Dátum, stopper, holdfázis, ébresztő – funkciók, amik egykoron nem csak múltidézésként, hanem valódi, hasznos funkcióként kerültek a karórákba.
A legtöbb korabeli komplikációt megtalálhatjuk napjaink karóráiban is, sőt, több olyan is van, amit az ilyen funkciók tettek naggyá. Ilyen például az Omega Speedmaster Moonwatch, ami a NASA hivatalos „űrórája” -volt-, de a búvárórák is egészen hiánypótló szerepet töltöttek be annak idején, a múlt század közepén. A 19. század végén, a 20. század elején a negyed-, és percütős zsebórák sötétben elcsilingelték az időt, így nem kellett lámpást gyújtani.
Láthatjuk tehát, hogy a történelem folyamán az órák komplikációinak valódi szerepe volt, nem lehetett kiváltani egyetlen, multifunkciós eszközzel, mint ma az okostelefonnal. A Jaeger-LeCoultre (JLC) a szerkezetgyártás terén mindig az élmezőnybe tartozott, egészen nagy nevek, mint a Cartier, a Patek Philippe, az Audemars Piguet is vásároltak tőlük, akár évtizedekig folyamatosan is és a JLC-hez köthető a személyes kedvencem, a hőmérsékletváltozás hatására működő Atmos is – itt írtunk róla korábban.
Az ébresztős karóra elkészítésében bár nem lett első a JLC, – a Vulcain két évvel megelőzte, 1947-ben mutatták be a Cricket elnevezésű modellt – 1949-ben mutatták meg az első Memovoxot.
A típus különböző változatokban, olykor sportosabb, olykor elegánsabb formában a bemutatása gyakorlatilag megszakítás nélkül kapható, most pedig 70 évvel az első modell boltokba kerülése után kiadták a régi dizájnt modern köntösben felvonultató alap Memovoxot, valamint a meglepő módon nagyon eltalált Timer változatot.
Az alapmodellnél az ötvenes évek beli stíluselemeket kapjuk vissza: világos számlap, kecses, hosszúkás indexekkel, és közepén a forgatható tárcsán az ébresztő funkció mutatója. A tok 40 milliméter átmérőjű és 12,4 milliméter vastag, ami az ébresztő funkció mellett egészen barátságos. A 956-os szerkezet járástartaléka pedig 45 óra.
A Memovox Timer alapvető jellemzői megegyeznek a „mezei” Memovox-szal, ugyanabba a tokba, gyakorlatilag ugyanaz a szerkezet, de az időzítő plusz funkcióval. A számlap közepi tárcsa segítségével úgy is beállíthatjuk az ébresztőt, hogy nem az ébresztés időpontját állítjuk be, hanem az ébresztésig hátra levő időt.
Míg ez nem egy világmegrengető újítás, egy órakedvelő számára mégis öröm látni, hogy foglalkozik a gyártó apró finomításokkal, újításokkal, nem engedte el teljesen a klasszikus modelleket. Mindemellett a modell összhatása szerintem zseniális. A kék selyemszámlap látványos, és jó kidolgozású, középen a visszaszámláló tárcsája mart, a számok teteje pedig tükörpolírozott. Egyedül a dátumablak az, ami nélkül talán jobban nézhetne ki az óra – noha dátum-párti vagyok alapvetően.
A Memovox Timer adatai az ár kivételével gyakorlatilag meggyeznek az alap Memovox specifikációjával. 40mm átmérőjű, 12,4mm vastag acél tok 5 bar vízállósággal, zafír üveg elől és hátul is, 271 alkatrészből álló cal. 956-os szerkezet a Memovoxokra jellemző iskolai csengőre hajazó ébresztő hanggal.
Az alapmodell 12.000, a Memovox Timer pedig 16.200 euróért érhető el, egyaránt bőrszíjjal. Amikor eljön a pont, hogy Memovox vásárlásra adjuk a fejünket, ne felejtsünk el gondolni a Memovox Timer-re, rendkívül figyelemre méltó darab.
Galéria: