Az Omega egy új szintre emelte a vintage darabok felélesztését és elkészítette azok pontos, modern mását. Ez az ‘1957 Trilogy’.
Az óragyártás a 21. század elejére felismerte, hogy ideje újraéleszteni régi, sikeres szériákat, melyek eredeti darabjai alig, vagy szinte nem is kaphatóak.
Laborban
38 milliméteres acéltokján belül a szerkezetet egy a későbbi Omegákból is ismert lágyvas lemez védte, a számlap pedig 0.4 milliméter helyett 1 milliméter vastag volt, így alkotva gyakorlatilag egy Faraday kalitkát a szerkezet körül. A számlap és a mutatók világítottak a sötétben, akkoriban ezt még rádiummal kevert festékkel oldották meg.
Vízben
Minthogy az Omega Seamaster szériája hosszú történelmi múltra enged visszatekinteni, vintage modellből a 300 az igazán ikonikus. Az első homage 2014-ben érkezett, de nem volt annyira pontos mása a CK2913-as modellnek, mint az idei, 234.10.39.20.01.001 referenciaszámú, Railmasterrel és Speemasterrel együtt bemutatott „1957 Trilogy” darabja. Az idei 39 mm-es tokot kapott, a Railmasterhez hasonlóan 8806-os Co-Axial szerkezetet, és SuperLuminova festékkel világító indexeket és mutatókat -itt szomorkodhatnak azok, akik mindenben ragaszkodnak az eredeti megoldásokhoz, egyrészt, mert a rádiumos festéket 1968-ban betiltották, másrészt nem „old radium” hatású festéket használtak -, és festett, acél lünettabetétet. Egy apró részletet elrejtettek a tervezők -nem rejtették el, kifejezetten szem elé rakták-, a klasszikus Naiad ikon a korona Omega logójának közepében teszi teljessé a formatervet. Ugyan a belső felén tükröződésmentes réteggel ellátott zafírüveg nem idézi az ötvenes éveket, a mai környezetben ennek a fejlesztésnek használatára mindenképpen szükség volt. Ebből is, mint a Trilogy sorozat két másik tagjából 3557 darabot készítenek, 6.500 CHF egységáron.
Versenypályán
Idilli emlékképek, mikor a versenypálya széléről kézi stopperrel, vagy karstopperrel mérték a köridőket. A 311.10.39.30.01.001 referenciaszámú Speedmaster a CK2915-öt idézi meg. Bár Broad Arrow Speedmaster (az elnevezés a széles nyíl alakú óramutatóra utal) jelenleg is kapható a gyártó kínálatában, a probléma hasonló, mint a Seamaster esetében: 42 mm, és más werk, más számlap elrendezés. Így az új homage 38,6 mm átmérőjű, 6 bar statikus víznyomásnak ellenáll és a Moonwatch-okból ismert 1861-es kézihúzós szerkezetet találjuk benne. Az üvege természetesen nem üveg, hanem az Omega speciális plexije, amit Hesalite-nak neveztek el, ezzel találkozhatunk a Moonwatchban is. Árazása beleillik a sorozatba, 6.700 frankért lehet hazavinni.
Csuklón…
…kisebb, mint a mai divat. Ez egy kifejezett előnye ennek a szériának. Amíg a Rolex még tartja magát a klasszikus, kis méretekhez (Date 34, Oyster Perpetual 36, Datejust / Day-date 36) a legtöbb gyártó egyre nagyobb, és nagyobb órákat készít. Az órakedvelők tábora itt kettészakad: Akik képesek és/vagy akarják követni a kor lendületét és nagyobbnál nagyobb 42 milliméternél nagyobb órákat hordanak (lsd. Breitling, Hublot stb.), valamint azok, akik az órát klasszikus méreteiben kedvelik 38-40 milliméter között.
Az Omega az idei Baselworld-ön elsősorban azoknak kedvez, akik hiányolták a kínálatból a közepes, vagy kisméretű csuklón is kényelmesen viselhető darabok, bár nem hiszem, hogy a konkrét cél ez lett volna. Mindenesetre az ötvenes évekbeli legendás modellek újraélesztésével ennek az igénynek is eleget tettek.