Egész őszinte beszélgetésben volt részem a Mühle Glashütte termékmenedzserével. Onnan indult a beszélgetésünk, hogy miért Sellita szerkezeteket használnak…
A kilencvenes években kezdett csak karórákat gyártani a cég, mostanra pedig már szinte minden stílusban ott vannak. Van öltönyóra, búváróra, többféle kronográf, pilótaóra. Mindegyik kellőképpen ízléses – tegyük hozzá, hogy például a Teutonia egészen Chronoswisses tokkal készül – és mégsem elrugaszkodottak az árai. A szerkezeteket a Sellita szállítja nekik nyersen, ezeket ők szétszedik, díszítik, beszabályozzák 0/+6 másodpercre, márkára szabják a rotort és kicserélik a finomszabályzót, ami egészen a saját fejlesztésük.
Az óráik jellemzően letisztultak és egyszerűek, a márka nevében is benne van, hogy ők időmérő eszközöket gyártanak (hajó és műszerfal-órákkal foglalkozott a cég korábban). Így hát az idei újdonságok között sem látványosságot, hanem egyszerűséget és jól használhatóságot fogunk találni. Így például a ProMare, ami 300 méterig vízálló, csak az választja el attól, hogy tisztes búváróra legyen, hogy mindkét irányba tekerhető a lünetta.
Emellett viszont egy 42 milliméteres szépen finiselt acél tokot kapunk 2,5mm vastag zafírüveggel – tükröződésgátló bevonattal -, és a gyártó által módosított Sellita SW-200-as szerkezettel. Tényleg nincs sok bonyolult vonal az órán, teljesen egyszerűségre termett. Külön kiemelendő, hogy a gyártó kapcsolatban áll a Hirsch óraszíj gyárral, így márkázott „Active” szériájú szíjakat látunk bizonyos modelleken, amik ötvözik a gumiszíj előnyeit a bőrszíj megjelenésével.
A Panova Blau már eggyel vidámabb darab. Sunburst kék számlapja a narancssárga indexekkel és a három színű csíkos NATO szíjjal együtt kifejezetten vidám összképet ad. Filigránabb darab, mint a ProMare, 40 milliméter az átmérője, és alig több, mint 10mm vastag, cserébe csak 10bar nyomást visel el (100m). Érdekes egyébként, hogy a szélesebb számlap miatt a két óra közel ugyanakkorának hat.
A 29er Tag/Datum egy meglévő típus frissített változata. Elsőre nehezen értelmezhető az, hogy a 20-as évek végére próbál emlékezni a gyártó ezzel a darabbal, de ha jobban elgondolkodunk, akkor látjuk, hogy ez egy ’29-es dizájn nagyon átdolgozott, kifejezetten modern látásmóddal értelmezett változata. A tükröződésmentes zafírüveget és a 10bar vízállóságot ez a típus is megkapta, az acél tok mérete pedig 42,4×12,2mm, Sellita SW220 dolgozik benne.
Teutonia II Weltzeit. Erre bátorkodtam azt mondani, hogy Chronoswisses. De akármennyire próbálok másként nézni rá, csak az jut az eszembe. A gyártó a modellhez kapcsolt meséjében egészen a 19. századba megy vissza, „80 napa alatt a Föld körül”, de elég ha konstatáljuk, hogy egy szépen megtervezett több időzónás öltönyóráról van szó.
Sellita SW330-as szerkezet működik benne, ahogy a többi werk esetében, úgy itt is minimálisan átszabva. Öltönyóra létére 100 méterig vízálló, és a 41mm átmérő sem lenne akadály, kényelmes darabról lenne szó, de a tokfülek… Nagyon hosszúak, széles csukló kell ahhoz, hogy szépen felfeküdjön az óra.
Ami nem új modell, de kifejezett kedvenc lett, miután átnéztük a kollekciót, a következő három darab. Hosszabb típusleírás nélkül, csak a hangulat kedvéért. Első a speciális mentők számára kidolgozott, első ránézésre kifejezetten visszataszító darab, a S.A.R. Rescue Timer. Az egész egy nagydarab valamire hasonlít elsőre, és ahogy nézi, és felpróbálja az ember, különös érzés keríti hatalmába. Az, hogy az egész óra tényleg a funkcionálisságra épül, kifejezetten széppé teszi [Több infó itt].
A ProMare Datum esetében eltűnt a búvárlünetta (ProMare?!) cserébe nőtt kettő centimétert az óra. Hiába 44 milliméter az átmérője, a fekete kerámia ráma optikailag összehúzza, és egyáltalán nem érezni hatalmasnak. A narancssárga-fekete kombináció pedig vidámságot hoz. Szó szerint, elég csak rápillantani, és máris megmosolyogtat.
A harmadik pedig egy mellékszál az eddigiekhez képest, a Lunova Chronograph, ami ötvözi az öltönyóra eleganciáját a pilóta-kronográfokkal. Egész jó átmenet az elegáns és a pilóta között.
Az órák összességében nem nevezhetőek drágának, erős középkategória inkább. 1000-1200 eurótól indulnak egészen a limitáltabb 4000 euróig, de elmondható, hogy 1500-2200 között helyezkedik el a legtöbb modelljük.
Galéria: