Ennél retróbb már nem is lehetne a Vulcain vintage hatású órája.
Sorra jelennek meg idén is a Massena LAB különkiadások. A tervezőstúdió kifejezetten együttműködésekre szakosodott, és ez látszik olyan szuper órákon, mint a Massena LAB x Revolution Uni-Racer 1949 vagy a Le Régulateur Louis Erard x Massena LAB. Most a Vulcain ébresztőórás búvárórájához nyúltak hozzá.
Ahogy az ötvenes években egyre terjedt az amatőr és a profi búvárkodás egyaránt, úgy az óragyártók is elkezdték fejleszteni az alap búváróráikat olyan funkciókkal, melyeket a vízalatt lehet használni. A forgatható lünetta koncepciója ősrégi, működése kifejezetten egyszerű, éppen ezért megbízható is, de van egy nagy bökkenője: rá kell nézni az órára, hogy lássuk az eltelt időt. Ezzel szemben a csörgő órák hanggal – ami jól terjed víz alatt – tudták jelezni, hogy mikor kell felfelé indulni. A Jaeger-LeCoultre volt az első 1959-ben, a Memovox Deep Sea órával, de az ébresztős szerkezetek királya, a Vulcain is beszállt a versenybe másodikként 1961-ben. Miután pár éve újraindították a márkát, ezt a legendás modellt is visszahozták, most pedig a Massena LAB vette át a stafétát, hogy még vintagebbé tegye.
42 milliméteres a Nautical Legacy acél tokja, ami a nagyobb oldalon van, de így volt ez már a 60-as években is, hogy könnyebb legyen leolvasni a számlapot. Jobboldalt egészen szokatlan, két koronás és egy gombos felállást találunk, ami előre jelzi, hogy itt nem holmi időkijelzős óráról van szó. Míg az egyik korona a szokásos időbeállítás funkciót látja el, addig a másik a belső számlapot forgatja, a gomb pedig az ébresztést vagy jelzést aktiválja. Hiába a sok nyílás a tok oldalán, így is 300 méterig vízálló, ehhez viszont szükség volt egy háromrétegű hátlapra, ami vízállóságot is nyújt, de üregei felerősítik a csörgés hangját, valamint egy domború zafírkristály segít még elosztani a víz alatti nyomást, egy egészen kolosszális, 17,5 milliméteres vastagságot eredményezve. Ezek a méretek – az átmérővel együtt – szinte megegyeznek az eredeti óra dimenzióival.
Mint a legtöbb kiadásuknál, itt is inkább a számlapon látni a Massena LAB munkáját. Az elérhető fekete számlapos verziókhoz képest talán méginkább retro hatást kelt a sötétbarna számlap, rajta a mesterségesen öregített, sárgás lume-al a mutatókon és az indexeken. Emellett az alsó, forgatható számlap is mesterséges patinát kapott. Ez arra használható, hogy helyesen beállítva megmutatja a dekompressziós sávokat, tehát hogy milyen ütemben kell a búvárnak visszatérnie a felszínre. Ez különösen fontos a keszonbetegség elkerülése végett. Teljesen átdolgozták a Vulcain hegyes mutatóit, helyettük jól megkülönböztethető, nyíl és téglalap alakú mutatók kerültek a számlapra, melyek a Massena LAB különkiadás sajátjai.
Az említett különleges hátlap mögött a Vulcain saját, kézi-húzós Cricket Alarm Calibre V10 szerkezete ketyeg, vagy inkább battyog 2,5 Hz-es frekvencián. Ez az eredeti 1947-es szerkezet közvetlen leszármazottja, Exactomatic rendszerrel, ami csökkenti a billegő csapjainak súrlódását. Ez is két rugóval dolgozik, egyik az időkijelzést hajtja, míg a másik kizárólag a berregő jelzésért fele. 42 órás járástartaléka azt jelenti, hogy érdemes minden második nap felhúzni.
Mindössze 25 darab készül a gumiszíjon érkező Vulcain X Massena LAB Nautical Legacy órából, aminek 4.950 dollár az ára.
Tok: 42 x 17,5 mm acél
Kristály: Zafír
Vízállóság: 300m
Szerkezet: Vulcain V10 kézi húzós, 2,5 Hz, 42 óra járástartalék
Szíj: Gumiszíj
Ár: 4.950 USD
Limitált: 25 darab