Na ez egy igazán “valamilyen” óra. Szoktuk hiányolni a “valamilyen” órákat, melyek nem csak követik a trendeket, nem mennek biztosra egy alap kék vagy fekete számlappal, hanem mindent beleadnak egy őrült új dizájnba. Most a Vostok Europe mutatta be legújabb, Atomic Age, kollekcióját ami magával hozott egy új, merész tokot is.
A Vostok Europe sosem a visszafogott óráiról volt híres, hiszen ilyet nem is találunk katalógusukban. Mindent egy lapra tettek fel, amikor nagy és harsány órákat kezdtek gyártani, szembe menve azzal, amit a szokásos “milyen órát gyártsunk?” folyamatábra mutat. Az óraipar nagyrészt trendekről szól, melyeket kisebb-nagyobb késéssel minden márka próbál lekövetni, hogy elkapják az éppen aktuális hullámot. Egy ilyen környezetben ritka az olyan gyártó, aki mindvégig ragaszkodik eredeti elképzeléséhez és egy kisebb célközönséget szólít meg. Két nyelve van a mérlegnek, hiszen igaz, hogy a mamutvállalattá válásnak nem ez az útja, de egy sokkal lojálisabb és aktívabb rajongótábort eredményez.
A Vostok Europe mindig olyan történettel köríti óráit, ami tökéletesen passzol az adott modell megjelenéséhez. Legyen szó űrállomásról, ekranoplánról vagy rakétáról, egy biztos, hogy legalább annyira badass téma, mint maga az óra. Ez most se történt másképp, hiszen az atomenergia igába hajtása sem kis teljesítmény és tökéletes alapot ad arra, hogy a számlapból függőlegesen kiálló tríciumcsövek, amik ráadásul témába vágóan radioaktívak, egy atomreaktor fűtőelemire emlékeztessenek. Persze, nem kell Az elveszett frigyláda fosztogatói legendás jelenetére számítani, ha tríciumcsöves órát hordunk, hiszen az anyag energiáját már az az aprócska henger is felfogja amiben van. De még ne szaladjunk ennyire előre.
Az Atomkorszak 1942-ben vette kezdetét, amikor megépítették a világ első atomreaktorát. A történelemben nem páratlan módon, ezt a felfedezést már 3 évvel később egy tömegpusztító fegyver tervezéséhez is felhasználták, de azóta is szerves részét képzi a világ áramellátásnak és további ígéretes kutatásoknak biztosít terepet. Mindez nem lett volna lehetséges három kiemelendő atomfizikus nélkül, akikre most külön-külön órákkal emlékszik a Vostok Europe.
J. Robert Oppenheimer nevét viseli a legösszetettebb modell. Oppenheimer az “atombomba atyja”. Ő fejlesztette ki az első nukleáris fegyvereket, majd később az azokkal való fegyverkezési verseny ellen dolgozott. A 48 milliméter átmérőjű és 16,5 milliméter vastag Atomic tok teljesen új a Vostok kollekciójában. Általában új tokot szoktak készíteni az új megjelenéseikhez, de ez most egyik korábbihoz sem fogható. A nyolc oldalú ráma, a hosszú tokfülek és a kristály is hajlik. Megszoktuk már, hogy a tokfülek lekövetik a csukló ívét, itt az egész óra ezen dolgozik, nem is kicsit.
Az Oppenheimer kiadásokat tele pakolták funkciókkal. Egy Seiko-Epson YM86 kvarc szerkezet dolgozik a hátlap mögött. Ez a modul mindent tud, amire csak szükségünk lehet és mindent digitális kijelzők nélkül. Öröknaptár, stopper, második időzóna és ébresztés, 5 éves akkumulátor élettartammal. Már csak szórakozásból is érdemes a szerkezet funkcióit használni, hiszen ritkán találkozunk ennyi mindennel analóg órán.
Valamivel egyszerűbb az Andrei D. Sakharov modellek megjelenése, ami jobban kihozza a már említett tríciumcsöves dizájnt. Ezekben egy kvarc, stopperes szerkezetet találunk, a hozzátartozó két segédszámlappal és egy dátumablakkal 4 és 5 óra között. Az így fennmaradt terület nem tűnik sivatagosnak a számlapon, egyrészt a feliratok, másrészt az indexek miatt.
Félig a döntött percskálába fúródva állnak a tríciumcsövek, melyeknek érdekessége, hogy a hétköznapi lume-al ellentétben, feltöltés nélkül is világítanak. Láttuk már ezt a megoldás más Vostok modelleken is, de sosem volt még annyira témához passzoló, mint most. A csövek fényes foglalata egy kis csillogást visz a számlapokba és este is jobban kiemeli azok fényét.
Végül, de nem utolsó sorban, megjelent egy automata szerkezetes verzió is, Enrico Fermi tiszteletére. Ő volt aki a világ első atomreaktorát megépítette. Ezek modellek térnek el leginkább a többitől, mégsem lógnak ki a sorból. Az automata Seiko GMT szerkezet, 42 óra járástartalékkal, sokkal kevesebb lehetőséget adott a számlap feldobására, elvégre csak egy extra mutatóról beszélünk.
Ahelyett, hogy egyszerűen a percskálát lecserélték volna egy 24 órás skálára, mint a legtöbb GMT óránál, az Enrico Fermi termékcsalád számlapja az indexeken belülre korlátozta magát. Ez egy ekkora toknál igazán egyedi megjelenést nyújt és optikailag zsugorítja az órát. Lényegében a számlap csak akkora, mint maga a szerkezet.
Tudósonként 3-3 verzió jelent meg az órákból, mindegyik 3000 darabra limitálva. A tok oldalán pontosan olvashatjuk, hogy saját példányunk hanyadik a sorozatból. Ha nagyon szerencsénk van még születési évet is ki lehet fogni. Az órákat, színváltozattól függően, gumi, acél és bőrszíjjal is kérhetjük, amik természetesen követik a számlap színeit. 349.900 és 395.500 forint között az új órák ára, szerkezettől és színkombinációtól függően.
A kollekcióval a kronometer.hu vlogjában, az Őszintén: órákról sorozat egyik idei epizódjában is foglalkoztunk már:
Galéria:
Az órákat a Vostok-Europe hazai forgalmazója, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.