Már csak néhány nap hiányzott, hogy a Svájci Gazdasági Versenyhivatal, a COMCO és a Swatch Group közötti megállapodás hatálya lejárjon, amikor a COMCO felkeverte az állóvízet.
A megállapodást még a Swatch Group 2002-es felindulása indította, amikor kijelentette, hogy az ETA nem szállít több szerkezetet a csoporton kívüli gyártóknak. Ekkor a COMCO beavatkozására volt szükség, mert ezzel a lépéssel letérdelt volna a svájci óraiparnak legalább a fele. Ekkor kezdődött egy hosszas alkudozás a két fél között – erről ENNEK a cikknek a második oldalán írtunk bővebben „A monopolhelyzet, a Swatch Group és a Svájci Versenyhivatal története.” címmel-, vannak benne igazán érdekes részletek, érdemes elolvasni a cikket ahhoz, hogy teljes legyen a kép.
Tehát a korábbi megállapodás értelmében a Swatch Group (továbbiakban SG) akarata és a COMCO döntése szerint az ETA 2019. december 31. után már nem lenne köteles a csoporton kívüli márkáknak szerkezetet szállítani. Ez volt az idősebb Hayek célja, mégis, csak halála után 10 évvel teljesült be. Nagyon fontos, hogy nem tudjuk, mi volt az eredeti megállapodásban: az, hogy nem fog szállítani csoporton kívülieknek, vagy az, hogy nem kötelező szállítania. Ez azért lényeges, mert 12 nappal az év vége előtt a COMCO egy igen érdekes döntést hozott.
Kijelentette, hogy büntetést helyez kilátásba abban az esetben, ha az ETA a SG-on kívüli cégeknek szerkezetet ad el.
Ez pedig azt jelenti, hogy nem csak hogy megvalósul a SG eredeti akarata, de kaptak egy fricskát. Nem csak hogy nem kötelező szállítaniuk csoporton kívülre, de meg is tiltják nekik. Ezért is fontos, hogy nem tudni, mi volt az eredeti megállapodásban. Így viszont, kevesebb, mint két héttel az év vége előtt azzal kell az ETA-nak szembesülnie, hogy 2020-ban nem adhat el szerkezetet harmadik félnek. Ami igazán kínos, főleg azokkal a gyártókkal szemben, akikkel már megállapodtak a jövő évi mennyiségekről.
A döntés lehetetlenségét és életszerűtlenségét a SG azzal indokolta, hogy így kifejezetten sok gyártó maradhat bajban, a megfelelő mennyiségű szerkezet nélkül, amire Patrick Ducrey, a COMCO ügyvezetője azt mondta, hogy “Is there really going to be a shortage of watch movements? I’m not sure. There’s also a grey market and brands have built inventories.” Magyarul ő nem gondolja, hogy szerekzet hiány lépne föl, elvégre létezik szürke kereskedelem és a gyártók valószínüleg rendelkeznek meglévő készlettel.
A SG arra is hivatkozik, hogy a COMCO felmerülő rendelkezései nem követik a piac változásait, mivel most már nem az ETA a legnagyobb svájci szerkezetgyártó, hanem a Sellita, ami megközelítőleg 1 millió szerkezetet készített és értékesített 2019-ben, nagyjából a dupláját, mint az ETA. Emellett kiemelik, hogy csak az elmúlt egy évben hat alkalommal jelezték ők és más piaci szereplők, hogy szükséges a COMCO vs. SG megállapodás frissítése a piaci szerepek és piaci változások miatt, a COMCO nem foglalkozott ezzel.
A SG megemlíti azt is, hogy a következő évi rendelést minden esetben június 30-ig lehet leadni az ETA-nál, tehát több gyártó is leadta már, és a jövő évi szállításra vár, ez pedig különösen kellemetlen helyzetbe hozhatja főleg a kisebb gyártókat.
Ennek hatására egyébként meglágyult a COMCO szíve, és engedélyezte, hogy az SME szegmensbe, tehát a kis, és közepes gyártók számára, amik 250-nél kevesebb alkalmazottal működnek, szállíthasson az ETA. Ez legfeljebb a gyártóknak sovány vigasz, az ETA-nak , mivel olyan ügyfelek ellátása, mint például a Tudor, kérdőjelessé vált, már kevésbé. De nem ez az első eset, amikor rövid határidővel hozza kellemetlen helyzetbe a COMCO a SG-ot, a cikk elején linkelt írásban (LINK) a korábbi hasonló történet is olvasható.
Az tehát már biztos, hogy mikrobrandekben találkozhatunk jövőre is ETA szerkezetekkel, de számtalan nyitott kérdés és kérdéses gyártó maradt. Ennek a bonyodalomnak a következményeire viszont legkorábban a jövő év második negyedévében láthatunk majd rá.