Az óraipar szentháromságának egyik tagja. Szinte nincs olyan komplikáció, amit ne használtak volna még óráikban. Jellemző rá, hogy modelljeinek többsége kizárólag nemesfémekből készül. Ez a Patek Philippe. Az Aquanaut pedig az egyik kivétel.
Rengeteget lehetne írni a Patek Philippe történelméről, a szerkezetekről, komplikációkról, egyedi darabokról, sztárokról, ismert emberekről, akik Pateket hordtak. Nemrég említettük Haile Selassie uralkodó teljesen egyedi óráját, amit a Christie’s árverezett el, a tervezett 500.000-1.000.000 svájci frank helyett végül 2.911.500 frankért, ami ma nagyjából 821 millió forintnak felel meg. A híres emberek Patekje mellett a másik különlegesség az acél Patek. 1976-ig, mielőtt a -mondjuk úgy- sportmodelleket elkezdték volna gyártani, nagyon ritkán készült acél Patek, mivel minden órájuk arany, fehérarany, vagy platinatokos volt. Legutóbb egy 1518-as referenciaszámú darab kelt el szerény 11 millió svájci frankért, tehát 3,1 milliárd forintért.
Viszont a kor előrehaladtával a cég megérezte, hogy szükség lehet hétköznapibb modelleket is létrehozni. 1976-ban megjelent a jellegzetes formaterveiről híres Gerald Genta tervezésében a Patek Philippe Nautilus. A Nautilus az elmúlt 41 év során sok különböző komplikációt kapott, így stoppert, holdfázist, járástartalékot, dátumot. 1997-ben viszont eggyel sportosabb irányba lépett az acél modellek között a gyártó, és megalkották a Nautilus dizájnjára épülő, alapvetően gumiszíjas modellt, az Aquanautot.
A szembejött darab az 5167-es referenciaszámú, a tok 40 milliméteres rozsdamentes acél, szemből szálhúzott, oldalról polírozott felületkezeléssel. A különböző felületek egymástól kiemelkedő precizitású élekkel határolódnak el. A jelzett korona menetes, ahogy annak a 120 méteres vízállóság mellett már illő lenni, csak úgy, mint zafírüvegnek. A tok formája a már említett Genta-dizájn, jellegzetes, hajóablakot formáló alak, egy érdekes átmenet a négyzet és a kör között.
A számlap mintája engem a Földre emlékeztet, ahogy egy térképészeti földgömbön a szélességi és hosszúsági körök megjelennek. Az arab számos rakott indexek és a mutatók egyaránt világítanak sötétben. A számlap, a mutatók, és a fehéraranyból készült indexek kidolgozása is hű a márkához. A fekete nem egyen fekete, a számlap közepe felé keveset, de halványul, ezzel egy úgynevezett “tropical” hatást vált ki –trópousinak, vagy tropical-nak nevezzük az akár mesterséges, akár természetes módon fakó/fakult számlapokat-.
A szerkezet a gyártó cal 324SC elnevezésű werkje, 28.800-as lengésszámon dolgozik és 45 órán át képes járni egy felhúzással. Nem is a technikai adatok, amik indokolják, hogy egy Patek Philippe-be kerüljön, hanem a kidolgozás. A 21 karátos arany rotor alatt a dekorált hídon láthatunk egy érdekes logót, ez a Patek Philippe pecsét.
Eltérve a többi svájci gyártónál megszokott kronométer szabványtól, a Patek gyakorlatilag a saját minőségbiztosítási rendszerét használja, és az ennek való megfelelés jelzése ez a pecsét. Nem csak a szerkezetre vonatkozik, hanem az egész órára, tehát a tokra, számlapra, szerkezetre, mutatókra, az összeszerelési és ellenőrzési folyamatokra, sőt, még a gyártó ügyfél kezelésére is. Ezek mellett nem is a kronométer szabványt tartják mérvadónak, hanem -3+2 másodperces határértéket. -A szembejött modellen még a “Genfi pecsétet” találjuk, ami szintén egy kiemelt minőséget jelölő minősítés, 2009-ben cserélte ezt le a gyártó a saját jelölésükre.-
Személy szerint nem vagyok a gumiszíjak híve, legyen prémium, vagy egyszerű “eBay-es”, viszont ami az Aquanauton van, tartósabbnak ígérkezik, mint amikkel eddig találkoztam. A szíj mintája a számlapét követi, a csat pedig a jellegzetes Patek Philippe békazár. Az óra mérete az én meglátásomban pont optimális, az üveg körüli ráma, mondhatni tok széles, de világos, így nem szűkít optikailag, és ezáltal a 40 milliméter a teljesen optimális kategóriába esik.
Érdekes dolog egy olyan órát kézben tartani, aminek a márkája összeforrt az abszolút órakészítés fogalmával. Tény, hogy jelenleg az Aquanaut a belépőmodell, a bolti listaára valamivel 18.000 euró alatt alakul, ez nagyjából 5,6 millió forint, viszont nem kaphatunk bármikor ilyen órát. Mint a legelérhetőbb Patek, a kereslet is -a maga kategóriájában- nagy az órára, így a megrendelés és az átvétel között van időnk bőven tulajdonolni más órákat is. A minősége tényleg kiemelkedő, és ismerve a márka általános marketingjét, ezeket a szerkezeteket az örökkévalóságnak tervezték.
Kapható még gyémántos lünettával, vagy arany verzióban, akár ezzel a 40 mm-es tokkal, akár a valamivel kisebb, 35,6 milliméteres méretben is, sőt, gondoltak a vastagabb csuklójú Patek vásárlókra, a kék számlapos, kék szíjas 42,2 milliméteres modellel -ref.5168-.
Az adott modell 2008-as, polírozatlan példány – a használat nyomai látszódnak is rajta, de mélyebb ütődések híján ezek könnyen polírozhatóak -. Ezzel a referenciaszámmal ma is kapható. Az Aquanaut a WatchCenter jóvoltából jött szembe.