Miután tavaly nyáron kifutottak az első elérhető árú Seiko GMT modellek, sokan jósolták, hogy ez nem csak a japán óriásnak, hanem rengeteg más gyártónak is javára válik majd. Idén a Vostok is kapott a lehetőségen és az új, NH34 szerkezeteket egyre több modelljükben találjuk meg, olyan, a márkához mérten, szolidabb modellekben is, mint az N1 Rocket, de a szokásos hárommutatós darabok sem maradnak el.
Az N1-es rakéta volt a Szovjetunió válasza az amerikai Apollo programra, egy megalomán vállalás, hogy ők érjenek előbb a Holdra. Spoiler: Amerika nyert. Olyannyira, hogy az N1 projektben épített rakéták közül egyik sem jutott ki az űrbe, négy próbálkozásból mind kudarcba fulladt. Ennek ellenére maga a mérnöki vállalás és az elkészült tervek is lenyűgözőek annyira, hogy egy Vostok Europe modell tisztelegjen előttük. A Lun osztályú ekranoplán se vitte sokra, mégis az egyik legelképesztőbb monstrum abból az időből, ami a mai napig káprázatos.
A Vostok Europe-ot azért szeretjük, mert nagy, masszív, egyedi megjelenésű órákat gyártanak. Merész vállalás ez, hiszen így saját magukat korlátozzák, kisebb lesz a célközönségük, de náluk is találunk valamivel kisebb (43 milliméteres), visszafogottabb modelleket. Ezek nem óraipari lencsén keresztül kisebbek, inkább Vostok perspektívából azok, ami a legfrissebb N1 Rocket esetében 46 milliméter. Ehhez az átmérőhöz értelemszerűen észrevehető súly is társul, de a tok kialakítása miatt nem kényelmetlen az óra. Sőt, ha valaki szeret nagy órákat hordani, akkor érdemes lehet felpróbálni kisebb csuklón is, de azért ne öltönyórás érzésre számítsunk. Sima és fekete PVD bevonatos változatok jelentek meg, a sima acélból a zöld és kék verzió járt nálunk. Tokfüleik szál-húzottak, míg oldaluk és a lünetta polírozott, itt a számlap színéhez igazodó alubetétet találunk.
Átlagos, forgatható búvárlünettás órákhoz képest szokatlanok a Vostok Europe arányai, ez adja egyedi megjelenésük egy részét. A kristály-lünetta arányt egészen eltolják, hogy lünetta keskeny legyen, a kristály pedig hangsúlyos. Emiatt megnő a számlap is, több hely marad nagyobb indexeknek és mutatóknak, hogy megkapjuk a megszokott monumentális megjelenést, amit elvárunk. 200 méterig vízállóak az N1 Rocket modellek, tehát használhatjuk a lünettát nem csak a konyhában, de a víz alatt is.
Akárcsak a tok, a számlap is valamivel visszafogottabb, mint sok másik Vostokon. A skála extrém oldalán van az új Atomic Age, az átmenetet többek között az N1 Rocket képviseli, de vannak ennél még finomabb modellek – a maguk módján. Hangsúlyos mutatók és indexek mennek biztosra, hogy ne tévedjünk el. Az indexek egészen egyszerűek, nagyrészt téglalap alakúak, csak 12 óránál van egy, búvárórákról ismerős, háromszög. Több kalandvágy szorult az áttört mutatókba, amik nagyon jól passzolnak a témához, akár egy rakéta sziluettje is lehetne az óra és percmutató. A GMT modelleken egy egyszerű háromszög formájú negyedik mutató segít leolvasni egy második időzónát. 24 órás skálája az indexeken belülre került, a számlaphoz hasonló árnyalattal festve. A GMT-n 3 óránál, a hárommutatós modellen pedig 6 óránál egy színazonos dátumablak kapott helyett. 6 óra alatt büszkén hirdetik, hogy Litvániában készült az óra. Ezzel is elhatárolják magukat eredeti gyökereiktől, melyek a csisztopoli, szovjet alapítású márkához kötik őket. Régebben volt konkrét kapcsolat is a két gyártó között, ám ma már csak nevükben van részleges egyezés.
Mindegy melyik modellt választjuk, egy megbízható Seiko szerkezet fog ketyegni benne. Egészen pontosan a hárommutatós változatokban NH35, a GMT-ben az NH34. Ugyan arra az alapra épülnek. 40 óra járástartalék, 3 Hz, igásló. Gumiszíjon és acél csaton is elérhető az N1 Rocket. Változattól függően, 129.900 és 215.900 forint között van az új modellek ára, de mivel nagy kollekcióról van szó, érdemes lehet szétnézni a korában megjelentek között is.
Galéria:
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. biztosította a teszt erejéig.