Egy hétig tartó genfi luxusóra túladagolásunk közben éreztem magamban valami különöset, egy lappangó betegséget, de ezúttal nem olyat, ami hetekig ágyhoz szegez, hanem egy sokkal szelídebbet, ami aranyórák iránti furcsa vonzalomban csúcsosult és a szokatlan kórság azóta sem múlt el. Ezért lettek kedvenceim az expóról a korábban bemutatott Piaget Polo 79, a Chopard Alpine Eagle XL Chrono aranyból vagy az A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon Honeygold Lumen. Mégis, az ezekkel egy épületben és időben bemutatott Rolex Deepsea 136668LB arany monstrum nem szólt úgy a szívemhez, pedig lenne miért szeretni.
Az, hogy hol ér véget az óra és hol kezdődik a luxusóra, egy hosszú és parttalan diskurzus, amiről számtalan vélemény van. Van aki szerint minden óra luxusóra, ami egy lépéssel is továbbmegy a puszta időközlés leghatékonyabb módjánál, mások egy értékhatárt húznak meg, de egyvalami közös: az exkluzivitás. Egy óra exkluzivitását és luxusegyütthatóját sokféleképp lehet növelni, finom kézműves megoldásokkal, technikai újítással, vagy irdatlan mennyiségű arannyal. Ez utóbbi olyan órákhoz vezet, amik külön kategóriát képviselnek sajátos varázsuknak hála, de mint mindent, ezt is túl lehet tolni és a Rolex lehet, hogy túltolta.
A ma ismerős, 2018-as Baselworldön bemutatott Rolex Deepsea sosem volt visszafogott óra 44 milliméter átmérőjű és 17,7 milliméter tagjával, de mióta ezeket dimenziókat láttuk aranyból is, tudjuk, hogy a mezei acél változatok labdába se rúgnak figyelemhajhászásban. Valószínűleg a megszüntetett Yacht-Master II széria után keletkezett űrt tölti be ez a monstrum azoknak, akik egy jó nagy darab aranyórát keresnek, jól csengő márkanévvel a számlapon, de míg a Yacht-Master II-ben a Rolex egyik legbonyolultabb szerkezete dolgozott, addig az új Deepsea-be olyan technológiai újítások kerültek, mint egy titán hátlap és héliumszelep vagy a kerámia gyűrű a számlap és a zafírüveg között, melyek érdekesek, de elmaradnak egy regatta időzítő mellett.
A státusszimbólum órák státusszimbóluma lett az arany tok, együtt a nagyon jól eltalált sötétkékkel, amit csak arany-acél és arany Rolexek kapnak meg, ahogy jégkék számlap is csak platina Rolexekre kerül. Az említett újításokat leszámítva nem változott sokminden a korábbi Deepsea modellekhez képest. Maradt a 3900 méteres vízállóság, amivel még mindig ez a modell a Rolex profi búvárórája (a Deepsea Challanget próbálom elfelejteni). Egy profi búvárórához pedig profi anyagok passzolnak, mint a búvárkodáshoz fejlesztett 904L rózsacementes acél vagy épp a titán, de az arany nem nagyon jut elsőre eszünkbe, még ha ellenáll is a korróziónak. Egy arany Submariner tökéletesre rajzolt, kiradírozott majd újrarajzolt arányaival és méreteivel egy hivalkodó, de vonzó arany búváróra, míg az új Deepsea egy kissé esetlen tömb arany, ami már nem mutat olyan jól egy vacsoraasztalnál, mint a felemlegetett Submariner.
Az egész csomagot egy vaskos arany csat tartja a csuklón, amivel együtt több mint 300 grammot nyom az óra. Itt is megtaláljuk az ötletes Glidelock állítást, ami 2020-ban váltotta a Fliplockot a Deepsea kollekción.
Az arany Deepsea titán hátlapja alá a 3235-ös szerkezet került, ami ismerős lehet a Datejustokból és a Submarinerekből vagy a többi Deepsea-ből. 70 órás járástartaléka kényelmes, COSC tanúsítványa és házi Superlative Chronometer minősítése -2/+2 másodperces napi eltérést enged csak. Az új Rolex Deepsea 136668LB ára 49.900 svájci frank, ami még egy jel arra, hogy ezt tényleg annak a közönségnek szól, aki kb. ennyiért szeretne nagy arany Rolexet, de mostmár 50.000 frankjáért (20 millió forint) nem egy komplikált, regatta időzítős szerkezetet fog kapni a Rolexhez mérten egyedi megjelenéssel, hanem egy felfújt Submarinert több arannyal.
Galéria: