Amikor 2018-ban a Montblanc bemutatta a 1858 kollekciót, egy hatalmas színfolt érkezettt a márka kollekciójába.
Az elsősorban kiváló minőségű bőr termékeiről ismert márka órák terén is szép darabokat alkot, passzolnak a márka arculatába, többnyire elegáns, bőrszíjas modellek, egy-két kivétellel. Majd a két évvel ezelőtti SIHH-en berobbant a 1858 kollekció , egy új irányzat indult el a márkánál. És bár az elején finoman bántak a modellek, mondhatni biztosra mentek, egy évvel később, 2019-ben már megjelentek a teljesen bronz modellek, új limitált kiadások – LINK.
Míg tavaly a kontinentális éghajlat késő-nyári erdejeibe kirándult a kollekció – legalábbis a sajtóanyag -, idén gleccseres-jeges irányba indulhatunk, a moha-zöld és avarbarna kombináció helyett a titán szürkeségét és a kék számlap jegességét kapjuk. Technológialag mindkét óra többet nyújt, mint az árkategóriájukban fellelhető vetélytársak.
Geosphere
A Geosphere szerkezete például Montblanc saját fejlesztése, érdekessége a két félgömb ami 12 és 6 óránál működik. Ezek a félgömbök mozognak, a felső az Északi-sarkot, az alsó a Déli-sarkot ábrázolja. Az Északi az óramutató járásával ellentétesen, a Déli pedig azzal megegyezően forog, és tesznek meg egy teljes fordulatot 24 óra alatt, apró piros pont jelzi a Seven Summits állomásait. A félgömbök körül 24 órás beosztás van nap-éj jelzéssel. Igazán ötletes és látványos komplikáció azoknak, akiknek vagy a látvány, vagy a több időzóna fontos, utóbbi célcsoportnak kedveznek a 9 órához helyezett második időzónával. Az automata MB 29.25 szerkezet a modern svájci werkektől megszokott 28.800-as lengésszámon jár, teljesen felhúzva 42 órán keresztül.
Az idei jeges változatnál a félgömbökön a jégtáblák természetesen nagyon erősen világítanak sötétben, ez pedig kifejezetten látványos és a gleccseres hangulathoz is hozzáad. A méretek nem változtak, 42 milliméter átmérőjű a tok, amihez 12,8 milliméteres vastagság társul és 100 méteres vízállóság, viszont a kék változat esetében a tok titánból készült, a lünetta pedig acélból, az óra-, és percmutató pedig ródiumozott, ródiumszürke.
Bőrszíjjal 2,6 millió forintért, bimetal (azaz titán és acél kombinációja) szíjjal pedig 2,73 millió forintért juthatunk hozzá.
Split Second Chronograph Limited Edition
A split second, tehát a részidőt is mérni képes stopper sem a belépő, vagy a középkategória jellemző komplikációja. A Grade 5-ös titán tok 44 milliméteres, a vastagsága pedig 14,5 milliméter. Ennek ellenére a vízllósága csak 3 bar. Ez az óra viszont nem erről szól. A különlegessége a 30-as, 40-es évek katonai óráira emlékeztető dizájn, funkciók és szerkezet. A harmincas évek beli Minerva 17/29-es szerkezet adta az alapot és az ihletet a modellhez.
A kék számlap Grand feu zománctechnológiával, kézzel készült. A számlap maga arany, erre vitték fel a kék zománc réteget és égették készre 800 fokos hőmérsékleten. Erre vitték fel a narancs és fehér színű részleteket. Érdekes a tachyméter skála, ami most nem a számlap szélén, vagy egy külső lünettán kapott helyet, hanem a számlap közepén, úgymond csiga formában. Ennek lényege, hogy nem csak egy perces hossz alatti átlagsebességet tudunk mérni, hanem ahány „rétege” a csigának van, annyira oszthatjuk le. Itt három körös csigáról beszéléünk tehát legkevesebb 20 km/h-s átlagsebességig tudunk mérni.
A számlap szélén egy teleméter skála fut végig, amivel meg tudjuk állapítani egy adott történést követő fényjelenség és hangjelenség között eltelt idő alapján számolhatjuk ki annak távolságát. Tehát ha láthuk a fényjelenséget – akkoriban egy bomba robbanása, manapság inkább legyen villám – akkor elindítjuk a stoppert, majd amikor megérkezik a hang, megállítjuk a stoppert. Így le tudjuk olvasni a stopper megállított mutatója és a teleméter skála segítségével, hogy tőlünk hány kilométerre történt a jelenség. A teleméter skála bejegyzéseinek kiszámítása a hang 340 méter per szekundumos sebességén alapul. Tehát ha villámláskor elindítjuk a stoppert, és a hang megérkezésekor megállítjuk, és a másodpercmutató a teleméter skálán az 5-öshöz mutat (3 óránál), ez azt jelenti, hogy 5 kilométerre csapódottt be a villám. Vagy a bomba.
Az MB M16.31-es szerkezet nem csak összetett, de szép is. 18.000-es lengésszámon dolgozik, a járástartaléka pedig 50 óra. Az árát egyelőre nem lehet tudni, mi több, még a gyártó weboldalára sem került fel.
Galéria: