A tavaszi mechanikus újdonságok után a Breitling most a Professional szériához és az órák nyilvántartásához nyúlt hozzá, elég jelentősen. Az új modellt és a rendszerfejlesztést mai napon (08.26) délután 1-kor mutatta be a Breitling egy igazán szórakoztatóan induló Youtube Premierben, a videó itt megtekinthető.
Kezdjük először a nyilvántartó rendszerrel: A Breitling jelenleg 29 országban kínál a weboldalán vásárlási lehetőséget (e-commerce), online időpontfoglalást butikba, előrendelést interneten keresztül, ezt az online portfóliót bővítik egy blockchain alapú rendszerrel. Ennek a lényege, hogy egy kifejezetten biztonságos adattovábbítási technológia segítségével online kezelhetjük az óránk “identitását”. A garanciát, az óra történetét, birtokosának személyét tehát gyakorlatilag az adott óra valós profilját. A blockchain technológiának köszönhetően az adatok nem/irreálisan nehezen hamisíthatóak. Ezzel a lépéssel a Breitling 2020-as szintre emeli a karóra-nyilvántartást, ami azért igazán különleges, mert a gyártók jelentős része nem hogy ilyen jellegű online rendszert nem kínál, de még egy rendes online szerviz nyilvántartást, vagy mondjuk egy lopott óra adatbázist nem vezet. Le a kalappal a Breitling előtt.
Nem csak szolgáltatást, de órát is mutatott be a Breitling. Tavasszal már megismerhettük az új Chronomatot és Superocean Heritage ’57-et, most pedig a kvarcszerkezetes Professional széria frissül. A kollekció belépőmodelljeként jelentkezik az új Endurance Pro sorozat. Különlegessége a Breitlight tok, amit ugyan 2016-ban már bemutatott a Breitling, de elég kevés modelljüknél – pl. egy Avenger Hurricane-nél – használtak, pedig kifejezetten jó tulajdonságú high-tech polimer, amit speciális kompozit-szálak alkotnak. Ami a felhasználó számára fontos, hogy egy elképesztően könnyű anyag (az acél 5,8-szor, a titán 3,3-szor nehezebb), rendkívül strapabíró, és nehezen karcolódik. Tehát a legtöbb órakedvelő és sportszerető órakedvelő álma. Igaz, fekete.
Nagyon érdekes szám az óra súlya. Maga a tok, szerkezettel együtt 35 gramm, ami elképesztő kevés, a gumiszíjjal és rajta a szintén Breitlightból készült csattal az egész óra összesen 65 gramm. Ez azt jelenti, hogy tökéletes társ a sportoláshoz. Épp mostanában van nálam tesztelni a Casio G-Shock (G-Squad) GBD-H1000, ami tényleg sportóra – valójában egy G-Shock néhány sport funkcióval -, és bár az hatalmas, az alacsony súlya miatt szinte észre sem lehet venni a fél hokikorong méretű órát. Ez a Casio 99 gramm, pedig a japánok már elég tapasztaltak abban, hogyan lehet könnyű órát készíteni – igaz, azon kívül, hogy óra, semmiben nem hasonlít a Breitlingre, a sportóraságtól függetlenül egészen más koncepció az MIP kijelző, a pulzusmérő és a többi.
Tehát adott egy irtó könnyű, nehezen karcolható, strapabíró tokos kvarcóra, amiben a friss B82-es hőkompenzált super-quartz szerkezet működik. COSC kronométer minősítésű, méri a másodpercet, a másodperc egytizedét és a percet. Strapabíró és nagyon pontos. Sporthoz ezen kívül kell más?
Persze, lehetünk szkeptikusak, és számtalan, az Endurance Pro létjogosultságát megkérdőjelező dolgot felsorolhatnánk, például minek sportoláshoz óra, vagy akkor már miért nem egy valódi okos sportóra, vagy miért vegyük 1.035.000 forintért egy kizárólag stopperelni tudó, fekete, “műanyag” órát, és rengeteg hasonló kérdést feltehetnénk, de azt is, hogy mindenki, aki Omega Speedmaster Moonwatchot vesz, az űrutazásra készül? Vagy búvárkodni megy minden Submariner tulajdonos? Természetesen nem. Az Endurance Pro vásárlói körét azoknak tudom elképzelni, akiknek akár sport, akár bármi más céljából fontos, hogy egy pontos, könnyű karóra legyen a csuklóján és nem zavarja az 1 millió forintot éppen átlépő árcédula.
És persze szereti a színeket. Igaz, lehet fekete számlappal, fekete belső gyűrűvel (chapter ringként szoktuk ezt emlegetni és ennél a modellnél pulzust tudunk számolni vele) kapni, de egyrészt ötletes, hogy olyan színű szíjjal érkezik az óra, amilyen színű a belső gyűrű, valamint a koronán a gumigyűrű és a stopper indító gombján a bevágás. Ez lehet kék, narancssárga, citromsárga, fehér, fekete és piros, no meg utólag bármilyen szíjat rá tudunk tenni, ami 22 milliméter szélességű a tokfüleknél.
Én személy szerint nagyon örülök annak, hogy egy ilyen tokot kaphatunk ezért az árért. Szeretem a könnyű órákat, mostanában elég sok fekete tokos járt nálam (különböző G-Shockok, Seiko Arnie, Bell & Ross Phantom) és még jobban szeretem a színekt. Ami viszont tényleg a legörömtelibb, nem győzöm hangsúlyozni, hogy végre a korábbi fejlesztések elkezdtek leszivárogni az alsóbb árkategóriába, és nem kell 2,5-3 millió forintot fizessünk egy Avenger Hurricane-ért, ha ilyen Breitlight tokot szeretnénk, mert 1 millióért is megkaphatjuk, igaz kvarc-kronográf szerkezettel.
Tehát a Breitlight tok átmérője 44 milliméter, a lünetta iránytű beosztású, forgatható, 6 színben kapható, 100 méteres vízállósággal bír, a hazai listaára 1.035.000 forint, és hamarosan elérhető az Andrássy úti Breitling butikban.
Galéria: