A mikrobrandek egyre csak törnek felfelé, marketingköltség és tradíció híján akár veszélyeztethetnék a nagyobb márkákat is, de ez nem is igazán céljuk.
Sokkal inkább – ami a legtöbb microbrand-nél (mikro-márka, kis márka, kis gyártó a szó jelentése) az alapvető motiváció – az alapító egyedi ízlésvilágának megvalósítása a cél, ezt szinte minden alapító/cégvezető el is mondja, ha valahol megkérdezik tőle.
Ilyen például a Baltic, amiről csak idén már többször (itt, itt, itt és itt is) beszámoltunk, sőt a vlogunkban is többször járt.
Ebben a cikkben összeszedem én is és Dani is az idei kedvenc mikroban-megjelenéseinket.
M.A.D.1S – MB&F
Nem tudok nem lelkes lenni ezzel a darabbal, és nem csak azért, mert sikerült egy ilyet beszereznem nekem is (itt nézhető/hallgatható a történet), hanem mert alapvetően egy kiváló ötlet már az első generáció is (M.A.D.1), de az augusztus végén érkezett frissítés a nagyjából 3 milliméteres karcsúsítással, valamint a Miyota szerkezet La-Joux Perret-re váltása még kívánatosabbá tette ezt a típust. Arról nem is beszélve, hogy egy évente +/- 400 darab órát készítő manufaktúra termékéről van szó, elérhető (nettó 2.900 svájci frankos) áron. És ha megjön az ember kedve a márkához, már egy egészen más árcédulával találkozhat a következő lépcsőn, 100.000 frank alatt ritkán találni MB&F modelleket. Az imént linkelt videóban minden információ szerepel az óráról, de januárban élménybeszámoló is érkezik.
Baltic Hermetique
Ismertem már a márkát, találkoztam velük Genfben is, a koncepciójuk is ismert volt: régi idők híres dizájnjai, amiket már csak aukciókon láthatunk csilliárdokért, elérhető áron, modern gyártástechnológiával. Régi Patek, Paul Newman Daytona, és még sok más neves modell által ihletett típus alkotja a Baltic palettáját. Amire viszont idén tavasszal felkaptam a fejem, az a Hermetique modellcsalád, és azon belül is egy limitált széria, a Glacier volt.
Sajnos pillanatok alatt elkapkodták, mire a sajtóközlemény után írtam a gyártónak, hogy szívesen szemügyre vennénk, addigra az utolsó szálig elfogyott. Nagy kár, mert még képről is nagyon jó volt a minőségérzet, és 7-800 euró körüli ára még vonzóbbá tette. Cserébe nemrég érkezett a legújabb Hermetique Bronze, ami már csak a bronz fizikai tulajdonságai miatt is érdekes, hamarosan érkezünk írott és videós beszámolóval is.
Venezianico Nereide Avventurina
Minden idén márciusban kezdődött, amikor a szerkesztőségbe megérkezett az első Venezianico – hosszabb tesztre. Futólag már láttam – igaz azok alapmodellek voltak -, és érthető volt az árazás, 500 eurótól induló paletta, japán és svájci werkekkel, Velencére épülő dizájn, de amúgy semmi különös. Aztán jött az aventurin számlap, és minden vitt. Elképesztő, hogy ebben az árban ilyen specifikációjú órát is lehet kapni. A tokkidolgozás, az Aventurin számlap, a svájci werk, a volfrám-karbid lünettabetét együtt olyan kombinációt alkotnak, amiért bármikor megéri a maga 1000 euróját ez a típus.
Azóta már bemutatták a kvázi kisplasztikát számlapján hordozó Bellanottét, a teljesen fekete Ultrablack-et, és az integrált fémszíjas Arsenalet, egytől egyig érdemes darabok, de az az Avventurina, nálam idén mindent vitt a kollekcióból.
Izgatottan várjuk, hogy mit hoz a következő év, egyre több mikrobrand kerül elő, amik kifejezetten jó minőségben gyártanak, értelmezhető, relatíve elérhető áron. Jöjjön Dani felsorolása, ahogy látom nincs sok átfedés az enyémmel:
Christopher Ward C65 Super Compressor Elite
Idén is szárnyalt a Christopher Ward és a tavalyi Bel Canto után most is dobtak egy nagyot a Super Compressor Elite megjelenéssel. Ez végre egy igazi super compressor búváróra, nem csak úgy néz ki, mint sok másik, jóval nagyobb márka hasonló terméke. Ez a fiatal, kis márka hozta vissza ezt a búvárórás komplikációt, ami a külső nyomás emelkedésével egyre jobban szorítja a hátlapot a tokra.
Igaz, hogy ennek a gyakorlati haszna ma már jóval kisebb, mint születésekor, de nem véletlenül maradtak meg a super compressor kinézetű órák, a Christopher Ward pedig végre mechanikai tartalommal is megtöltötte a felismerhető dizájnt.
Studio Underd0g Salm0n
Idén a Moserrel közös megjelenésükön felül is dolgozott a Studio Underd0g. Végre svájci kronográf szerkezettel is rendelhetők a legnépszerűbb óráik, és ennek előfutára volt a Salm0n, ami a népszerű lazac számlapokat csavarja meg, valódi lazaccal. Vagyis a hal bőrét imitálja a számlap, szokásos, könnyed Studio Underd0g stílusban.
Unimatic UT4-SP
Idén újra egy South Park különkiadással jelentkezett a toolwatchokra specializálódott Unimatic, és most a rajzfilmsorozat össze karaktere ráfét a számlapra. Az első kiadást, Cartmannel a számlapon, kevesebb, mint óra alatt elkapkodták, ahogy az idei kiadás is pillanatok alatt elfogyott, ami nem véletlen egy jól árazott indie márka könnyed limitált kiadásánál.