Egy pénzérme nagyjából 2 milliméter, egy bőrszíj 3-6mm, egy átlagos öltönyóra pedig 5-8 milliméter vastag. A Piaget Altiplano Ultimate Concept pedig 2 milliméter.
Jelenleg a Piaget ezzel a karórával rekorder a műfajban.
A Piaget már az ötvenes években is élen járt a vékony szerkezetek és órák készítésében. Valentin Piaget, az alapító unokája volt az, akinek műszaki vezetésével 1957-ben, tehát több, mint 60 éve mutatta be a gyártó 9P elnevezésű szerkezetet, ami mindössze 2 milliméter vastag volt -akkor még csak a szerkezet volt ennyi-, és pár évvel később, 1960-ban a 12P jelzésű automata (!!!) werket, ami 2,3 milliméteres lett.
Ez már akkor is elképesztő teljesítménynek számított, és bár azóta is fejlesztettek, például jelenlegi legvékonyabb automata karórájuk az Altiplano sorozatban mindössze 4,3 milliméter vastag – arany tokban, nagyjából 6 millió forintért-, mégis az Altiplano Ultimate Concept tényleg egyedülálló. Tokkal vonóval, üveggel, koronával összesen 2 milliméter.
A vékonyság titka nem egyetlen dologban rejlik, de érezhető belőle az a hatvan év, ami 9P megalkotása óta eltelt. Az első, és legfontosabb trükk, hogy a szerkezetnek nincs egy önálló csapágylemeze, ami szó szerint az alapja minden szerkezetnek, erre épülnek. Az Altiplano esetében gyakorlatilag a tok hátlapja a csapágylemez.
Az óra hátlapja nem nyitható, monoblokk kialakítású a tok, így megoldható volt, hogy a tok legyen az alapja a szerkezetnek. Ez már önmagában is egy érdekes megoldás. A második fontos lépcső a korona, a felhúzótengely, és a felhúzókerekek (körmös és hornyos kerék) kapcsolatának megoldása volt: csiga-hajtás. Ez volt az a megoldás, valamint a speciális lapos korona, amivel a szerkezet ezen részén is sokat tudtak -méretben- spórolni. Külön erről közeli képet nem adott ki a gyártó, de a felső képen, amin az óra szemből van, láthatjuk, hogy a klasszikus fogaskerékrendszert [KATT ide a képért] hogyan váltották ki a csigás megoldással.
A harmadik érdekesség, hogy a vastagság szempontjából kritikus pontokon elhagyták az ismert köves csapágyazást és a helyére golyóscsapágyat terveztek, így a billegőnél is. Ezzel elvesztették a billegő tengelyének megszokott ütésbiztosítást, sérülékenyebbé vált ez a rész, de ennek a jelentőségére a cikk végén visszatérünk. Viszont magyarázatot is kaptunk a szerkezet alacsony kőszámára, összesen 13 kövezett csapágyat használtak. Emellett elengedték a szabályozás lehetőségét is, nem találunk klasszikus hajszálrugókulcsot sem, ez is csak a helyet foglalta volna.
A klasszikus értelemben vett rugóházat is elhagyták, teljesen speciális rugóházat terveztek, ami lényegesen kevesebb helyet foglal, cserébe nyitott, így még a rugót is láthatjuk.
Az üveg 0,2 milliméter vékony, ez töredéke egy átlagos óraüveg vastagságának. A tokon belül egy peremre fekszik fel, erre ragasztják, így nem lóg ki a tokból, teljesen egy síkban van annak peremével. Ami emellett a vékonyság mellett még meglepő lehet, az a 30 méteres vízállóság.
A 41 milliméteres átmérő és a 2 milliméteres vastagság mellett egész könnyen törhetne, vagy meghajolhatna az óra, viszont egy egészen erős kobalt ötvözetből készítették. Sajnos ennél többet nem árult el a gyártó. A szíj 1,1 milliméteresre préselt aligátorbőr szíj, aminek a külső és belső rétege között egy kevlár réteg tartja mereven az anyagot, a csat is ugyanabból a kobalt ötvözetből készült, mint a tok.
Mielőtt bárki olthatatlan vágyat érezne a 2 milliméteres óra iránt el kell keserítsük, egyetlen végleges darab készült belőle, ami nem kerül kereskedelmi forgalomba, így a használhatóságáról sem lesznek hosszútávú tapasztalatok. Hogy ennek mi értelme? A folyamatos fejlődéshez folyamatos fejlesztés, tervezés és tesztelés kell. A Piaget az Altiplano Ultimate Concepttel bemutatta, hogy a vékony órák, vékony óraszerkezetek tervezésében és készítésében az ő részükről hol áll most a technológia és a „tudomány”. Az ilyen és ehhez hasonló rendkívül drága és hosszan tartó fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy az ezeknél lényegesen hétköznapibb karórákba is elérhetőek legyenek ezek a megoldások. Majd idővel…