Negyedik generáció – 162**
Nem statisztikai adat, pusztán személyes tapasztalat, hogy a Datejust első zafíros generációja az egyik legkeresettebb és legkevésbé elérhető az egész sorozatból. Megőrizte a klasszikus vonalvezetést, a tokforma nem változott. A tok oldala polírozott, a tökfülek felső, számlappal egy irányba néző része szálhúzott. Az indexek jelentősen nem változtak, a pódium-index, ami a leginkább említésre méltó -nevéből fakadóan olyan, mint egy hosszúkás pódium, két egyforma magasságú oldalsó felülettel, középen pedig egy magasabbal-. A számlapok színe a fehértől a szürkén át, a kéken keresztül a feketéig, számtalan változatban volt elérhető akár gyémánt, akár pálcika indexekkel.
A Jubilee szíj megmaradt, ugyanaz a koncepció, mint ami 1975 óta elérhető, a szélső szemek tömörek, szálhúzott felületkezelést kaptak, míg a középső három szem üreges, és polírozott, kódja sem változott, 62510H az acél változaté, 62523 az arany-acél verzióé. A hozzá tartozó végszemek sem változtak, előbbihez 555, utóbbihoz 455 passzol. Újítás viszont a zafír használata, lecserélve a könnyen karcolódó plexit. Ezzel változott az óra hangulata, de inkább csak a korral, jó irányba. Egyetlen hátránya a váltásnak, hogy míg egy gyári Rolex plexi polírozható, és ha cserélni kell, nagyjából 15.000 forintból meg is van, addig a zafír nem polírozható (polírozható, de nincs értelme), és drágább, 50-60.000 forint körül van a cseréje.
A szerkezet
Az új generációval együtt megjelent az új szerkezet is, amit még napjainkban, 2017-ben is szerelnek Rolexekbe, apróbb módosításokkal. A csapágyként szolgáló kövek száma 27-ről 31-re nőtt, a billegőt, hajszálrugót kicserélték, modernizálták, itt jelent meg az ún. pillangóhidas billegő, ami arról ismerhető fel, hogy a billegő hídja nem „féloldalas”, hanem mindkét irányból fogja a billegő tengelyét. A járástartalékot 50 órára növelték, és finomítottak a szerkezeten annyit, hogy még a technológia jelenkori, elképesztően gyors fejlődése mellett is egy naprakész szerkezetnek nevezhessük.
A típusok elnevezése a negyedik generációban is követte az eddig kialakult számozási rendszert:
- 16200 – Ez új a korábbiakhoz képest. Acél tok és polírozott, gömbölyű acél lünetta, Jubilee/Oyster szíj.
- 16220 – Acél tok és mart acél (ún. „engine turned”, művésznevén „hamutartó”) lünetta, acél Jubilee szíj.
- 16233 – Acél tok, hullámos sárga arany lünetta, arany felhúzókorona, kéttónusú -szélén acél, középső szemeknél sárga arany- Jubilee szíj.
- 16234 – Acél tok, hullámos fehérarany lünetta, acél Jubilee szíj.
- 16238 – Sárga arany tok, lünetta, felhúzókorona és sárga arany Jubilee, vagy President szíj. Vagy ugyanezen a referenciaszámon fehérarany tok és lünetta, fehérarany Jubilee vagy President szíjjal.
Két fontos változás történt a negyedik Datejust generáció ~16 éve során. Egyrészt az egész óraiparban betiltották a trícium felhasználását (kiv. tríciumcső – de ez a Rolexet nem érinti) és innentől SuperLuminova festékkeveréket alkalmazott a gyártó, valamint 1994-től kezdve nem a hagyományos lukas tokfüllel készültek a tokok, hanem zárttal. A tokfül oldalán levő lukaknak két szerepe volt. Az egyik, a könnyebb szíj csere, hogy a lukon keresztül nyomható ki a szíjat tartó rugós stift, a másik pedig az, hogy a lukak állapota segített megállapítani a tok állapotát abból a szempontból, hogy hányszor, mennyire, milyen minőségben volt már polírozva az óratok. Ahogy az előző részben is írtuk:
A tokfelújítás során a legtöbb gyártó és modell esetén a gyári élek és törések renoválása a legfontosabb. A Datejust esetében is nagyon fontos, hogy megmaradjon a határozott él a szálcsiszolt és polírozott felületek között és ami ennél is fontosabb a luk a tokfülön. Ha nem a megfelelő odafigyeléssel és gondossággal történik a tokfelújítás, a luk a gyári, határozott, éles szélét, vagy mondjuk úgy peremét elveszíti, legömbölyödik. Innen tökéletesen észrevehető, hogy nem a megfelelő színvonalú kezelést kapta a tok. Ha egyszer el lett rontva, utána már nehéz visszaállítani jelentősebb anyagvesztés nélkül.
Ugyanis a polírozás mindig anyagveszteséggel jár, a tokfülek keskenyednek, elvékonyodnak, a vonalaik idővel már nem lesznek olyan élesek és határozottak, és egy ilyen órát összehasonlítva egy NOS (New-old-stock / régi-új-hordatlan) állapotúval, bizony ordít a különbség – jelentős értékcsökkentő tényező.
Itt válik problémává az, hogy eltüntették a füleket, egy ilyen felületen ugyanis valamivel nehezebb megállapítani a korábbi polírokat:
Nem feledkezhetünk meg a szíjakról. Mint azt az előző részben is írtuk, a Jubilee szíjak kifejezetten alkalmasak a megnyúlásra, és aránylag drágán javíthatóak. Mivel 1975 óta ugyanaz a kopásra, nyúlásra hajlamos szíjat használják, ezért fontos odafigyelni az állapotára.
Nincs egységes vélemény arról, hogy miért annyira keresett ez a generáció, de álljék itt a szerző véleménye. A 162**-as Datejust széria az utolsó klasszikus vonalvezetésű típusa. Ami ezután következik már nagyobbnak hat, kevésbé „karcsú”, mondhatni talán, hogy tenyeres-talpas, és minden oldalán polírozott és kicsit gömbölyített. A 2005 utáni darabok már egészen mást képviselnek, mint a korábbiak. A 36 milliméteres méret megmaradt, és hogy ezt optikailag kompenzálják, felfújták a tokot.
Az ötödik generáció
2005-ben már növekedett a nyomás a gyártókon, a kor divatja, növelni kell a méretet. A Datejust viszont van annyira klasszikus, hogy ne bántsák a megszokott 36 milliméteres méretet. Valamit csak tenni kellett, így milliméter-fetisisztáknak megmaradt a 36, de optikailag mégis nagyobb az óra.
Mindezt úgy sikerült elérni, hogy felfújták. Vastagabb tokfüleket kapott, vastagabb lünettával. Maga az óratok lényegesen masszívabb lett, talán valamivel négyzet alakúbb is. A Rolex a kétezres évek elejétől ismeri és fejleszti, de csak 2011-től váltotta le az összes modellnél a korábbi 316L acélt az új fejlesztés, a 904L. Utóbbi nehezebben megdolgozható, elméletileg nehezebb megkarcolni, és egészen másképp mutat, mint a korábban használt acél.
A számlapoknak jót tett a váltás. Egyrészről a pálcika indexek világító festékkel – SuperLuminova- lettek feltöltve, így már rendesen, használhatóan világítanak, nem úgy, mint a korábbi modellek az apró pöttyökkel a számlap szélén. Másrészről pedig elképesztő mennyiségű új számlapváltozatot mutattak be. Texturált, két színű, dombornyomott, és sorolhatnánk sokáig, az új számlapok már-már követhetetlenné lettek.
A szerkezet maradt a régi 3135, viszont egy 2005-ben bemutatott újdonsággal. A Rolex lecserélte a korábbi, Nivarox által gyártott hajszálrugót a saját fejlesztésű, kék színű Parachrom hajszálrugóra. -Apró lépések a kor haladtával és a technológia fejlődésével, de tény, ami bevált, azt kár bolygatni.-
Az új modell új Jubilee szíjat is kapott. Tegyük hozzá, ideje volt, hiszen 1975 óta volt már gyártásban az előző, 62510h. Az új változat a Super Jubilee nevet kapta. Ennek már a középső szemei is tömörek, sokkal masszívabb, mint elődje, kevésbé tud megnyúlni, elöregedni. Talán ez az a változtatás, amire leginkább szükség volt, hiszen a csörgős, régi Jubilee már egyáltalán nem passzolt az új modellhez. Apró változás az is, hogy már mindegyik Datejusthoz elérhető a vásárláskor Oyster szíj, az újabb Oysterlock csattal.
A típusok elnevezése itt is követte a hagyományokat, a számsor elé egy egyes került:
- 116200 – Acél tok és polírozott, gömbölyű acél lünetta, Jubilee/Oyster szíj.
- 116203 – Acél tok, gömbölyű sárga arany lünetta, arany felhúzókorona, kéttónusú -szélén acél, középső szemeknél sárga arany- Jubilee, vagy Oyster szíj.
- 116233 – Acél tok, hullámos sárga arany lünetta, arany felhúzókorona, kéttónusú -szélén acél, középső szemeknél sárga arany- Jubilee/Oyster szíj.
- 116234 – Acél tok, hullámos fehérarany lünetta, acél Jubilee/Oyster szíj.
- 116238 – Sárga arany tok, lünetta, felhúzókorona és sárga arany Jubilee, President, vagy Oyster szíj.
- 116139 – Fehérarany tok és lünetta, bőrszíjjal. Ez jelenleg nem kapható.
Ezen a képen tehát a jelenleg, 2017-ben is gyártott 36 milliméteres Datejustot látjuk, fehérarany lünettával, rakott római számos indexekkel és jubilee szíjjal. Hogy ebben a klasszikus méretben mit hoz a 2018 tavaszi Baselworld, egyelőre kíváncsian várjuk: Lesz-e karcsúbb a tok, szálhúzottak a tokfülek, megkapja-e az új, 3235-ös szerkezetet és a többi.
Árak
A legfontosabb az állapot. Számtalan számlappal és tartozék-kombinációval (doboz, papír, számla) lehet kapni Datejustot, de mégis a legfontosabb két szempont, hogy nekünk tessen és jó állapotban legyen, vastag tokfülekkel.
A harmadik generáció állapottól függően 650-950.000 ezer forint között mozog. Előbbi esetében nem csoda ha túlpolírozott, nem szervizelt, karcos a plexi, utóbbi esetében pedig akár a full set, tehát „doboz-papírok” is beleférhet, vastag tokfülekkel, szép peremű lukakkal a tokfülön.
A negyedik generáció aránylag ritka itthon napjainkban, ettől függetlenül 700.000 és 1.400.000 millió forint között mozog az ára. Egy szervizérett agyonpolírozott, netán karcos zafírú darabért 700-750.000 forint reális, míg néha találkozni olyan szó szerint gyűjtői darabokkal, amik már a későbbi, nem lukas tokfüllel készültek, SuperLuminova világít az indexeknél és a mutatókon, valamint megvan hozzá minden dokumentáció, és ezekért nem túlzás elkérni 1,1-1,4 millió forintot kiviteltől, állapottól és teljességtől függően.
Az újabb, ötödik generáció árai nehezen megállapíthatóak. kiviteltől függően 1,3-1,4 millió forinttól indulnak, határ pedig gyémántos verzióktól függően a csillagos ég.
A sorozatnak még nincs vége. Hátravan még a Thunderbird modell, a női típusok röviden, valamint a Datejust II-vel indult méretnövekedés, azaz a 41 milliméteres széria. Nem maradunk sokáig adósok ezekkel, hamarosan folytatjuk!
Addig is szeretnénk megtudni, hogy Neked, Kedves Olvasó, melyik a kedvenc Datejust generációd, vagy akár konkrét típusod. Tarts velünk, a cikk Facebook posztja alá (LINK) tölts fel képet, vagy írd meg, hogy melyik a Te kedvenced!