39 milliméteres acéltokban egy megbízható, jól bevált svájci werk. Kék selyemszámlap, acél szíj. Ez a Longines Conquest Automatic.
Csuklómérettől függetlenül a 39-41 milliméter közötti tokméret az, ami közel mindenkinek kényelmes viselet lehet. Természetesen vannak szélsőségek, vékony, vagy nagyon vastag csuklók, és most nem is térnék ki a 36 milliméteres örök klasszikusokra. Sokat számít az óra stílusa is, hiszen egy fehér számlapos öltönyóra, ahol a számlap körüli ráma keskeny, lényegesen nagyobbnak hat, mint egy azonos átmérőjű fekete számlapos, fekete lünettabetétes búváróra.
Miután a Swatch Group beszippantotta a Longines-t (is), a történelmét mintha kiradírozták volna egy csapásra. Pedig a Conquestnek – aminek stílusbeli “párja” a Rolex Explorer lehetne – hasonlóan régre nyúló történelme van.
Egészen 1947-ig nyúlhatunk vissza, amikor a Longines órákkal támogatta az Expeditions Polaires Francaises csapatát, amit ha nagyon szeretnénk lefordítani, akkor Francia-sarkköri expedíciónak lehetne, az expedíció vezetője pedig a neves kutató Paul-Emile Victor volt. A Longines hajókronométereket és karórákat adott az expedíció számára. Ezek az akkori értelemben vett sportosnak tekinthető órák a második világháborús típusokra épültek, a központi másodpercmutatós 12.68N és kismásodperces 12.68Z szerkezetekkel, ezek még kézihúzósok voltak.
Aztán átkeresztelték Conquestre és sokáig futott, szinte szünet nélkül a modellcsalád. A megjelenése úgy változott, ahogy az adott kor dizájnelemei megkövetelték, a 70-es években itt is megjelent az Omega Seamaster Cosmichoz hasonló, gömbölyített négyzet alakú tok, aztán a nyolcvanas években egy a mostani szemmel egészen rémisztő korszak érkezett, ami egészen a kétezres évek elejéig tartott, amikor megjelentek a modern Conquestek, mint ami ezen írásunkban is szerepel. A változás igazán jót tett neki, egy, a korábbiaknál lényegesen keresettebb darabbá vált, és napjainkban is sok-sok változatban, kvarcként és automataként egyaránt elérhető.
Szóval 39 milliméter, 300 méteres vízállóság, L633-ra keresztelt, enyhén módosított ETA 2824-2-es automata szerkezet 28.800-as lengésszámmal és 40 órás járástartalékkal, alapvetően pontos szerkezet, könnyen pontosítható kronométer értékeken belülre. Szervize ötévente esedékes, a karbantartás összege mester függő, 18-30.000 forint között számíthatunk rá.
A kék selyemszámlap minden irányból más kék, a tok 316L acél, kifejezetten jól tűri a mindennapi viselést, csak hajszálkarcokat látni rajta.. A Longines a Swatch group középkategóriás márkája, újonnan ezzel a számlappal már nem lehet kapni, használtan 180-250.000 forint között juthatunk hozzá. Ha például a Rolex Explorerre hajazó típust keresünk alacsonyabb árfekvésben, akkor mindenképpen best buy.