Pár év csend után ismét visszatért a Moser & Cie. testvérmárkája, a Hautlence. A kétezres évek elején már meghatározó szereplők voltak a független óragyártás területén, ám egyszerre csak abbamaradt minden fejlesztés. Végül tavaly az MELB Holding, akik a Moser-t is birtokolják, úgy döntöttek újra életet lehelnek a márkába és folytatják a szokatlan, de annál érdekesebb modellek gyártását. Idén két új órát is bemutattak a Watches and Wonders rendezvényen.
A Tv formájú tok szinte védjegye lett a Hautlence-nek. Minden órájuk ezt a kevésszer használt, hosszanti irányba elnyújtott tokot kapja. Számlap elrendezéstől függően, a forma sok üres teret hagy a téglalap sarkaiban, akárcsak a Vagabonde modellen. Középen egy kis tárcsán látjuk a perceket, majd azon belül az órákat, nagyon sok kihasználatlan területtel körülöttük. Ezért gondolta Black Badger, azaz James Thompson, hogy a Vagabonde modell tökéletes alany lenne, amin kifejezheti magát. A művész már évek óta színes lume “rajzokkal” foglalkozik. Sokszor ezek nem is különálló alkotások egy órán, mint egy zománc festmény, hanem a meglévő órát színesebbé varázsoló kiegészítők. Minden az alapon múlik, hogy hova tud extra lumineszcens anyagot rakni.
Az anyag amivel dolgozik, a Badgerite, egy kompozit kerámia melybe bőven van Super-LumiNova keverve, így éjjel világít. Nem szokásos lume festékről van szó, ami a mutatókhoz vagy az indexekhez tapad, hanem egy olyan anyagról melynek saját térfogata van. Az egész hatás lényege, hogy a színes festék “blokkok” kiemelkednek a számlap síkjából. A Vagabonde számlapjának üres részeire narancssárga sövénylabirintust épített, ami Pac-Man pályákra is emlékeztethet. Nem kell keresni mögötte rejtett üzenetet vagy funkciót, látványos és ennyi elég. Ezen és a gumiszíj színén kívül minden megegyezik az alap Vagabonde-al.
Középen az átlátszó zafírtárcsáról olvassuk le a percet, az órát pedig azon belül számok mutatják. Ez egy úgynevezett “vándorló órák” kijelzés, ami azt jelenti, hogy három trapéz alakra vannak felfestve az órák. Ezek forognak saját és az óra főtengelye körül is, majd a megfelelő időpontban az egyik felfedi magát. A képeken éppen három óra lesz. Látszik, hogy 9 óra körül már megjelent a 3-as, de még éppen látszik 1 óra körül a 2-es. Mindezt a B30 werk teszi lehetővé, melyet a Moser-el együttműködve fejlesztettek. 100 méteres vízállóságot ígér a 43 x 50,8 milliméter tok, ami 11,9 milliméter magas. Összesen 28 darab készült belőle és 33.000 Svájci frankba kerül.
A másik újdonságuk is egy limitált kiadás, a Hautlence Linear Series 2-ből szintén 28 darab készül. Ez a márka korábban is létező Linear termékcsaládjának első, második generációs modellje, ezért a limitáció és a fekete PVD bevonat. Méretében és formájában is megegyezik a tok a Vagabonde-al, csupán színe tér el. Ez is mutatja, hogy ugyanazt a tokformát, hogy lehet többféleképp feldolgozni. Míg a Vagabonde sok helyet hagy a számlapon, addig a Linear teljesen kitölti azt. Számlapi képét egy kerek tokban nem lehetne megvalósítani. A szerkezet Moser alapokra épít, de az Agenhorn gyártja rá az ugró órákért felelős modult.
Mivel nem integrált a kijelzés, ezért annak alkatrészei a számlap felől jól látszódnak, megfigyelhető azok működése. Leolvasni igen egyszerű az órát. Középen egy hétköznapi percmutató van, míg az órákat a baloldali skálán látjuk. A permutató felfogatásánál látszik egy apró, csigaház formájú alkatrész ami 12 óránként elengedi a benne lévő rugóban felgyűlt energiát és azzal visszarepíti az óramutatót a skála tetejére. Ráadásként 6 óránál egy tourbillon is szórakoztat, mert miért is ne? 63.000 Svájci frank az óra ára.