Az H. Moser & Cie.-t úgy ismerjük, mint a svájci óragyártás egyik legszínesebb pontja. Legyen szó letisztult fumé számlapokról, vagy svájci sajtból készült óratokról, náluk mindig van valami extra ami sokakat megfog. Most is igazán egyedit alkottak, de ami még fontosabb, olyat amire senki se számított. Ötvözték a decentralizált blokklánc technológiákat a felső kategóriás óragyártással. Az eredmény érdekes, még ha nem is lesz mindenki kedvére.
Szokásunk viccelődni a hosszabbnál hosszabb modellneveken, ám azt kell mondjam a Moser Endeavour Centre Seconds Genesis 01100111 01100101 01101110 01100101 01110011 01101001 01110011 felülmúlt mindent amivel eddig találkoztam. Ez a gyártó sokszor viccel koncepcióival és míg a mostani elgondolás teljesen komoly, én hiszem, hogy ez a név egy kis humor az egyébként komolyan vett körítésen belül. Nem először látjuk a modern, decentralizált technológiákat belépni az óratervezésbe, gondoljunk csak a Bulgari Octo Finissimo Ultra-ra, de a Hungária körúton se kell átlépnünk ha NFT-s órát keresünk, hiszen a hazai Evolvens is foglalkozik az ötlettel. NFT-s óra. Ezt olvasva, bevallom, engem se kap el a lelkesedés, ám a technológia rejteget nagyon hasznos megoldásokat az órás világnak.
Például tökéletesen be tudja tölteni a gyári azonosító kártyák szerepét egy NFT. Maga az NFT nem egy majomról készült rajz, vagy éppen pixeles karakter amit milliókért adnak el, hanem egy nem másolható vagy helyettesíthető, egyedi azonosító. Mivel az órák plasztik kártyáit is hamisítják, egy az órához járó NFT bizonyíthatná a termék eredetiségét. Az, hogy a frissen megjelent órához jár egy különleges metaverzum, azaz virtuális világ is, már mindenképp túlzás, de a Moser provokatív jellemét tökéletesen mutatja. Nem félnek fullba nyomni, azt pedig, hogy Oscar bácsi jön-e, majd a projekt sikeressége mutatja.
Maga az óra, ami könnyen eltűnik a hatalmas körítésben, szintén rendhagyó. A 40 milliméter átmérőjű és 11,3 milliméter magas acél tok önmagában nem extrém, az show főszereplői a kristály és annak rámája. A ráma, valamint a korona 3D nyomtatott titánból készült és igazán érdekes, pixeles formát kaptak. Mindezt azért, hogy kiegészítsék a zafírkristályba mélyen vágott QR kódot, amit a hozzá tartozó alkalmazással kell beolvasni. Alatta a majdhogynem minden fényt elnyelő Vantablack fekete számlap és három, szintén fekete, hétköznapi mutató. A kristály egészen elképesztően néz ki, főleg közelről. Szívesen megnézném, milyen más mintákat lehet még kivágni belőle, persze úgy, hogy az idő még leolvasható maradjon. 27.000 svájci frank az óra ára, de természetesen kriptovalutával is meg lehet venni. 50 darabra limitált és egy érkező trilógia első darabja.