Míg sokszor esik szó arról, hogy egy karóra mennyire hasznos a mai világban, amikor szinte bárhol láthatjuk a pontos időt, felnövekvőben van egy olyan szegmens, ami a funkcióival valóban hasznossá teheti a csuklón hordható időmérő eszközt.
Ezek pedig az okosórák. Én, mint klasszikus óra-hívő, aránylag nehezen tudtam elfogadni, hogy ez a szegmens egy nem csak életképes, de fontos irány, mostanra viszont az is egyértelművé vált, hogy nem kiváltani akarja a klasszikus karórát, hanem bizonyos funkciók használatát tenné könnyebbé, mobilissé. Törzs olvasóink és nézőink talán emlékeznek az olcsó és drága okosóra összehasonlító videónkra (link), ahol annyira nem éreztem az egészet, hogy a műsor is némileg többet adott volna, ha csak Dávid beszél az órákról és én nem akadályozom ebben. Majd telt az idő, megtapasztaltam közelről a hasznos oldalát ezeknek az eszközöknek, és el is tudtam helyezni a nagy óraipari térképen. Majd jött a TAG Heuer Connected harmadik generációjának bemutatója (link), ahol már meg sem lepődtem azon a számtalan, részben hasznos funkción, amit egy luxusgyártó terméke képes magába foglalni. De szögezzük le: ezek nem klasszikus karórák, ezek a csuklón viselhető mini-számítógépek, amiket a köznyelv okosórának nevez.
A kategóriával kapcsolatos ellenérzéseim először 2018. decemberében változtak meg, amikor találkoztam a navigálásra is képes Casio Rangeman-nel – bővebben itt – és akkor fordult meg bennem minden, amikor megláttam a Casio idei újdonságai között a GBD-H1000-es csöppséget. A csöppség szót érdemes a helyén kezelni, mivel hatalmas, 63.0 × 55.0 × 20.4mm méretű óráról beszélünk. És, hogy hol helyezkedik el pontosan az óra és okosóra skálán? Nagyjából félúton. A G-Shockok ismert óraságát, strapabíróságát már ránézésre is tökéletesen hozza, az okosfunkciók terén pedig elsősorban a fitness funkciók kiemelkedőek. Nem csak az évtizedek óta fejlesztett szenzorok, hanem egy továbbfejlesztett mobiltelefonos alkalamzás, a G-Shock Move is segíti azt, hogy a testmozgásunk teljesítményének ellenőrzéséhez semmi más ne kelljen, csak az óránk – a funkciókról, és pontosabb adatokról a Nagymutató blogon jelent meg egy szinte minden részletre kiterjedő cikk, ide érdemes kattintani érte.
Mivel hasonló funkciók más órában is megtalálhatóak, ezért itt nem is a jellemzők kizárólagossága, hanem azok ötvözése a nagy szó inkább. Tehát előreláthatólag 200.000 forint alatt, fitness funkciókkal és telefonos értesítés funkciókkal felvértezett mindent kibíró strapa-óra. Bár az eredeti megjelenést április 24-re tervezte a Casio és magam is izgatottan vártam, még a naptárba is beírtam, a koronavírus miatt ez csúszik, és míg reménykedhettünk a nyári megjelenésben, de őszig, legalább szeptemberig még mindenképpen ki kell húzzuk, legalábbis a fehér-zöld-fekete, azaz 1A7 kódjel típus esetében. A többi, kevésbé feltűnő változatból alkalomadtán érkezik még a nyáron hazánkba is…
A megjelenésről, és a Casio hazai termékmenedzserével készült interjút elolvashatjátok a Nagymutató blogon ITT.
Galéria: