Sokszor látjuk posztokban, kommentekben, sőt, a Pesti órás óraszervizben személyesen is a hamisítványokkal kapcsolatos ismerethiányt. Hogy mi a hamisítvány, hogy mit jelent a replika és hogy valójában ezt lehet, vagy nem lehet?
Kedvenc használt órás Facebook csoportunkban (link) a csoportalapító, és a Pesti órás órásműhelyben alapító társam Michael Weaver írt egy rövid, de annál jobb posztot erről a témakörről. Sajnos a Facebook természete miatt nem tudom beágyazni az eredeti posztot, viszont ezen a linken elérhető, kommentelhető, és álljon itt alább is néhány gondolattal kiegészítve. Fontos témakör ez, hiszen alig egy hete, hogy olvashattuk egy igen nagy értékben átvert vevő történetét (ITT), igaz, az, akkor happy enddel zárult.
A HENS (Hamisítás Elleni Nemzeti Stratégia) fogalomkörébe a Btk. tényállásai közül az áru hamis megjelölése (Btk. 296. §), a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése (Btk. 329/A. §), a bitorlás (Btk. 329. §), a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok védelmét biztosító műszaki intézkedés kijátszása (Btk. 329/B. §), a jogkezelési adat meghamisítása (Btk. 329/C. §) és az iparjogvédelmi jogok megsértése (Btk. 329/D. §) tartozik. (Dr. Karsai Krisztina, Büntetőjogi jogtárgyak a hamis áruk elleni küzdelemben (MJ, 2010/12., 720-726. o.)) A tanulmány az 1978-as BTK-ra hivatkozik, viszont az új, 2012-es BTK-ban is megtalálhatóak ezek a paragrafusok.
Hamisítványok forgalomba hozataláért az okozott kár nagyságától függően 1-10 évig terjedő szabadságvesztés a büntetés, minimális értékhatár nélkül. Az okozott kár pedig nem a hamis termék értékét jelenti, hanem az eredeti termék értékét, aminek a hamisítványával törvényt szegtek, tehát egy hamis Rolex Submariner 126610LN esetében mai árfolyamon az okozott kár nagysága 4.270.000 forint körüli összeg. Így lehet akár 100 millió forintos okozott kárt összehozni, 10-20-30 darab hamis, 50-100 ezer forintért eladott Hublot-val, például. Ezt érdemes szem előtt tartani, mielőtt nekiáll az ember „repikkel” foglalkozni.
Ha nem vennél hamisított autót, ruhát, ételt, thai hamis lányt, műszaki cikket, akkor ne vegyél hamis órát sem. És nem, nincs olyan, hogy az eredeti mellé adnak a butikban egy hamisítványt, hogy az eredeti a széfben legyen, és a hamisat hordja. Sőt, a hamis óra nem ugyanott készül, mint az eredeti, csak éjszaka… ez mind butaság.
A hamis/replika/homage fogalmával, és egyéb ide vonatkozó témákkal foglalkoztunk már itt, ITT, ezen a linken.