A Zenith Defy Lab-ról és annak különleges szerkezetéről hosszabban már írtunk ITT, egyáltalán nem meglepő, hogy ez az óra és szerkezete kapta a legkiemelkedőbb innovációért járó díjat.
A női órák három különböző kategóriában „mérettettek meg”. Ezek az „Ékszeróra”, „Mechanikus női óra” és „Női óra” kategóriák, lényegesen kevesebb fantáziával sajnos az elnevezéseknél, mint a többi kategóriában. A női óra kategóriát a Chanel nyerte egy egyébként ízléses szkelettált szerkezetű darabbal, ami egyszerűségétől függetlenül is közel 30 millió forintba kerül.
Az ékszerórák kategóriáját a Chopard nyerte. Sokkal inkább ékszerészeti, semmint óraipari felütéssel, ez a Lotus Blanc elnevezésű platinából és titánból készült, gyémánttal minden pontján kirakott óra, egészen 240 millió forintért. Sor kizárólag azért nem áll majd érte, mert egyetlen darabot, mondhatni egy referencia modellt készítettek belőle.
Annál érdekesebb az óraiparilag is extrának számító „Van Cleef & Arpels – Lady Arpels Papillon Automate”
Amitől igazán érdekessé teszi, az nem a gyémánttal kirakott fehérarany tok, hanem a szerkezet egyik mechanizmusa, a pillangó szárnyai. A Valfleurierrel közösen fejlesztett modul a rugó felhúzottságától függően teljesen véletlenszerűen indítja el a pillangó szárnyait, ami 1-4 szárnycsapást végez ilyenkor.
Ha az órát tulajdonosa folyamatosan viseli, lévén automata, folyamatosan felhúzva tartja, ekkor sűrűbben indul el az automatizmus. És ha éppen valakinek meg szeretnénk mutatni, hogy mit is tud az óra, akkor a 8 óránál kiemelkedő gomb lenyomására szintén megpróbál felszállni a külön bejáratú lepkénk. Charming, ahogy az angol mondaná. Lenyűgöző. ITT egy rövid videó a működéséről.
Végül nyűgözzük le azokat, akik azokat az órákat helyezik listájuk első helyére, amik esetében a legtöbb funkció, komplikáció van a lehető legkisebb helyre sűrítve, vagy naptár-őrültek. Nekik lehet örömhír a Vacheron Constantin Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600 Reference 9720C/000G-B281.
Felsorolni is nehéz azt a számtalan (pontosan 57) komplikációt amit egyetlen tokba építettek, de a főbb funkciók: Örök naptár, nap-éj indikátor, holdfázis, napfelkelte-naplemente időpontja, nappalok és éjszakák hossza, évszak, napéjegyenlőség és napforduló kijelző, árapály, csillagjegyek, Nap-Föld-Hold állása, az égbolt pontos mása a naptárhoz hangolva, három hét járástartalék és járástartalék kijelző. Ez egy 45 milliméter átmérőjű fehérarany tokba szerelve.
Érdekessége még a szerkezetnek, hogy 8,7 mm vastag, ami ahhoz képest, hogy mennyi komplikációt terveztek bele, igazán karcsú -összehasonlításképp a Rolex hárommutatós werkje, aminek egyetlen komplikációja a dátum, 6 mm vastag-. Ez is mutatja, hogy ez egy teljesen integrált, az alapoktól egyedileg tervezett szerkezet, nem pedig modulos egymásra építés. Vitathatatlan, hogy a gyártó egyik ékköve, 57 komplikáció, 514 alkatrész, 5 év fejlesztés, és egy vezető órás mester fűződik hozzá. Nem véletlen, hogy a Vacheron Constantin az óraipari szentháromság egyik tagja.
Azok az órák, amik szubjektív válogatásunkba nem kerültek be részleteikben megtekinthetők a GPHG oldalán, ITT.
És egy kis játék: Akik eljutottak a cikk végéig, kommenteljék a cikk Facebook posztja alá [LINK] a „kronométer” szót. A poszthoz hozzászólók között kisorsolunk egy nyertest november 19-én, akit az alábbi jelképes apróságok egyikével jutalmazzuk a kronometer.hu iránti hűségéért.