Az óraiparban – csak úgy, mint minden egyéb tudományág történetében – sok volt a véletlen. Wilhelm Röntgen a Röntgen sugarakat, Alexander Fleming a penicilint fedezte fel véletlen folytán. Véletlen, vagy mondhatjuk, hogy a szerencse műve az is, hogy Bulova óra is eljutott a Holdra.
Az űr és az óraipar kapcsolatát szorosan fedi le az Omega. A történetek – és rengeteg dokumentum – szerint az Omega stopperes órája lett a NASA számára a legalkalmasabb arra, hogy a Föld légkörén kívül is megbízhatóan működjön. A Moonwatch történetéről itt írtunk, óraipari alapismeretek egyik mérföldköve. Annál kevesebbet tudunk a többi márkáról, amik jártak az űrben, vagy akár a Holdon.
1971-ben, az Apollo 15 küldetés során David Scott asztronauta Omegája elromlott, sajnos akkoriban nem dokumentálták megfelelően, hogy mi volt a gond vele. Tartaléknak nála volt viszont a saját, NASA küldetésekre alkalmas órája, a Bulova Lunar Pilot.
Az óra Scott tulajdonában maradt, amíg árverésre nem bocsátotta 2015-ben, és kifejezetten magas, 1,625 millió dollárért, tehát akkori árfolyamon 471 millió forintért kelt el. Addig sem és később sem volt ilyen magas áron eladott Bulova az óraipar történetében. 2016-ban a Bulova bemutatta a Lunar Pilot újrakiadását.
Igyekeztek amennyire csak lehet, hűek maradni az eredeti, legendás modellhez. Az első kiadások még 45 milliméteres átmérővel jelentek meg – ezek a mai napig elérhető, a kínálatban tartott modellek -, majd ezt csökkentették 43,5 milliméterre -milyen jól tették -, a vonalvezetésen sem változtattak, maradtak a hosszúkás gombok és a homokszórt felület. A számlapkiosztás más lett, mivel a régi, kézihúzós werk helyett egy 262 kHz-s kvarc került bele, ami a Bulova kiemelt erőssége már 2010 óta.
A 9 órai segédszámlap a stopper percgyűjtője, a hat órai a folyamatos másodperc és a három órai pedig a mért tizedmásodpercet jelöli. A 2016-os bemutatkozás óta több kiadás is megjelent. Így fehér számlappal, fekete számlappal, meteorit számlappal, PVD aranyozott és acél kombinációjában, acél szíjon és NATO-n egyaránt. Már nem csak homokszórt tokkal készült, hanem megjelentek a polírozott felületek is, tehát igyekeztek egy témán belül minden igényt kielégíteni.
Idén nyáron pedig megjelent a „Blood Moon” változat, magyarul vérhold, ami a számlap színével a Holdfogyatkozáskor vörösen izzó Holdat kívánja a csuklónkra varázsolni. Holdfogyatkozás ide-vagy oda én aránylag gyakran látok narancssárga Holdat, sőt, éveken keresztül számomra az egyik legkedvesebb természeti jelenség volt. Elképesztő látvány, amikor a nagy, narancssárga Hold megeszi a tájat.
A számlap piros és narancssárga között játszik, szemcsés felületű, kifejezetten durva szemcsés. A segédszámlapok ezüst színűek, jó kontrasztot adnak a számlapnak és összhangban vannak a teljesen (!) polírozott tokkal. Ha ebben landolunk, és éppen felkel a nap, olyat csillan rajta, hogy még a Holdról is látszik. A rakott indexek és a lépcsős tachy skála teszik egy szinttel drágább érzetűvé a számlapot.
A fémszíj kapott egy gyorskioldót, ami a 2020-as évek leggyorsabban terjedő trendje az iparban – amit üdvözlünk, noha 10 évvel ezelőtt is érkezhetett volna, úgy tűnik az egyszerűbb dolgok maradnak későbbre, két-három tengelyes tourbillonból még mindig lehet, hogy több van, mint gyorskioldós gyári fémszíjból. Amelyik kedves olvasónk listát ír ezekről, kronometeres bögrét kap ajándékba.
A gravírozott hátlapon nem csak az Apollo 15 küldetés pontos dátumát találjuk, hanem a harmadik Holdfelszíni küldetés napját és pontos helyszínét is, amikor Scott saját Bulovájával a karján hagyta el űrhajóját.
A szíjszemek tömörek, formájuk „president” jellegű, összességében kényelmes, ahogy a bőr NATO szíj is, amit piros varrással kapunk mellé. A 262 kHz-es kvarcszerkezet legnagyobb előnye, hogy pontosabb a „mezei” 32 kHz-os szerkezetknél, és a magasabb frekvencia miatt a másodpercmutató gyakorlatilag úszik, egyáltalán nem nyújt kvarcos érzést. Űróra hasonló árkategóriában csak a vintage vonalon van, a Seiko „Pouge” modellje, viszont ott a vintage-ség minden velejárójával számolni kell, és a Holdon sem járt.
Tok: 43,5mm, acél
Kristály: Zafír, AR réteggel
Vízállóság: 50m
Lume: van
Szerkezet: 262 kHz chronograph
Szíj: acél és NATO
Ár: 255.900 Ft
Galéria:
Azt azért mindenképpen megjegyezném, hogy bár nem vagyok híve a vízfejű vállalatoknak, az, hogy az interneten mindenhol mindent írnak például a méretről, de a Bulova oldalán a Blood Moon modell fent sincs, kivéve néhány egyedi piacot, például az ír Bulova oldalát, ahol viszont a szerkezetről egy szót nem említenek, a méretet pedig 44 milliméterben határozzák meg – sok webshopban 43,5, a magyar forgalmazó webshopjában 45, de ők néha koronával mérik. Egyrészt, ha a Bulova bármelyik oldalán fent van, akkor miért nincs fent legalább információként minden oldalán? Ezek az információk miért nem egységesek? Általában elérhető egy sajtóközlemény minden gyártó oldalán, amiben pontosan meg vannak határozva az adatok. Szóval a termék nagyon jó, az elérhető információk annál kevésbé. A felhasználót végül úgyis a termék érdekli.
A teszthez biztosított karórát a Bulova hazai forgalmazójának, a Borkutime kft-nek köszönjük.