Persze mihez képest elérhető árú… Azt tudnunk kell, hogy a Cartier nagyon sokáig csak aranyból és más nemesfémekből készített órát, acélból nem.
Aztán jött a kvarcálság, és érezték, hogy a vásárlóközönség megváltozik, új tech-szelek fújnak, és kénytelenek lépni, különben úgy járnak, mint a Blancpain. 1977-ben járunk, amikor bemutatták a Must de Cartier Tank típust. Óriási siker lett a maga módján. Az aranyat elengedték, és úgynevezett „vermeil”, azaz aranyozott ezüst tokokat készítettek, többnyire kvarc szerkezetet használtak, ritkább volt a mechanikus kézihúzós. A forma pedig megegyezett a névadóval, a Cartier Tank Louis Cartier (LC) formájával. A Cartier Tank történelmével ITT foglalkoztunk részletesen, amikor a típus 100 éves lett, 4 éve.
A gazdasági stabilitás és a kétezres évek csendben eltüntették ezt a szériát, mondhatjuk, hogy helyette érkezett a Tank Solo, ami némileg laposabb forma (fizikailag), mint a LC, de Tanknak Tank, kicsitől a nagyon nagy méretig mindenki megtalálhatja a csuklóra valót, akár kvarc, akár mechanikus szerkezettel, a márkához képest viszonylag földhöz ragadt áron, egymillió forint környékén – pluszmínusz százezer.
A Cartier idei nagy híre, hogy visszahozza a Must sorozatot, most Cartier Tank Must néven, acél tokkal, aranyozás nélkül. Összesen 3 újdonsággal találkozhatunk Tank-fronton, és mindegyik az alacsonyabb árszegmensben szerepel, ezért különösen érdekesek.
Cartier Tank Must
Feltámasztva a régi modellt immáron három méretben indul hódító útjára a márka legendás modellje, kicsi (small) 29,5x22mm, nagy (large) 33,7×25,5mm és extra nagy (extra large) 41x31mm, a közepes medium méretet valahol elhagyhatták, vagy négyet terveztek és utólag jöttek rá, hogy azt elég majd ha igény lesz rá, ki tudja.
Az biztos, hogy ami miatt a legtöbben aggódni szoktak, hogy a Tank túl kicsi, most biztosan nem áll fenn, mivel a 41×31 milliméteres méret ennél a formánál még nagy csuklóra is kiváló lehet.
A kicsi és nagy változatból kvarc és a „napelemes” SolarBeat szerkezetes verziók közül választhatunk, a XL-esből viszont csak automatát kaphatunk, öröm viszont, hogy a Cartier saját, 1847 MC szerkezete kerül bele. Mérettől és szerkezettől függően 2.070 és 3.250 euró között érhető majd el, ami Cartier mércével tényleg kifejezetten barátságos.
SolarBeat és Rebel Whopper
2021-re Svájcba is betört a napenergia. A japán fronton már évtizedek óta fejlesztett és sikerrel alkalmazott technológiát a svájci gyártók közül a Cartier végre alkalmazhatónak találta. Egyébként is minden mostanában a csökkenő károsanyag kibocsátásról szól, a karbonsemlegességről, csökkentik a csomagolás méretét, a csomagolóanyagok mennyiségét (Breitling), vashulladékból készítenek órát (Panerai) és a többi. A Cartier két fronton vette fel a harcot, az egyik a fényérzékeny szerkezet, amit SolarBeat-re kereszteltek, a másik pedig a az állati bőr felhasználása nélkül készült bőrhatású szíj. A SolarBeat, ahogy a gyártó nevezi ‘photovoltaic’ elven működik, a számlapon a római számok átengedik a fényt, alattuk a szenzor, a szenzorra érkező fényt pedig energiaként elraktározza – pont úgy, ahogy a többi fényérzékeny szerkezet. Élettartamra 16 évet ígér a Cartier, bízzunk benne, hogy ez csak az akksira vonatkozik és nem a werkre. A SolarBeattel szerelt Tankok, mivel csak a kicsi és nagy változatban érhetőek el, 2.070 és 2.180 euró között kaphatóak.
A szíj is érdekes. Aki már látta élőben, állítja, hogy egymás mellett tartva az új bőr mentes bőrt és a korábbi, valódi bőr szíjat, nem lehet megállapítani a különbséget. Hasonló, mint a Burger King Rebel Whopperje, a hús nélküli hamburger, amit valóban, ha úgy kóstolunk, hogy nem szól előre senki, hogy mit eszünk, észre sem vesszük a turpisságot. A Cartier növények felhasználásával állítja elő ezt az anyagot, tehát teljesen természetes, mégsem bőr. Erről szívesen megnéznék egy gyárlátogatós videót, érdekes lehet.
Tank Must Monochrome Colours
A hetvenes évek végén, amikor a Must de Cartier Tankok megjelentek, valamint a nyolcvanas években, talán a legkeresettebb változatok az egyszínű modellek voltak. Letisztult, minimalista, elegáns. Ez érkezett meg ismét a kollekcióba. Három szín közül választhatunk: zöld, kék, piros, mindezt a nagy méretű Tankba, tehát 33,7×25,5 milliméteres tok változatban, ami csupán 6,6 milliméter vastag.
Az egyszínű modelleknél passzol a szíj színe a számlaphoz, és a márkanéven és a Swiss Made feliraton kívül nincsenek indexek a számlapon, tehát tényleg letisztult. Már a 2021-es Tank újdonságoknál is alkalmazták a QuickSwitch rendszert, ami ez egy gombnyomásos szíjcserét teszi lehetővé, eddig a Santosban találkozhattunk vele – minden gyártónál megsüvegelendő, ha egyszerűbbé teszik a szíjcserét, lehetővé válik az otthoni csere, nem kell óráshoz szaladni, hogy rátegyen az órára egy másik bőrszíjat.
Ami Tank modellek kifejezett előnye, hogy az automata XL-es változat kivételével nincs másodpercmutató, így nem kell minden egyes pillanatban, amikor rátekintünk, azzal szembesülni, hogy kvarcórát hordunk. Így megmarad egy az idő pontos mutatására képes elegáns, letisztult időmérő, több, mint 100 éves történelemmel, 1 millió forint alatt (kivéve az automata XL és a többi gyémántos modellt). Részemről, ha egy dolgot lehetne még kérni a Cartier-től, akkor az az XL változat lenne SolarBeat szerkezettel.
Galéria: