1 és 2 óra között a tokból, a rémisztően nagy koronazár mind-mind végigkövették a típus idővonalát, egészen a ’71-es bemutatás óta. Elképesztően bumfordi óra, de csuklón viselve meglepően arányos és kényelmes. A zafírlünetta osztása is kék árnyalatokat kapott, a számlap pedig a PO-nál még sötétebb kékséget. 13.500 frankért kaparinthatjuk meg a minden szempontból különlegességnek számító óriást.
Ultra Deep. A neve mindent elmond. Szinte. Elképesztően mélyre mehetünk vele, akár 6.000 métere, azaz hatezer méter mélyre is. Bár több, mint valószínű, hogy nem fogunk, a lényeg, hogy megtehetnénk, ha az óránkon múlna. 45,5 milliméteres O-Megasteel anyagból készült tok (csak úgy, mint a Ploprofnál), mélytengeri domborzat-textúrával a számlapon. Itt világoskéket már nem látunk, sötét kékről indul és feketébe hajlik. UV fény hatására egy tréfás üzenet is megjelenik, az Omega 10.935 méter mély rekordjára utalva, “Omega was here!” felirattal. Ahogy a Ploprofban, úgy az Ultra Deepben is a 8912-es szerkezet dolgozik. 12.300 svájci frankért hozhatjuk ki a butikból.
Az ünnepi Seamasterek új hátlapot is kaptak, a megszokott csikóhalat felváltotta egy két csikóhalas fogat, amit Poseidon irányít, kezében jellegzetes szigonyával. Kifejezetten látványos.
Elméletileg az új kollekció már kapható is, a gyakorlatban pedig, ha itthon elérhető lesz, mi biztosan lencsevégre kapjuk!
Galéria: