A jó ár-érték arányú órák egyik zászlóshajója, a német Sinn idei újdonságai már eddig is nagy figyelmet keltettek az órakedvelők táborában. Az idén kiadott U50, amely az U1 búváróra kisebb, 41 mm-es változata, azonnal nagy siker lett és sokak szerint az egyik legjobb mechanikus búváróra. A Sinn most elkészített órái szintén sok újdonságot hoztak, az órapiacon elérhetőnek mondható árakkal és egy érdekes, eddig kevéssé ismert szerkezettel.
Nagy kérdés, hogy a most elkészült új órák megismétlik az idei U50 sikerét, vagy nem, ezt meglátjuk. A most kiadott órák között találhatunk színváltozatokat – megjelent az idei év slágere, a zöld szín – és teljesen új típusokat is. Kezdjük a zöldekkel.
Elkészült a Sinn két, talán legfontosabb alapórájának, a 103-asnak és az U1-nek zöld színváltozata. A Sinn 103-as – amit az 1960-as évek óta gyárt a Sinn, nagyon sok változatban– számtalan típusa közül a tradicionálisabb verzió kapta meg a zöld számlapot, a zöldre anodizált alumínium lünettát, és a 103 Sa G nevet, ahol a G a színre utal. A Sinn azt a – sok jóval nevesebb svájci gyártó által érthetetlen módon figyelmen kívül hagyott, de az óra megjelenését nagyon befolyásoló – „bravúrt” is megcsinálta, hogy a nap és a dátumtárcsa színe a számlappal megegyezően zöld lett. De ezek a fontos apróságok, ami miatt egy óramárkát, például a Sinn-t kedvelni lehet – és tegyük hozzá, hogy a világ minden nemzetének óraipara szenved a megfelelő színű dátumtárcsa hiányának betegségétől, mintha be lennének oltva ellene, ezért kiemelendő a Sinn színezése.
Az óra jellemzői nagyrészt megegyeznek a többi Sinn 103 Sa óráéval: 41 mm-es acéltok, elöl és hátul tükröződésmentes zafírüveg, csavarzáras korona, 200 méteres vízállóság. Ami különbözik, hogy a zöld változatnál a kronográf gombok nem zárhatóak és a lünetta nem „klikkel”, hanem fokozatmentesen forgatható. Az óra 500 darabban limitált, bőr vagy textil szíjjal 2690 euróért, fém vagy szilikon szíjjal 2890 euróért rendelhető meg a Sinn honlapján, ez néhány száz euróval több, mint a nem limitált, fekete számlapos, acéltokos verzió ára.
Az óra érdekessége a Concepto C99001 típusú szerkezet. A Sinn nagyon sok helyről szerzi be szerkezeteit, szinte az összes neves svájci gyártóval kapcsolatban áll, beépít az ETA-tól, a La Joux-Perret-től, a Sellitától, a Soprodtól és a Conceptótól származó szerkezeteket is, de a svájciakon kívül Németországból, az Uhren-Werke-Dresden-től is érkeznek kaliberek. A Concepto 2006-ban kezdett szerkezeteket gyártani Svájcban, La-Chaux-de-Fonds-ban. Jelenleg 24 alapszerkezetük van, köztük három mutatós, automata, szkelettált és tourbillonos is, ezek különböző funkciókkal és felépítéssel is készíthetőek. Az ETA tulajdonosa, a Swatch Group és a svájci Svájci Gazdasági Versenyhivatal, a COMCO évtizedes és fordulatos küzdelme után – amiről itt és itt írtunk – az óragyártók kénytelenek a lehető legtöbb beszerzési forrást felkutatni, ezért várható, hogy az olyan új nevek, mint a Concepto szerkezetei egyre több órában jelennek meg.
A Sinn 103 Sa G-ben található Concepto szerkezet a jól ismert ETA Valjoux 7750-el megegyező mutató kiosztású, 25 köves, 28800 óránkénti fél-lengésszámmal működő szerkezet, nem várható nagy meglepetés sem a működésben, sem a minőségben az ETA-hoz képest.
A másik zöld számlapos óra az U1 búváróra új változata, 100 darabos sorozatban a német Chronos óra magazinnal együttműködésben készült el, ezért kapta az U1 C kódnevet. Az óra számlapja, ami igazán különbséget jelent a többi U1-hez képest, sötétzöld, középről kifelé sötétedő „fumé” számlapot láthatunk rajta. Az óra tokja egyébként megegyezik a fekete tokos U1-esekkel: 44 m átmérőjű tengeralattjáró acélból készült, 1000 méter vízállóságú, 4 óránál található zárható koronával. Az órában a milliószámra használt, jól bevált hárommutatós ETA 2824-2 szerkezet van, míg a normál U1-ben a Sellita SW-200-as szerkezetét használják. Az óra 2390 euróba kerül a hozzá tartozó bőrszíjon. Ez 170 euróval több, mint a normál fekete tokos U1 ára bőrszíjon, de csak Németországban vásárolható meg.
A teljesen új típusok a mostanában divatos retró hangulatban készültek el. A Sinn egyik új óra családja a 105-ös, ami tekinthető akár a nagyon népszerű 104-es sportosabb továbbgondolásának is. Az óra készül fekete és fehér számlappal, nap-dátum vagy dátum-GMT kijelzéssel. Érdekes elem a számlapon, hogy a Sinn a régebben sokkal elterjedtebb, 6 óránál függőlegesen látható nap-dátum kijelzést hozta vissza a megszokott, 3 óránál elhelyezkedő megoldás helyett. A lünetta és a számlap tipográfiája, az órák színvilága, a narancssárga második időzóna mutató szintén utal a néhány évtizeddel ezelőtti órákra is. Az órák tokja 41 mm átmérőjű, elöl-hátul zafírüveges, 200 méter vízállóságú. A 105-ösök nem limitáltak, bennük Sellita szerkezeteket találhatunk, az árak a típustól, a szíj anyagától függően 1350-1790 euró között változnak.
A másik teljesen új típus is jól ismert, de ma már alig használt designt elevenít fel bullhead tok megoldással. A bullhead, vagyis bikafej tok arról kapta a nevét, hogy a kronográfok koronája és nyomógombjai a tok felső oldalán helyezkednek el a vezetés közben könnyebb megnyomhatóság érdekében, ezért egy bika fejét szarvakkal bele lehet látni az órába. Az 1960-as, 1970-es években számtalan ilyen típus készült – néhány ismertebb példa az Omega, a Breitling, a Seiko vagy a Citizen – de ma már nagyon kevesen gyártanak ilyet. A Sinn bullhead-jéből sem lesz sok, az új R500-ból összesen 500 darabot készítenek.
A bullhead órák tokja jellemzően nagy, a Sinn R500 is 42 mm átmérőjű. Kivétel talán a Citizen, amit a kisebb, 37-38 mm-es átmérője miatt sokan bullhead helyett mouse-nak, azaz egérnek hívnak, és amelyik szerintem az egyik legjobb elérhető árú vintage óra. A Sinn tokja nem csak szemből, hanem oldalról is a hagyományos bullhead felépítést követi, 12 óránál 16 mm, 6 óránál 13 mm vastag. A vastagság változása szintén a gombok könnyebb elérhetőségét szolgálja azzal, hogy a csuklótól elemelkedik a tok felső része. A szokásosnál viszont könnyebb az óra, tokja titánból készül. Az óra szerkezete a jól bevált ETA Valjoux 7750, de láthatóan komolyan átalakították, a segédszámlapok és a dátum kijelzése nem a megszokott módon helyezkedik el, 12 óránál járástartalék kijelző is látható. Az óra csak a hozzá tartozó vintage rallye hatású bőrszíjjal rendelhető, 3950 euróért.
Az új órák jól kiegészítik a Sinn eddigi választékát, továbbra is jó ár-érték arányúaknak mondhatóak, biztosan nem kell aggódni amiatt, hogy – különösen a limitáltak – ne találnának maguknak vásárlókat.