Egyedülálló gyártási kapacitásával és őrült ötleteivel lett híres a fiatal svájci Horage. Most egy olyan órát mutattak, aminek elől van a hátulja és hátul az eleje és ez még csak nem is a legkülönlegesebb tulajdonsága.
Ezernyi tényező befolyásolja egy mechanikus óra pontosságát, ezért is érdemelnek kiemelt figyelmet a legpontosabbak. Ha rápillantunk az óránk adatlapjára akkor a pontosságát egy tartományban megadva látjuk, ami szerkezettől függően lehet tágabb vagy egészen szigorú, a lényeg, hogy valamennyi elétérést megengednek maguknak a gyártók.
Amikor egy szerkezet már ezeken a megadott határokon kívül teljesít, tehát többet késik vagy épp siet, akkor megérett egy szervizelésre, ahol a tisztítás és olajozás után újra beszabályozzák az óránkat. Ez egy megkerülhetetlen feladat, ami szabályzórendszertől függetlenül gyakorlatot és precizitást igényel, nem olyasmi, aminek érdemes nekiállni otthon, vagy mégis? A Horage szerint igen, de nem úgy ahogy gondolnánk.
Az új Horage Revolution 3 MicroReg, az Urwerk EMC rendszeréhez hasonlóan a tok szétszedése nélkül engedi, hogy szabályozzuk a járását, de míg az Urwerk „csak” egy csavarhúzót adott, addig az Horage egy külön eszközt biztosit, amivel 0,1 másodperces lépésekkel állíthatjuk az óra pontosságát. Mindezt úgy, hogy órában nincs elem vagy chip, csupán egy két részből álló, kerámia és fém MicroReg eszköz, ami külső elektromos impulzus hatására feszíti vagy lazítja az EtaChron jellegű szabályzót. Az ötlet, de méginkább a kivitelezése nagyszerű, még akkor is, ha eltávolodik a mechanikus óragyártás valódi értékeitől.
Mindig a lehető legpontosabb szerkezetet próbálták elkészíteni az órások, gondoljunk csak a kronométer versenyekre vagy az olyan komplikációkra, mint a tourbillon vagy akár a rezonancia elvén működő szerkezetek melyek bonyolult és kifinomult eszközökkel próbálják elérni a legpontosabb járást úgy, hogy ahhoz a viselőnek kisujját se kell mozdítania. Ezzel szemben a MicroReg átadja a stafétát, ránk bízza ezt a feladatot.
Nehéz nem észrevenni, hogy a 41 milliméteres tokban fejjel lefelé, vagyis rotorral felfelé került a kék bevonatos K2 szerkezet, ami így megfoszt minket attól, hogy valóban lássuk mennyire pontosan sikerült beállítanunk az óránkat. Szemből csak egy 24 órás mutatót látunk a tok peremén, amivel körülbelül be tudjuk belőni az időt, a klasszikus mutatók hátra kerültek. A koncepció süvegelendő, de nem biztos, hogy épp ezt a szerkezetet kell megmutatni teljes valójában, vagy épp ebben az órában. Cserébe viszont a hátlapon 1 és 2 óra közé kiemelt skálát festettek, hogy nagyító nélkül is pontosan beállíthassuk az időt.
Az óra egy érdekes koncepcióigazolás, amit meg is lehet venni, igaz 24 hónapos türelmi idővel. Aki most rendeli meg annak az ár 3.900 svájci frank és valamikor 2026 nyarán kapja majd meg óráját.