Utolsóból az első
Nem egyből lett ennyire keresett a Daytona, sőt. Paul Newmannek akkora löketet sikerült adnia a típusnak, hogy ne érezzék kudarcnak, legalábbis a többi modellhez – mindenekelőtt a Submarinerhez, a GMT-Masterhez, a Datejusthoz és a Day-date-hez – képest. Az igazi őrület viszont a 2010-es években indult, amikor online magazinok egyre többet kezdtek foglalkozni a típussal, kifejezetten az úgynevezett Exotic számlapos változattal, amilyen Newmannek volt. Itt-ott találtak is egyet, így elkezdtek szaporodni a tematikus aukciók, mígnem addig fokozódott a hangulat, hogy megtalálták Newman eredeti, saját Daytonáját.
A listavezető acél Patek Philippe…
Az óraaukciók sztárja 2016 novembere óta egy acél Patek Philippe volt, a ref. 1518. Különlegessége abban rejlett, hogy a Patek Philippe nagyon ritkán készített a hetvenes évek előtt acélból órát. A hetvenes években, pontosabban 1976-ban indult a sportóra vonal, amikor bemutatták a mai napig rendkívül sikeres Nautilus-t. (A sportóra szót kezeljük annak svájci mércéjével, tehát egy 100 méterig vízálló, az öltönyóráknál masszívabb, acélból készült óráról beszélünk.) Az tehát, hogy a Patek készített acélból órát, nem volt gyakori a hetvenes évekig. Az ominózus 1518-as egyébként is egy finom szerkezet: stopperes és öröknaptáras. A svájci gyártó előszeretettel kombinálta ezt a két komplikációt, személyes kedvencem az öröknaptár, hiszen gondoljunk csak bele, mennyire romantikus – a maga módján – egy olyan mechanikus szerkezet, amelyben minden úgy van áttételezve, hogy nem kell foglalkoznunk sem azzal, hogy hány napos a hónap, sem azzal, hogy mikor van szökőév, mert az óra tudja magától. Fontos az is, hogy sokáig a Patek 2499 és 1518 voltak az egyedüli stopperes, öröknaptáras órák, mondhatni, ilyen szempontból uralták koruk iparát. Nem eladási mennyiségben, hanem know-how-ban.
A 1518-as referenciából összesen 281 darab készült. 200 darab sárga aranyból, ezek 250–500 ezer dollár körüli összeget érnek – a többi pedig rózsaaranyból, 450–1500 ezer dollár közötti értékkel. És van – a jelen állás szerint – négy darab acélból. Ezek közül kettő 1944-ben került közvetlenül a gyártótól Magyarországra, egy Joseph Lang nevű kereskedő megrendelése alapján. Hogy ő kinek a megbízásából rendelte, nem lehet tudni, de igen meglepő, hogy ’44-ben rövid időn belül két nagy értékű Patek is hazánkba került – csak az inflációt számolva most nagyjából 35–40 ezer dollárba kerülnének, márpedig jelenleg egy öröknaptáras, stopperes Patek ennél jóval drágább, viszont abban a korban a 2265 dolláros ár nagyon soknak számított.
A kettő, hazánkba került darabból az egyik az, amely 2016 decemberében rekordot döntött. A konkrét példányt a kilencvenes évek közepén egy németországi kereskedő vette meg egy ottani óravásárban, nagyjából 200 ezer dollárnak megfelelő összegért, és innentől kereskedőtől kereskedőre, majd gyűjtőre szállt, míg ki nem kötött a Phillips aukcióján, ahol az aukciósház jutalékával együtt 11 millió frankért (11,3 millió USD), tehát mai árfolyamon 3,1 milliárd forintért cserélt gazdát. A mai napig ez a legmagasabb összegért eladott Patek, és az óraipar és a befektetések fintora, hogy még csak nem is arany vagy platina, hanem acél.
A Newman-Daytona körüli érdeklődés egyébként is egyre magasabbra tolta az árakat a dollárszázezres kategóriában, viszont Newman saját darabja teljesen megőrjítette a piacot. Hozzá kell tenni, hogy a személykultuszhoz köthető órák vagy rendkívül módon felkeltik valakiben az érdeklődést, vagy egyáltalán semennyire, így nem csoda, ha az olvasó egyáltalán nem jött lázba Paul Newman órájától.
A 2017. novemberi aukción végül jutalékkal együtt 17 752 000 dollárért, tehát jelen árfolyamon 4,95 milliárd forintért kelt el, ezzel új rekordot beállítva. Ennek örömére két fontos dolog következett. A korban és számlapban megegyező Daytonák leütési ára felkúszott a 200 000–1 000 000 dolláros rétegbe, nyilván tartozékoktól és állapottól függően, valamint egyre csak megjelentek az úgynevezett legózott Daytonák.
A cikk nem ért véget, hamarosan érkezik a folytatás a legózott Daytonákkal és napjaink eredetileg reális árú, de egyébként beszerezhetetlen érdekességeivel.
borítókép: WUS