Nem is olyan régen még bőven voltak jó minőségű automata órák 100.000 forint alatt, viszont ma már vadászni kell az olyan jó ajánlatokat, mint a Bering Automatic 19842, aminek frappánsabb nevet nem is adhattak volna.
Cseles lehet az órák belépőszintjén navigálni, itt könnyű melléfogni. Sok a kínai homage és a nagy divatházak bérgyártott órái, megkérdőjelezhető minőséggel. Pedig, itt sem kell lemondani a mechanikus órák különleges világáról, csak már tovább kell keresgélni, mint régebben. A Bering ügyesen egyensúlyoz a divatórák és a belépő kategóriás, jó minőségű darabok határán.
Persze, gyártanak nyakláncokat és karkötőket is bőven, viszont az óráik önmagukban is megállják a helyüket, nekik nem adatott meg az, hogy egyedül a márkanév adja el a terméket, inkább az órának kell teljesítenie. Nálunk is szerepelt korábban a Bering Arctic Circle, ami az egyik legjobb ár-érték arányú belépő kategóriás automata óra volt, aztán nemrég mutatkozott egy arra nagyon hasonlító kvarc változat olcsóbban, most pedig a kettő közé érkezik egy új automata széria, amit ráadásul csak pár európai országban lehet kapni.
42 milliméter átmérőjű az új Bering tokja, ami a leginkább bevált hétköznapi órás formával dolgozik. Hasonlít a Tissot Gentleman formavilágára, valamivel karcsúbb elemekkel. Igaz, hogy az átmérő nem épp a mostani kis órás trendeket követi, de a tokvastagság kárpótol. Ahogy az Arctic Circle, úgy ez is egészen vékony az automata szerkezethez képest. Fényesre polírozott a kerek ráma, míg a tokfülek felső része szálhúzott. 3 óránál nem menetes a korona, ami túlzás is lett volna a mindössze 50 méteres vízállósághoz, de ezen az árszinten kompromisszumokat kell kötni. Igazából csak vízbe nem érdemes vinni, más hétköznapi dolgokat, mint a kézmosás vagy az esőben szétázás, kibír. Szemből zafírkristályt kapott, ami szinte minden Bering alapkövetelménye, példát teremtve más gyártóknak, hogy nem kell hatalmas felárat felszámolni a zafírért, belefér még 100.000 forint alatt is.
A tokhoz hasonlóan a számlapok is az egyszerűség elvét követik. Kék, fehér, zöld és fekete színek közül válogathatunk, enyhe sunburst hatással. Alap színek az alap kollekcióhoz. Applikált indexek kerültek a számlap peremére, aminek szűkülő formájuk passzol a mutatókhoz. Jól eltalálták a mutatók hosszát, az óramutató az indexek belső széléig, a percmutatót pedig a külsőig ér. Körben nyomtatott percskálát találunk, ahogy a „Bering” és az „Automatic” felirat is nyomtatva került a számlapra. 3 óránál ezüstkeretbe került a fehér alapon fekete dátumablak.
Az órát megfordítva, az üvegbetétes hátlapon át látszik a Seiko NH35 automata szerkezet, ami jó ideje már a belépő kategóriás automata órák védőszentje. Kézzel is húzható, másodpercstoppos, 41 óra járástartalékkal, 3 Hz-es frekvencia mellett, ráadásul az egyik legmegbízhatóbb konstrukció. Aranyos részlet, hogy minden rotor a számlappal megegyező színű bevonatot kapott és Bering feliratot kapott, ami – ahogy a zafír használata is – mutatja, hogy ilyenek is beleférnek a 100.000 alatti árba, csak oda kell figyelni a tervezésnél.
Háromszemes acél csaton érkezik négy referencia és van egy ötödik, bőrszíjas is. Az acél csatok tömörszemesek, polírozott középső szemekkel, a bőrszíj pedig olyan, mint amit egy 91.900 forintos órán vár az ember. Mint mindig, most is úgy gondoljuk, hogy az acél csatos változat a jobb megoldás 99.000 forintos áron, hiszen arra olcsóbb utólag egy bőrszíjat venni, mint fordítva.
Galéria:
A tesztdarabokat a Bering hazai forgalmazója, a Next-Time Kft. biztosította.