Első látásra azt hittem, csak káprázik a szemem. Aztán elfogadtam, hogy egy lelkes fanatikus moddolta az órát egyedi alkatrészekkel. De rövid időn belül rá kellett jönnöm, hogy az Orient némi módosítással újraalkotta a Seiko legendáját, az SKX007-et.
Szögezzük le az elején, hogy bár az Orient a Seiko-Epson Holdingba tartozik, nincs olyan ki nem mondott alárendeltségi viszony a Seiko és az Orient között, mint mondjuk a Tudor és a Rolex esetében. Az Orient nem egy olcsóbb, vagy kicsit jobb ár/érték arányú Seiko szeretne lenni, hanem teljesen önálló, a saját lábán megálló márka, ami, ismerjük el, megy nekik, többek között ezért is foglalkozunk annyit a márkával itt az oldalon írott formában, és a YouTube vlogunkban is.
2019 szeptemberében a Seiko bemutatta az új Seiko 5 Sports modelleket, amik 100%-ban az SKX vonalait vitték tovább már búvárminősítés és koronazár nélkül, csökkentett vízállósággal, eggyel újabb szerkezettel, számtalan színkombinációban és nem meglepő sikerrel.
Azt nem tudni, hogy az Orient és a Seiko között volt-e „házon belüli” kommunikáció erről a modellről, mindenesetre elképesztően meglepő látvány. Az RA-AC0K sorozat mintha megpróbálta volna pótolni az SKX és az új Seiko 5 széria közötti hiányosságokat, csak egy másik gyártó, az Orient kollekciójában. Zafírüveges, koronazáras, kétszázméteres, valamivel nagyobb 43,4 milliméteres tok, másodpercstoppos a werk, de menjünk szép sorban.
A kollekció 5 változatból áll: kék számlap, Pepsi lünetta; fekete számlap, fekete lünetta; zöld számlap, zöld lünetta; antik arany-gradiens számlap, fekete lünetta; és zöld számlap – zöld-narancs lünetta. Ebből két utóbbi különleges tokbevonatot kapott, az egyik egy barnább PVD bevonat, a másik pedig már-már fegyverszürke PVD.
A tok alapvetően tényleg hasonlít az SKX-re, viszont részleteiben a vonalak mások és egy lehelettel nagyobb, 43,4 milliméter. Az íveket finoman szögletes hajlítások törik meg a korona körül és a tokfülek alján, a csuklóra simuló résznél. A koronazár kifejezetten masszív, ebben a kategóriában még előfordul némi lötyögés és holtjáték, itt viszont nem érezhető ilyesmi. A két tokbevonatos modellnek kifejezetten jól áll a PVD, főleg, hogy nem változik a szálcsiszolt és polírozott részek aránya. A lünetta mindegyik modellen acélból készült, igaz nem olyan trendi, mint a kerámia, de olcsóbban is cserélhető.
F6722-es szerkezet került bele, ami közeli rokona a Mako 3-ból is ismert F6922-nek. Másodpercstoppos, koronáról is húzható szerkezet 22 kővel. Semmi felesleges sallang, nincs túldíszítve, elvégre a tömör hátlap mögött nem is látni, a plusz dekoráció pedig plusz idő, ami plusz pénz is lenne.
Zafírüveg. Az egyik legszebb szó a 150 ezer forint alatti kategóriában. Az ásványi üveg olcsó, de könnyen karcolódik. A zafírüveg nehezen karcolódik, cserébe drágább, de átlagos, hétköznapi használat során nagyon nehéz olyan szituációba kerülni, hogy megkarcolódjon, aprószemes homokot pedig kevesen dörzsölnek az óraüveghez napi rendszerességgel.
Az indexek nem festve vannak a számlapon, hanem külön elemként ráaplikálva, ún. rakott indexek, és a formájuk is más, a mutatók pedig a jellegzetes Orientes nyíl-szerű mutatók. A zöld számlap sunburst hatású, a többi inkább szemcsés, matt felületkezelésű. A percosztás a számlap peremére került, nem egy külön gyűrűre – ezzel minimalizálva a hibázási lehetőséget.
A fémszíj jó minőségű, de nem kiemelkedő. Három soros, oyster-hatású, masszív, nem félünk attól, hogy váratlanul szétesne, sőt. A három sort egy darabból dolgozták ki, tehát egy szem egy darabból áll, de szépen csinálták, ez nem látszik, csak ha kifejezetten ezt keressük. A klasszikus-, és bőr NATO szíjak kényelmesek, kategóriájának tökéletesen megfelel.
125.000 forintért elérhető az RA-AC0K széria, amiért 200 méteres vízállóságot, koronazárat, zafírüveget és másodpercstoppos, kézzelhúzható szerkezetet kapunk egy korábban már legendássá vált, nagyon finoman módosított tokban. Ezzel a specifikációval a legfőbb vetélytársa a Mako3, viszont az kisebb így sokaknak kiesik, némileg olcsóbb is. A Seiko 5 Sports modelljei hasonló kategóriában futnak, némileg olcsóbbak, viszont nincs zafírüveg és koronazár sem. A svájciakat, mint a Tissot-t, Certinát, Davosát nem lehet közvetlen konkurensnek nevezni, hiszen közel 100.000 forinttal többért kínálják a belépő-búváróráikat.
Összességében irtó érdekes a holdingon belüli gyártók vélt-, vagy valós kapcsolata. A Seiko a korábbi alsó-, alsó-középkategóriás termékpalettáját és árazását az elmúlt években elkezdte széthúzni nyolcvanezer forinttól egészen kétmillió forintig (Prospex LX), egyre átláthatóbban pozicionálja a típusokat, könnyedén kikövetkeztethető, hogy mely szegmensbe kerül a 70 órás járástartalék, vagy a zafírüveg, és melyik szegmens az, ami csak a kötelező újításokat kapja meg. Az Orient ezzel szemben nem húzza szét a palettáját, megmarad az alsó-, és alsó-középkategóriában, legalábbis árazás szempontjából.
Ezzel viszont, ha kisebb árréssel is, de nagyon sok extrát kaphatunk jellemzően háromszázezer forint alatt. Az Orient Star Basic Date-ről már írtunk korábban, és szerepelt a vlogban is, egy kiemelkedő óra a maga kétszázhuszonezres árkategóriájában. Az Orient RA-AC0K sorozat szintén egy nagyon jó ár-érték arányú kollekció, amibe a lehetőségekhez mérten mindent belesűrítettek, ami ebben az „olcsóbúvár”‘ kategóriában egy órakedvelő kívánsága lehet. Egyedül az ISO6425 minősítés maradt ki, de amíg enélkül is bírja a 200 métert, addig nincs különösebb okunk panaszkodni.
Galéria: